2017-ieji žada didesnę konkurenciją dujų sektoriuje

  • Teksto dydis:

Baltijos regiono dujų rinkos 2017 metais laukia nemaži pokyčiai - panaikinus "Latvijas gaze" monopolį ir rinkoje atsiradus Latvijos dujų vartotojams, turėtų išaugti konkurencija.

Lietuva, dujas šiuo metu perkanti iš dviejų tiekėjų - Norvegijos "Statoil" ir Rusijos "Gazprom" - turėtų pajusti ne tik dėl to, kad "Gazprom" varžysis su pasauliniais suskystintų dujų (SGD) tiekėjais, bet ir dėl konkurencijos tarp pačių trijų šalių dujų prekybos bendrovių.

Spalį prasideda nauji dujiniai metai, tad bendrovės derasi dėl naujų sutarčių su dujų tiekėjais. Rinkos dalyviai apie derybas kalba nenoriai, tačiau, anot jų, rinka bus jau kitokia, nes Latvija pagaliau turėtų liberalizuoti šalies rinką ir įsileisti Lietuvos dujų prekeivius. Be to, Rusijos "Gazprom" atrodo pasiryžęs didinti savo rinkos dalį Europoje, dujas parduodamas, tikėtina, gerokai žemesne kaina.

Atsivėrusi Latvijos rinka staigaus poveikio neturės

Kitąmet liberalizavus Latvijos dujų rinką ir panaikinus "Latvijas gaze" dujų tiekimo ir perdavimo monopolį, Lietuvos prekybininkai galės parduoti dujas kaimyninės valstybės įmonėms. Teoriškai dujomis prekiauti su Latvijos įmonėmis galima jau dabar, tačiau "Latvijas gaze" ginčija tokią galimybe, argumentuodama, kad iki kitų metų balandžio galioja įmonės monopolį įtvirtinanti sutartis su "Gazprom".

Latvijos parlamento Europos reikalų komiteto konsultantas, energetikos ekspertas ReinisAboltinis mano, kad reali prekyba tarp Lietuvos ir Latvijos prasidės tik 2017 metų balandį - šiuo metu "Latvijas gaze" bylinėjasi su institucijomis dėl leidimo šalyje pardavinėti dujas iš Lietuvos.

"Iš esmės, mano prognozė, kad tai greitai nepajudės, tai (bylinėjimasis - BNS) tęsis bent keletą mėnesių, po to bus 2017-ieji ir, galų gale, manau, prekyba prasidės tik kitų metų balandį", - BNS teigia R.Aboltinis.

Be to, jis atkreipia dėmesį, kad pradžioje situacija Lietuvos prekybininkams nebus lengva, nes "Latvijas gaze", tikėtina, bus pagrindinė dujų prekybos bendrovė, nebent Lietuvos bendrovėms pavyktų pasiūlyti ypač žemą dujų kainą.

Tačiau jei Lietuvos dujų prekybos bendrovės susiderėtų, pavyzdžiui, su "Latvenergo", joms pavyktų iškart užimti 40 proc. Latvijos dujų rinkos. Kita vertus, R.Aboltinis mano, kad tokia didelė įmonė gali ir pati tapti dujų prekybininke.

"Latvenergo" gali lengvai tapti dujų prekybininke ir tai būtų logiška, jie yra dideli elektros pardavėjai ir administracine prasme prekiauti dujomis nebūtų labai brangu", - BNS sakė jis.

"Lietuvos energija" prieš Latvijos atsivėrimą "mankština raumenis"

Energetikos įmonių holdingo "Lietuvos energija" dujų prekybos bendrovė "Litgas" jau ne kartą bandė parduoti dujų "Latvenergo", tačiau vis atsimušdavo į "Latvijas gaze" monopolio sieną. "Lietuvos energijos" valdybos narys Dominykas Tučkus teigia, kad kitąmet balandį atsivėrus Latvijos rinkai, "Litgas" turi potencialą tapti didele rinkos žaidėja.

"Mes nuolat tam mankštinamės, bendraudami su potencialiais dideliais pirkėjais Latvijoje, jei neužsivelsime dideliuose procedūriniuose dalykuose, tai turime potencialą tapti dideliais žaidėjais", - BNS sakė D.Tučkus.

Anot jo, atsivėrusi Latvijos rinka padidintų konkurenciją Lietuvoje, mat dujos taptų likvidesnė prekė, atsirastų ir daugiau dujų prekybos bendrovių.

"Pridėtų likvidumo. Jeigu mūsų rinka yra apie 2,5 mlrd. kubų, daugiau nei 1 mlrd. yra "Achema", tai atsiradus papildomam kiekiui, turbūt atsirastų daugiau tiek tiekėjų, tiek ir vartotojų, ir tas pridėtų likvidumo. Tie instrumentai, kurie šiai dienai nėra kažkokie labai naudotini realiam tiekimui, pavyzdžiui, birža, tai prasiplėtus rinkai, tokie instrumentai būtų geriau panaudojami", - teigė jis.

Tačiau D.Tučkus teigė, kad vien monopolio panaikinimo Latvijoje nepakanka, svarbu, kaip bus reguliuojama prekyba.

"Viena yra monopolio panaikinimas, kita - procedūriniai dalykai. Kai kalbu apie procedūrinius dalykus, daug ką lemia vidaus taisyklės, pavyzdžiui, kaip perdavimo sistemos operatorius elgiasi, kokias baudas taiko ir panašiai. Per procedūrinius elementus didelė dalis rinkos gali tapti tiesiog nepasiekiama", - aškino "Lietuvos energijos" atstovas.

D.Tučkus tikino, kad užimti didesnę rinkos dalį Latvijoje prireiks laiko. Paklaustas dėl derybų su 40 proc. dujų Latvijoje suvartojančia "Latvenergo" jis sakė, kad "dideli vartotojai paprastai diferencijuoja portfelį".


Šiame straipsnyje: Dujosdujų rinkadujų kaina

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių