Teismas KLASCO žemę grąžino valstybei

Teismas panaikino prieš dvylika metų Klaipėdos apskrities viršininko administracijos palaimintą trijų sklypų uostamiesčio centre sandorį. „Klaipėdos jūrų krovinių kompanija“ (KLASCO) įpareigota grąžinti Vitės kvartale įsigytus sklypus valstybei.

Panaikino sandorį

Lietuvos apeliacinis teismas atmetė uosto kompanijos skundą ir paliko galioti žemesnės instancijos teismo sprendimą, kuris panaikino sandorį.

2000 metais KLASCO už tris sklypus sumokėjo apie 2,4 mln. litų ir įsipareigojo per penkerius metus miesto reikmėms skirti apie 9 mln. litų.

Kompanijos lėšomis buvo įrengta Naujojo Sodo ir Naujosios Uosto gatvių sankryža. Šiai rekonstrukcijai kompanija skyrė 2,4 mln. litų. Dar 600 tūkst. litų buvo investuota į Gegužės ir Naujojo uosto gatvių sankryžos rekonstrukciją.

Tačiau Klaipėdos apygardos prokuratūra, gindama viešąjį interesą, teismui įrodė, kad šis sandoris buvo atliktas pažeidžiant Žemės reformos įstatymą.

Jame pažymėta, kad paveldosauginės teritorijos negali būti perleistos juridiniams asmenims.

„Dabartinė šių sklypų rinkos vertė siekia 6,4 mln. litų. Tai yra senamiesčio teritorija. Nuo 1996 metų sklypai įrašyti į Kultūros paveldo registrą“, – sakė Klaipėdos apygardos prokuratūros prokurorė Laura Paulikienė.

Sieks nuostolių atlyginimo

Krovos kompanijai tuo metu žemės sklypus leido įsigyti tuometinis Klaipėdos apskrities viršininko administracijos vadovas Laisvūnas Kavaliauskas, kuris šiuo metu dirba Kultūros paveldo departamento Klaipėdos teritoriniame padalinyje.

„Atsakingų pareigūnų kaltės nepavyko įrodyti dėl suėjusio senaties termino“, – sakė prokurorė.

Teismas nesiaiškino, kas turės kompensuoti KLASCO investicijų į miesto infrastruktūrą klausimą.

„Kompanija savo interesus gali ginti teisme“, – sakė L.Paulikienė.

„Per tuos metus KLASCO skyrė savivaldybės reikmėms, miesto infrastruktūrai pagerinti visus 9 mln. litų. Jeigu KLASCO grąžintų žemės sklypus, kuriuose yra įmonei priklausančių pastatų, miesto savivaldybei, tai savivaldybė patirtų didelių išlaidų dėl pinigų grąžinimo, delspinigių bei palūkanų, be to, Nacionalinė žemės tarnyba, apskrities administracijos teisių perėmėja, turėtų kompensuoti ir investicijas, nutrauktų kontraktų pasekmes. Tikimės šį juridinį rebusą išspręsti visoms šalims priimtinu būdu“, – teigė KLASCO generalinis direktorius Audrius Pauža.

Prokuratūra teigė, kad kompanija turi teisę nuomotis valstybei grąžintus žemės sklypus, nes per dešimtmetį juose atsirado krovos kompanijos pastatai.

Dėl privataus sklypo – grėsmė ES investicijoms

Praėjusią savaitę prokurorai pasiekė pergalę dar vienoje civilinėje byloje. Panaikintas dar vienas žemės sklypo įsigijimo faktas.

„Šis žemės sklypas, Vyriausybės nutarimu, buvo priskirtas uosto rezervinei teritorijai. Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcija raštu net kelis kartus Nacionalinei žemės tarnybai pranešė, kad šis sklypas reikalingas geležinkelio plėtrai ir jis negali būti perleistas privatiems asmenims“, – aiškino prokurorė L.Paulikienė.

Tačiau Nacionalinės žemės tarnybos Klaipėdos skyrius leido privatiems asmenims įsigyti šį sklypą.

„Sklypas tapo privatus. O geležinkelis nors ir pastatytas, tačiau negalėjo būti pripažintas tinkamu naudoti. Todėl atsirado grėsmė netekti 7 mln. litų Europos sąjungos lėšų, kurios buvo investuotos į šį projektą“, – sakė prokurorė.

Žemėtvarkininkės afera žlugo

Klaipėdos apygardos prokuratūros Civilinių bylų skyriaus vyriausioji prokurorė Sigutė Stropienė tikino, kad dar vienoje civilinėje byloje prokurorams pavyko įrodyti, kad Klaipėdos rajono Žemėtvarkos skyriaus darbuotoja neteisėtai atkūrė nuosavybę asmeniui, kuris net neturėjo tam teisės.

„Buvo suklastota žemėtvarkininkų išvada, kuri neva suteikė teisę reikalauti atkurti nuosavybę. Paaiškėjo, kad žmogui buvo neatlygintinai suteikti du miško paskirties žemės sklypai Klaipėdos rajone. 12 hektarų miško masyvas tuo metu kainavo 104 tūkst. litų“, – tikino S.Stropienė.

Atgautą nuosavybę žemėtvarkininkė iš karto pardavė. Teismo procese prokurorams pavyko įrodyti žemėtvarkininkės kaltę, tačiau jai baudžiamoji byla buvo nutraukta dėl senaties.

Sodų žemę išdalijo sūnums

Klaipėdos rajono teismas paskelbė nutartį dėl vieno sodų bendrijos pirmininko sukčiavimo atvejo.

Sodų bendrijos „Skinija“ pirmininkas, savo nuožiūra, bendrijai priklausantį 1,79 ha žemės sklypą nusprendė grąžinti į žemės rezervo fondą. Vos tik žemė pripažinta laisvu valstybiniu žemės sklypu, iš karto buvo suprojektuotas šio sklypo detalusis planas. Čia buvo atkurta nuosavybė sodų bendrijos pirmininko pažįstamai. Moteris savo nuosavybės reikalus pavedė tvarkyti tam pačiam sodų bendrijos pirmininkui.

„Jis suskaidė žemę į dešimt sklypų ir išdovanojo savo sūnums. Teismas šią žemę grąžino į sodų bendrijos teritoriją“, – aiškino S.Stropienė.NAUJAUSI KOMENTARAI

Soja

Soja portretas
Dabar laikas gąžinti valstybei žemę Skautų gatvėje.

Herbert

Herbert portretas
Beje,tie senbuviai karkliskiai mielai paimtu mainais i ju negrazintus zemes sklypus Memelio senamiestyje gabaliuka.Miesto valdzia,neapsikiaulinkit pries visa Europa! Ir nebukit tokie gobsuoliai ant svetimo.

to Soja

to Soja portretas
tai ir vėl Klasko turės gražinti?
VISI KOMENTARAI 4
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Per šventes po Klaipėdą siūlo važinėti nemokamai
  Per šventes po Klaipėdą siūlo važinėti nemokamai

  Klaipėdoje siūloma per šešias šventes leisti nemokamai važinėti viešuoju transportu, rašo dienraštis „Lietuvos žinios“. ...

 • Paskelbtas kandidatas į KU rektoriaus postą
  Paskelbtas kandidatas į KU rektoriaus postą

  „Klaipėdos universiteto (KU) rektoriaus rinkimų komisija, sausio 22 dieną uždarame posėdyje atplėšė voką, kuriame buvo pateikti vienintelio kandidato į KU rektoriaus postą dokumentai. ...

 • Titului – 20 nusipelniusių moterų
  Titului – 20 nusipelniusių moterų

  Dienraščio "Klaipėda" kasmet rengiami Metų klaipėdietės rinkimai įgauna pagreitį. Miestiečiai aktyviai siūlė moteris, vertas pretenduoti į šį titulą, ir jau dabar gali balsuoti už tas dailiosios lyties atstoves, kurias nor...

 • Išsigelbėjimas nuo krizės – verslas?
  Išsigelbėjimas nuo krizės – verslas?

  Kol vieni spėlioja kada ir kokio juodumo krizės scenarijus nusimato, kiti ieško verslo galimybių. Kaip pastebi buhalterines paslaugas teikiančios bendrovės „LC paslaugų centras“ vadovas Laurynas Čiutys, krizė tai nauj...

  1
 • Klaipėdos šviesų festivalis stebins dar didesniais užmojais
  Klaipėdos šviesų festivalis stebins dar didesniais užmojais

  Jubiliejiniame Klaipėdos šviesų festivalyje – dar gausesnė renginių ir interaktyvių pramogų programa, įspūdingi šviesos ir muzikos įrangos kiekiai, specialus projektas Neringoje, Skonių aikštė smaguriams ir daug kitų nauj...

  9
 • Diskusija uostamiestyje įplieskė aistras
  Diskusija uostamiestyje įplieskė aistras

  Klaipėdoje vykusi diskusija, kurioje turėjo būti kalbama apie aktualius dalykus, virto dviem tiesos sakymo valandomis. Be užuolankų, aštriai rėžė ne tik klausytojai, bet ir svečiai. Tapo akivaizdu, kad tame pačiame mieste gyvenantys žmonės n...

  1
 • Lietuva gali netekti baltarusiškų krovinių?
  Lietuva gali netekti baltarusiškų krovinių?

  Dar niekada taip nebuvo, kad Baltarusijos prezidentas atvirai būtų pasakęs, kad Lietuvą, kaip tranzito šalį ir Klaipėdos uostą gali keisti į Latvijos ir Ukrainos uostus. ...

  14
 • Pavargusiai širdžiai kardiologai siūlo naujas galimybes
  Pavargusiai širdžiai kardiologai siūlo naujas galimybes

  Pacientams, sergantiems sudėtingomis kardiologinėmis ligomis, ištiesta dar viena pagalbos ranka – Klaipėdos jūrininkų ligoninėje pradėtos atlikti lėtinės okliuzijos – seniai užakusių širdies kraujagyslių – atvėrimo ...

  2
 • Rygos pretenzijos tapti kruizų centru
  Rygos pretenzijos tapti kruizų centru

  Dabar lietuviai vyksta į Rygą dėl didesnio kiekio lėktuvų reisų, o ateityje vyks ir dėl palankių kruizinių reisų. ...

  11
 • Nemokami muziejai atvers duris sekmadieniais
  Nemokami muziejai atvers duris sekmadieniais

  Jau artėjantį sekmadienį, sausio 27-ąją, kai kurių Klaipėdos muziejų lankymas bus nemokamas. Kultūros ministerija patvirtino, kad nuo šių metų pradžios kiekvieną paskutinį mėnesio sekmadienį visi gyventojai galės nemokamai lankytis muzi...

  7
Daugiau straipsnių