„Mikriukai“ Panevėžyje blokavo gatves

Netekę darbo ir grasinę imtis atsakomųjų veiksmų, Panevėžio smulkieji vežėjai rugsėjo pirmąją savo pažadus ištesėjo. Mikroautobusų kolonos išriedėjusios į miesto gatves kai kuriose jų paralyžiavo transporto eismą.

Užstatė automobiliais

Ateities gatvė, kurioje neseniai išdygo visuomeninio transporto stotelės ir kurioje nuo vakar pradėjo važiuoti Panevėžio autobusų parko transportas, nuo pat ryto iš dviejų pusių buvo užstatyta automobiliais.

Maršrutiniai autobusai pro paliktą laisvą erdvę sunkiai pralindo.

Ne ką visuomeniniam transportui galėjo padėti ir atvykę policininkai. Nors buvo įtariama, kad automobilius gatvėje tyčia paliko smulkieji vežėjai, tačiau gatvę užstačiusiems vairuotojams vargu ar kas grės, nes ženklai, draudžiantys statyti automobilius šalia gatvės, dar neįrengti.

Policininkai automobilius tik nufotografavo.

„Nufotografuosime, nubraižysime schemą, surašysime tarnybinį pranešimą, vėliau bus iškviesti automobilius palikę žmonės. Juos tikriausiai mikroautobusų vairuotojai paliko“, – spėliojo pažeidimą fiksavęs policininkas.

Vos išvykus policininkams gatvėje pasirodė mikroautobusų kolona iš keliolikos automobilių, kuri, pervažiavusi Ateities gatvę, pasuko prie „Babilono“ prekybos centro ir čia trumpam sustojo.

Vylėsi atgauti darbą

Vežėjų mikroautobusai vakar iš visų pusių buvo apklijuoti plakatais, ant kurių esantys užrašai miesto valdžią kaltino atėmus vežėjų darbą. Vienas iš užrašų buvo skirtas ir miesto valdančiųjų partijai.

„Žmonės, atsiprašome, Jūsų vežti neleidžia partijos „Tvarka ir teisingumas“ Panevėžio skyriaus atstovai, vicemerė R.Ratinskaitė, administracijos direktorė K.Vareikienė“, – skelbė vienas ant visų mikroautobusų užklijuotas plakatas.

Viename iš autobusiukų važiavę du vyrai vylėsi, kad Panevėžio valdžia, išvydusi jų protestą, naujas sutartis sudarys jau kitą dieną ir jie vėl galės vežti miestiečius.

„Išvažiavome į gatves, planuojame nemažai pavažinėti. Važiuosime nedideliu greičiu, kad žmonės paskaitytų plakatus. Mums sakė, kad bedarbiais būsime tik vieną dieną, todėl važiuosime tik šiandien“, – vylėsi vienu automobiliu vykę Arvydas ir Kęstutis.

Tačiau smulkiųjų vežėjų žinios pasirodė per daug ankstyvos, nes netrukus tokią galimybę paneigė vienas iš smulkiųjų vežėjų atstovų Laimis Valavičius.

Vežėjai piktinosi, jog žinant, kad jie nebeveš keleivių, spaudos kioskuose buvo pardavinėjami mikroautobusų bilietai ir tvirtinama, kad jie galios ir po rugsėjo pirmosios.

„Žmonės prisipirko bilietų, kur jiems dabar juos dėti?“ – klausė Žydrūnas Jarmuševičius.

Tačiau „Sekundės“ žurnalistams teko įsitikinti, kad rugsėjo pirmąją spaudos kioskuose smulkiųjų vežėjų bilietais prekiaujama nebebuvo.

Trūko kantrybė

Judėdami tik šiek tiek greičiau už pėsčiuosius mikroautobusai gerokai sutrikdė kitų vairuotojų važiavimą.

Nors eismas vyko neįprastai lėtai, tačiau daugelis sėdinčiųjų prie vairo kantriai laukė, kol galės aplenkti protesto dalyvius arba šie pasuks į kitą gatvę.

Kai kuriems vairuotojams kantrybė trūko. Vienas neiškentęs miestietis vežėjus pasivijo prekybos centro aikštelėje ir ėmė ieškoti jam važiuoti sutrukdžiusio vairuotojo.

„Važiavau tiesiai, o mikroautobuso vairuotojas pasuko į kairę. Buvo įmanoma prasilenkti, bet vairuotojas vairą pasuko specialiai. Turėjau kirsti per stabdžius, kad neatsitrenkčiau. Taip nesielgiama. Aš jį vis tiek pagausiu, įsidėmėjau. Tegul jie protestuoja, aš juos palaikau, man gaila šių žmonių, bet kam elgtis chuliganiškai?“ – piktinosi Alfredas Snitičius.

Keletą minučių pastoviniavę smulkieji vežėjai staiga sušoko į mikroautobusus ir pajudėjo Klaipėdos gatvės link. Netrukus paaiškėjo, jog skubėjimo priežastimi tapo pasirodęs 10-ojo maršruto autobusas, kurį vežėjai savo mikroautobusais apsupo.

Autobuso vairuotojas, pamatęs, kad yra spaudžiamas, pasuko į Savitiškio gatvę bandydamas išvengti sunkiai pravažiuojamos Ateities gatvės. Nepaisydami gudrybės smulkieji vežėjai autobusą iš dviejų pusių užspaudė Parko gatvėje. Smarkiai priverstinai sumažėjus greičiui kelionė autobusu nuo Ateities iki Klaipėdos gatvės užtruko apie dešimt minučių vietoje įprastų kelių.

Autobusai nepatiko

Rugsėjo pirmoji auksine turėjo tapti Panevėžio autobusų parkui.

Seniai nematyti vaizdai, kai miesto maršrutinius autobusus užgula miestiečiai,vakar tapo realūs. Tačiau tokia situacija suerzino autobusų stotelėse laukusius panevėžiečius.


„Tai didžiausia nesąmonė, kokia tik galėtų būti. Esame ne moksleivės ir ne studentės ir mikroautobusai mums yra labai aktuali tema. Kiekvieną rytą iš Smėlynės gatvės važiuojame į darbą Klaipėdos gatvėje esančiame „Babilono“ prekybos centre. Anksčiau, važiuojant mikroautobusais, užtekdavo iš namų išeiti likus 20 minučių iki darbo pradžios, dabar jau reikia išeiti prieš 40 minučių, nes nežinia, kiek laiko truks kelionė. Nauja tvarka daugeliui miestiečių ne į naudą“, – nepasitenkinimo neslėpė autobuso laukusios panevėžietės Lina ir Regina.

„Dabar daugiau žmonių, kurie į darbą važiuodavo mikroautobusais, vyks autobusais, o tai mums nepatogu, nes jau anksčiau rytais autobusuose būdavo grūstys, o nuo šiol jos bus dar didesnės“, – pritarė V.Žemkalnio gimnazijos moksleivės Diana ir Greta.

Kai kuriems keleiviams žinia apie tai, kad mieste nebekursuoja maršrutiniai mikroautobusai, tapo netikėta.

Viena panevėžietė, norėjusi nuvykti į miesto centrą, jau ruošėsi lipti į pro stotelę važiavusį mikroautobusą, tačiau paskutiniu momentu suprato, kad protestavęs smulkusis vežėjas jos vežti neketina. Moteris rankoje laikė neseniai įsigytą maršrutinio mikroautobuso bilietą.

„Turėjau mikroautobuso bilietą ir tik dabar, perskaičiusi ant mikroautobuso skelbimą, sužinojau, kad jis nebegalioja. Viskas daroma, kad žmonėms būtų nepatogu. Anksčiau galėdavome rinktis, su kuo važiuoti, o dabar to nebėra“,– apgailestavo Nadežda Selezniovienė.

Dalis pašnekovų teigė nežinoję, kad buvo paskelbtas konkursas vežti keleiviams ir jį yra laimėjusi viena įmonė, tačiau sakė, kad jiems tai nėra aktualu – svarbiausia, jog dėl vežėjų ir valdžios nesutarimų kenčia miestiečiai.

„Prarandame laiką ir pinigus“, – trumpai komentavo N.Selezniovienė.

Tuo, kad naujoji tvarka į miestiečių gyvenimą įneš sumaištį, vakar buvo galima įsitikinti stebint ir kitų panevėžiečių elgesį stotelėse. Vienas krepšiais apsikarstęs ir labai skubėjęs panevėžietis Klaipėdos gatvės stotelėje bandė susistabdyti maršrutinį autobusą, tačiau jam liko tik skėsčioti rankomis, kai autobusiukas pravažiavo pro šalį.

Vadino piratais

Panevėžio autobusų parko direktorius Rimantas Petukauskas vos prasidėjus vežėjų akcijai teigė nepastebėjęs, kad mikroautobusų vairuotojų elgesys būtų trukdęs Autobusų parko darbuotojų darbui, tačiau jei taip būtų nutikę, žadėjo kreiptis į policiją.

„Mačiau juos važinėjant po miestą su plakatais, bet kad blokuotų autobusus, nepastebėjau. Jeigu jie chuliganizmu užsiima, skambinsiu policijai“, – žadėjo Autobusų parko vadovas.

R.Petukauskas sakė įtariantis, kad Ateities gatvė automobiliais buvo užstatyta tyčia, bet patvirtino, jog greitai šioje gatvėje atsiras ženklai, draudžiantys automobiliams stovėti vienoje pusėje, ir problemos neliks.

„Šioje vietoje bus statomi ženklai, jog sustoti draudžiama, ir jie atsiras labai greitai. Mačiau šiuos dalykus ir man piršosi mintis, kad tai chuliganizmo aktas. Keleivių vežimas mikroautobusais buvo nemokantis mokesčių šešėlinis verslas, piratinis ir liko. Pagal tikslą ir priemonės. Jų tikslas – pasipinigauti nemokant mokesčių“, – apie smulkiuosius vežėjus savo neigiamos nuostatos neslėpė R.Petukauskas.

Policijos atstovai „Sekundei“ teigė stebėję situaciją mieste, tačiau smulkiųjų vežėjų pažeidimų neužfiksavo. Lėto važiavimo gatvėmis kolona, apsunkinusio eismo sąlygas kitiems vairuotojams, nesiėmė vertinti.

„Ateities gatvėje buvo sunkumų, bet Kelių eismo taisyklės pažeistos nebuvo. Nenorėčiau vertinti vairuotojų lėto važiavimo, nes man ir nepriklauso tai daryti, galime pasakyti, ar buvo pažeista tvarka“, – teigė laikinai einantis Panevėžio apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininko pavaduotojo pareigas Vytautas Vinslovas.

Žada sutartis

Politikai, pažadėję padėti išspręsti vežėjų problemas, teigia, kad laikinosios sutartys, kurios galiotų, kol pasibaigs teismais, su vežėjais gali būti pasirašytos artimiausiu laiku. Tai esą galėtų įvykti per artimiausią Tarybos posėdį rugsėjo 9 dieną.

„Sprendimas galėtų būti laikinos sutartys, jos galiotų iki teisminių ginčų pabaigos. Sprendimą turėtų priimti politikai. Savivaldybės teisininkai mano, kad procesas gali tęstis ilgai – apie metus, be to, sprendimą bus galima ir apskųsti“, – apie galimą problemos sprendimą pasakojo vicemerė Gema Umbrasienė.

Politikė mano, kad Savivaldybės politikai ateityje turėtų pradėti galvoti apie bendrą miesto keleivių vežimo politiką ir strategiją. Tarp vežėjų turėtų vykti ne konkurenciniai karai, o bendras darbas.

„Kol naujosios sistemos nesame sukūrę, galbūt nėra prasminga griauti senosios“, – teigė G.Umbrasienė.

Visos smulkiųjų vežėjų sutartys su Panevėžio savivaldybe nutrūko vakar. Tai nutiko dėl to, jog pavasarį skelbtame konkurse nusprendė nedalyvauti beveik visi smulkieji vežėjai.

Konkurse dalyvavusi vienintelė įmonė laimėjo teisę vežti keleivius trečiuoju ir dešimtu maršrutais, tačiau darbo ji nuo rudens nepradėjo, nes konkurso sąlygas nepatenkinti vežėjai apskundė teismui.


Šiame straipsnyje: Panevėžysmikroautobusas

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių