Alkoholio surogatai – baisiau už kelių „erelius“

Visoje Europoje plačiai nuskambėjo istorija Čekijoje, kur apsinuodiję metanoliu mirė 23 žmonės, o dar 35 buvo paguldyti į ligonines.

Lietuvoje nuo nesaikingo alkoholio vartojimo ir jo surogatų kasdien miršta 2-3 žmonės, nepalyginamai daugiau nei žūva keliuose. Tačiau ne tik pas „bobutes“, bet ir kioskuose bei parduotuvėse vis dar galima laisvai ir nebrangiai įsigyti pačių pavojingiausių sveikatai priemonių, turinčių alkoholio. Jos gali būti parduodamos ištisą parą ir net nepilnamečiams.

Alkoholio surogatai sėja mirtį

Lietuvos statistikos departamento duomenimis, 2011 metais Lietuvoje nuo alkoholio mirė 927 žmonės, 308 iš jų – būtent nuo apsinuodijimo. Nors tokios statistikos niekas neveda, tačiau specialistams nekyla abejonių, kad didelė dalis šių mirčių – būtent alkoholio surogatų bei ne gėrimui skirtų priemonių vartojimo pasekmė.

Palyginimui: tais pačiais 2011 metais Lietuvos keliuose žuvo 297 žmonės.

Paradoksalu, bet kovojant su „kelių ereliais“, didelis dėmesys skiriamas automobilių techninės būklės gerinimui, nes būtent techniškai netvarkingi automobiliai pridaro daugiausia problemų.

Kovoje su alkoholio pasekmėmis algiamasi atvirkščiai – ribojamas oficialiai parduodamo alkoholio prieinamumas, kas tik dar parankiau odekolonais ir kitomis priemonėmis prekiaujantiems kioskams bei parduotuvėms.

Pasak Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės Ūmių apsinuodijimų skyriaus vedėjos Sigitos Goštautaitės, į jos vadovaujamą skyrių kasdien papuola alkoholiu ar jo pakaitalais apsinuodiję žmonės.

„Alkoholiu apsinuodiję žmonės sudaro daugiau nei pusę Ūmių apsinuodijimų skyriaus pacientų. Apsinuodijimo surogatais atvejų pastaruoju metu mažiau, tačiau gali būti, kad jie iki mūsų tiesiog neatvažiuoja, o miršta vietoje. Bet abejonių nekelia tai, kad didelė atvykstančiųjų dalis vartoja ne kokybišką alkoholį, bet jo pakaitalus“, - pasakoja pašnekovė.

Gali apsinuodyti bet kas

Alkoholio surogatais praktiškai gali apsinuodyti bet kuris žmogus, nepriklausomai nuo jo socialinės padėties.

„Čekijoje gėrimai buvo pirkti oficialiose parduotuvėse. Kas gali garantuoti, kad ir pas mus taip negali atsitikti. Žinoma, didesnė tikimybė juo apsinuodyti perkant gėrimus neoficialiai – pas bobutę, „gerą pažįstamą“ mažesnėmis kainomis ar kitur“, - sako Vilniaus Universiteto Toksikologijos centro vadovas Robertas Badaras.

Metanolis yra gerokai pigesnis už „tikriems“ gėrimams naudojamą etanolį, jis kartais įeina į langų plovimo skystį, kitas buities valymo priemones. Jį išgryninus, gal net patys to neįtardami, pilstuko pardavėjai metanolį naudoja pigiems svaigiesiems gėrimams gaminti.

„Gali būti, kad mirčių nuo apsinuodijimo alkoholio surogatais, kuriuose yra metanolio, yra ir daugiau nei manoma. Problema tokia, kad apsinuodijimą metanoliu sunku nustatyti, jis panašus į kitus apsinuodijimus, o Lietuvoje tikslius tyrimus galima atlikti daugiau teoriškai, juos reikia specialiai užsakyti, tad dažnai priežastis nurodoma, kaip neaiškios kilmės apsinuodijimas“, - pasakoja  Vilniaus Universiteto Toksikologijos centro vadovas Robertas Badaras.

Pasak S.Goštautaitės, ne specialistas sunkiai nustatys kokį gėrimą jis geria, pagamintą metilo ar etilo alkoholio pagrindu, mat jų poveikiai pradžioje panašūs. Metilo alkoholiui būdingos komplikacijos, pavyzdžiui regėjimo sutrikimas, gali pasireikšti tik kitą dieną. Tačiau tada jau gali būti per vėlu gelbėti žmogų.

Beje, metanoliu gali apsinuodyti ne tik klastotes ar neaiškius alkoholinius gėrimus geriantys žmonės, bet ir taip vadinamos „samanės“ vartotojai.

„Ne veltui žemaičiai turi patarlę: nelak pirmų lašų, akys išvarvės. Metanolis išsiskiria greičiau nei etanolis, tad ir naminėje dagtinėje gali atsirasti metanolio. Norint pagaminti kokybišką gėrimą reikia labai gerų įgūdžių“, - tvirtina R.Badaras.

Taip pat nežinia iš ko ir kokiomis higienos sąlygomis samagonas būna pagamintas. Štai Raseinių rajone pareigūnai nesenai aptiko „bravorą“, kuriame šis gėrimas buvo gaminamas iš gyvulių dvėselienos.

„Perkantys naminę degtinę žmonės tikrai turėtų susimąstyti apie pavojų sveikatai.

Pareigūnų aptinkamuose bravoruose labai dažnai nesilaikoma jokių higienos reikalavimų, vanduo degtinei imamas iš upelių, upių. Tikrai nenustebčiau sužinojęs, kad patys degtindariai prekybai gaminamo samagono net negeria, juk jis pavojingas sveikatai“, - sako

Policijos departamento prie VRM Komunikacijos skyriaus viršininkas Ramūnas Matonis.


Šiame straipsnyje: alkoholisvairavimasautomobiliai

NAUJAUSI KOMENTARAI

pavadinime

pavadinime portretas
nereikia jokių kabučių - ne erelius, o GAIDELIUS. Ir taškas.

gintis

gintis portretas
Alkoholio surogatai – baisiau už kelių „gaidelius“

Ramas

Ramas portretas
Valio Matului.
VISI KOMENTARAI 3
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių