Kaip išvengti problemų perkant ar parduodant transporto priemonę

Panašu, kad Lietuvos automobilių rinka atsigauna. Didėja naujų automobilių pardavimai, sąstingis baigiasi ir antrinėje rinkoje. Deja, atsigaunanti rinka gali tapti ir naujų problemų šaltiniu. Reikalas tas, kad skubantys atsikratyti turima transporto priemone ar skubantys ją įsigyti asmenys gali prisidaryti problemų.

Taip pat nereiktų pamiršti apie sukčius ir mėgėjus pasipelnyti iš lengvatikių ir automobilių vagystes. Žiniasklaidoje beveik kiekvieną savaitę pasirodo pranešimų apie sulaikytas užsienyje vogtas ir Lietuvoje bandytas parduoti transporto priemones. Sutikime, retas kuris, pirkdamas automobilį, vėliau norėtų sužinoti, kad automobilis buvo vogtas, o jo dokumentai suklastoti. Norėdamas padėti savo skaitytojams išvengti panašių nemalonumų, autoreviu.lt kreipėsi į VĮ „Regitrą" ir sulaukė plataus ir išsamaus komentaro.

Transporto priemonių savininkų dažniausiai daromos klaidos ir siūlymai, kaip jų būtų galima išvengti:

1. Iš užsienio įvežtos transporto priemonės įsigyjamos be originalių transporto priemonės registravimo dokumentų. Tokias transporto priemones įsigiję asmenys vėliau jų negali įregistruoti ir jomis naudotis.

Siūlymas: patikimiau įsigyti tas iš užsienio įvežtas transporto priemones, kurias įveža į Lietuvą ir jas parduoda ne privatūs asmenys, o transporto priemonių prekyba užsiimančios įmonės. Prieš įsigyjant tokias transporto priemones reikėtų aktyviau naudotis valstybės įmonės „Regitra" padaliniuose ir svetainėje internete teikiama informacija apie užsienio šalyse išduodamus transporto priemonės registravimo dokumentus.

2. Iš užsienio įvežtos transporto priemonės įsigyjamos surašant fiktyvius transporto priemonės įsigijimo dokumentus. Juose nurodomi fiktyvūs transporto priemonės pardavėjo duomenys, klaidinga transporto priemonės įsigijimo kaina. Transporto priemonės pirkėjas nepatikrina transporto priemonę parduodančio asmens tapatybės, šis asmuo lieka nežinomas. Taigi transporto priemonę įsigyjantis asmuo praranda galimybę pareikšti pretenzijas ją pardavusiam asmeniui, jei vėliau paaiškėja, kad transporto priemonė yra vogta ar techniškai netvarkinga.

Siūlymas: perkant naudotą transporto priemonę būtina paprašyti ją parduodančio asmens dokumento, patikrinti jo asmens tapatybę ir užsirašyti jo duomenis. Transporto priemonės pirkimo-pardavimo sandorį būtina įforminti raštu (sutartimi) nurodant tikruosius transporto priemonės ir ją parduodančio asmens duomenis.

3. Lietuvoje registruotos transporto priemonės parduodamos Lietuvos gyventojams ar įmonėms neįforminant raštu pardavimo sandorių ir neperregistruojant transporto priemonių. Buvę transporto priemonių savininkai ir toliau lieka atsakingi už reikalavimų, susijusių su tokių transporto priemonių eksploatavimu, vykdymą ir už su jomis padaromus nusikaltimus ar administracinės teisės pažeidimus.

Siūlymas: parduodant transporto priemonę būtina sudaryti pirkimo-pardavimo sutartį (jos vieną egzempliorių arba kopiją pardavėjas turėtų pasilikti). Parduodant transporto priemonę reikėtų iš karto vykti ją perregistruoti į valstybės įmonės „Regitra" padalinį ir transporto priemonę pirkėjui perduoti tik po to, kai ji bus perregistruota pirkėjo vardu.

Taip pat reiktų nepamiršti ir priduodant utilizacijai nenaudojamą transporto priemonę sutvarkyti visus būtinus formalumus. Tai yra paprasta, trunka neilgai ir tikrai apsaugo buvusį transporto priemonės savininką nuo papildomo „galvos skausmo".

Lietuvoje registruotos ir susidėvėjusios transporto priemonės pradedamos ardyti ir parduoti dalimis, o vėliau susidomima, kaip jas būtų galima išregistruoti. Susidėvėjusios (sugadintos) ir baigtos eksploatuoti transporto priemonės gali būti išregistruojamos tik po to, kai jos yra priduodamos tokias transporto priemones kaip atliekas apdoroti leidimus turinčioms įmonėms. Iš pastarųjų privalu gauti ir valstybės įmonei „Regitra" pateikti eksploatuoti netinkamos transporto priemonės sunaikinimo pažymėjimą. Neįvykdžius šių reikalavimų transporto priemonė negali būti išregistruojama.

Minėtos nuostatos taikytinos lengviesiems keleiviniams (M1 klasės) ir krovininiams (N1 klasės) automobiliams. Kitų transporto priemonių išregistravimui jų savininkams pakanka pateikti transporto priemonės registracijos liudijimą ir valstybinio numerio ženklus.

Susidėvėjusias (baigtas eksploatuoti) transporto priemones būtina išregistruoti priduodant valstybės įmonei „Regitra" transporto priemonės valstybinio numerio ženklus ir registracijos liudijimą. To nepadarius, piktavaliai asmenys gali bandyti neteisėtai pasinaudoti tiek valstybinio numerio ženklais, tiek ir registracijos liudijimu. Ateityje dėl neeksploatuojamų ir neišregistruotų transporto priemonių jų buvusiems savininkams gali kilti problemų, jei Lietuvoje būtų įvesti kokie nors registruotų transporto priemonių mokesčiai.

Tikimės, kad šie patarimai padės mūsų skaitytojams nesuklysti ir perkant, ir parduodant transporto priemonę.


Šiame straipsnyje: automobilispirkimas

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių