Kuo skiriasi vairavimo egzaminai Lietuvoje ir kitose Europos valstybėse?

Neturintys vairuotojo pažymėjimo lietuviai gali laikyti vairavimo egzaminus užsienyje. Tačiau vairavimo mokytojas Paulius Jankūnas rekomendavo dėl didelio kainų skirtumo bei kalbos barjero vairavimo mokytis Lietuvoje.

“Patogiau vairuotojo pažymėjimą gauti dar Lietuvoje, nes kitose šalyse mokytis yra gerokai brangiau, pvz. Norvegijoje už vairuotojų kursus tektų pakloti daugiau nei 10 tūkst. litų. Be to, niekur kitur egzaminų negalima laikyti lietuviškai”, - aiškino jis.

Baudų ir privilegijų svarstyklės

Lietuviai dažnai abejoja ar verta turėti užsienietišką vairuotojo pažymėjimą dėl D.Britanijoje ir daugelyje kitų ES šalių veikiančios baudų už kelių eismo taisykles pažeidimus tvarkos.

Mat nusižengus prie britiško pažymėjimo "prikabinami" baudos taškai. Per trejus metus surinkus jų 12, pusmečiui yra atimamas vairuotojo pažymėjimas.

Tuo tarpu pateikus lietuvišką vairuotojo pažymėjimą, nusidėjėlis gali būti nubaustas tik pinigine bauda, taigi vairuotojai tikisi niekada neprarasti savo pažymėjimo.

Tačiau tokiu atveju baudos taškai būna įrašomi virtualioje sistemoje ir kada nors nusprendus pasikeisti vairuotojo pažymėjimą į britišką, taškai automatiškai bus jam priskirti. 

Taigi, galima lietuviško vairuotojo pažymėjimo apskritai nekeisti, bet vietinių įmonių darbuotojai paprastai palankiau žiūri į savo šalies dokumentą. Turėdami D.Britanijos vairuotojo pažymėjimą pigiau apsidrausite ar išsinuomosite automobilį ir tikėtina, kad lengviau gausite darbą, kuriame reikalingi vairavimo įgudžiai. Tačiau verta prisiminti, kad nuolatos gyvenant D.Britanijoje (britiškas vairuotojo pažymėjimas būtų geras to įrodymas) apribojama galimybė važinėti Lietuvoje registruotu automobiliu - tai galima daryti tik pusmetį.

Vairuotojo pažymėjimai – lyg parduotuvėje

Panaši vairuotojo pažymėjimo keitimo tvarka galioja ir Airijoje. Tik šioje šalyje nepavyks formalumų sutvarkyti paštu – teks atvykti į vairuotojo pažymėjimus išduodančios įstaigos Motor Taxation Office (MTI) vietinį padalinį ir ten pateikti užpildytas D401 ir D900 formas, dvi dokumentų formato nuotraukas su jūsų parašais kitoje pusėje ir mokestį.

Įdomu, kad jis priklauso nuo vairuotojo pažymėjimo galiojimo laiko.

Vienerius metus galiosiantis pažymėjimas kainuoja 5 eurus, tris metus galiojantis - 10 eurų, dešimt metų - 25 eurus. Sveikatos pažymą (forma D501) reikia pridėti tik turint C ar aukštesnę vairavimo kategoriją arba esant 70 ar daugiau metų amžiaus.

Griežtos tvarkos šalis

Norvegijoje taip pat galima nesunkiai pasikeisti lietuvišką vairuotojo pažymėjimą į norvegišką, bet toks sprendimas turi vieną didelį minusą – atsisakius lietuviško dokumeto nebebus galima naudoti Lietuvoje registruoto automobilio nė dienos. Norvegišką vairuotojo pažymėjimą turintis žmogus šioje šalyje apskritai negali vairuoti kitoje valstybėje registruoto automobilio, net jei pats būtų jo savininkas.

Laikinai atvykę į Norvegiją gali vairuoti Lietuvoje registruotą automobilį vienerius metus, bet šiam terminui besibaigiant galima paprašyti Muitinės tarnybos leidimo mašiną naudoti dar metus. Paprastai toks prašymas patenkinamas.Šioje šalyje taip pat itin griežtos baudos už KET pažeidimus. Čia per trejus metus užtenka surinkti vos 8 baudos taškus ir vairuotojo pažymėjimas bus atimtas pusmečiui. 

Ne visi lietuviai lygūs?Gauti užsienietišką vairuotojo pažimėjimą gana paprasta, bet grįžę į gimtinę lietuviai neretai pasijunta pakliuvę į spąstus. Mat lietuvišką vairuotojo pažymėjimą galima gauti tik pragyvenus Lietuvoje bent 185 dienas per kalendorinius metus.

Tačiau VĮ “Regitra” Egzaminų metodikos skyriaus vyriausiasis specialistas Saulius Ščiuplys užtikrino, kad grįžtantys lietuviai neturėtų nusivilti.

"Mūsų piliečiams yra palengvinimas. Jei iš emigracijos grįžęs lietuvis sieja savo ateitį su Lietuva, jis gali gauti vairuotojo pažymėjimą nelaukęs nustatyto termino", - aiškino pašnekovas.

Pasak jo, saitų su valstybe įrodymu gali būti įvairūs dokumentai - patvirtinimai, kad žmogus studijuos, dirbs ar bus registruotas darbo biržoje bei daugybė kitų individualių dokumentų.

S.Ščiuplio teigimu, nėra vieno atsakymo, ar į užsienį išvykusiam žmogui reikėtų pasikeisti vairuotojo pažymėjimą į tos šalies dokumentą - tai padaryti nėra privaloma, bet galėtų palengvinti formalumus įstaigose ar pažymėjimą pametus.

Vėliau atsikeisti vairuotojo pažymėjimą į lietuvišką galima be jokių apribojimų.


Šiame straipsnyje: vairavimasegzaminasKET

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių