Artimiausias daugelio lietuvių pirkinys – kelionė

  • Teksto dydis:

SEB banko atliktas Lietuvos gyventojų skolinimosi patirties tyrimas parodė, kad vienas didžiausių pirkinių, kurį šiuo metu planuoja įsigyti gyventojai, yra pažintinė arba poilsinė atostogų kelionė.

Daugelis šiam pirkiniui reikiamas lėšas linkę iš anksto susitaupyti, tačiau 13 proc. apklausos dalyvių savo atostogoms nors kartą yra skolinęsi.

Įsigyti kelionę artimiausiu metu ketina 41 proc. gyventojų. Po šio pirkinio kiti prioritetai yra būsto atnaujinimas (21 proc.), buitinės technikos (20 proc.) ir išmaniojo įrenginio (12 proc.) bei automobilio ir kompiuterinės technikos (po 11 proc.) įsigijimas. Ketvirtadalis (24 proc.) tyrimo respondentų nurodė, kad didesnės vertės pirkinių artimiausiu metu neplanuoja.

„Tyrimas taip pat atskleidė, kad lietuviai ir toliau yra drausmingi vartotojai nepaisant augančio darbo užmokesčio ir gerėjančios gyventojų finansinės padėties. Dauguma respondentų (67 proc.) teigia didesniems pirkiniams taupantys ir tik maždaug kas ketvirtas (27 proc.) skolinasi ir įsigyja juos iš karto. Be to, gyventojai labiau linkę skolintis materialiems daiktams, automobiliui ar šaldytuvui, o ne poilsiui ar sveikatinimo paslaugoms. Todėl nors kelionė ir yra planuojamų pirkinių sąrašo viršūnėje, pagal pasiskolintų pinigų panaudojimo tikslą ji yra ketvirtoje vietoje. Dažniausiai gyventojai lėšų skolinasi automobiliui, būsto remontui ir buitinei technikai įsigyti“, – komentuoja Vaidas Žagūnis, SEB banko valdybos narys, Mažmeninės bankininkystės tarnybos vadovas.

Tyrimo duomenimis, atostogoms dažniau skolinasi vyrai, dažniausiai tai daro didmiesčių 20–35 metų amžiaus gyventojai. „Atostogoms įprastai skolinasi 400–800 eurų, tačiau atsiranda ir prašančių daugiau negu 1 tūkst. eurų, pvz., kelionei aplink pasaulį“, – atkreipia dėmesį SEB banko atstovas V. Žagūnis.

Norėdami pasiskolinti didesnę sumą (daugiau negu 1 tūkst. eurų), Lietuvos gyventojai dažniausiai (65 proc.) kreipiasi į banką, trečdalis (33 proc.) naudojasi lizingo bendrovių paslaugomis. Iš artimųjų skolinasi 30 proc., iš greitųjų kredito bendrovių – 15 proc., kitokių būdų, kaip pasiskolinti reikiamų lėšų, randa 7 proc. gyventojų.

Atostogoms SEB banko vartojimo kreditus šiais metais yra paėmę apie 3 proc. vartojimo kredito gavėjų. Skolindamiesi vartojimo reikmėms, daugelis kredito gavėjų pageidauja kreditą gauti internetu. „Šiuo metu apie 80 proc. vartojimo kredito paraiškų klientai pateikia internetu, beveik 50 proc. jų vartojimo kredito sutartis taip pat sudaro internetu. Pateikus paraišką, kreditas į sąskaitą pervedamas per 5 minutes. Nors banko vartojimo paskolų suteikimo greitis pagreitėjo ir paskolos suteikiamos nuotoliniu būdu, matome, kad gyventojų skolinimosi tikslai nekinta, pinigai skiriami tiems patiems gerai apgalvotiems ir reikalingiems pirkiniams — automobiliui įsigyti, būsto remontui, buitinei technikai pirkti“, – apibendrina V. Žagūnis.

SEB banko užsakymu lietuvių skolinimosi ir taupymo įpročių tyrimą šių metų kovo mėnesį atliko bendrovė „Mindshare“. Buvo apklausti 578 vyresni negu 20 metų gyventojai.


Šiame straipsnyje: seb bankaspaskolostaupymas

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių