Rožiniu ginklu prieš krūties vėžį

„Rožinio kaspino draugija" spalį - tarptautinį kovos su krūties vėžiu mėnesį - ketina išdalyti 20 tūkst. rožinių kaspinėlių. Solidarumo su krūties vėžiu sergančiais žmonėmis simbolius specialiai šiai progai sukūrė sunkią psichikos negalią turintys žmonės. Rožiniai kaspinėliai nemokamai bus dalinami kosmetikos bei parfumerijos salonų tinkle „Kristiana" bei platinami su žurnalu „Moteris".

„Spalio mėnesį visas pasaulis susivienija kovoje prieš krūties vėžį ir tarsi pražysta kukliais rožiniais kaspinais. Šį mėnesį rožinis kaspinas segimas švarko atlape, puošia mobiliuosius telefonus, raktų pakabukus ar net automobilių antenas. Rožinė spalva  simbolizuoja moteriškumą, viltį, sveikatą. Džiaugėmės, kad šį tradicija prigyja ir Lietuvoje. Kadangi pačiai teko susidurti su klastinga liga, galiu iš patirties pasakyti - nebyliai išreikšta parama ir solidarumas nepažįstamai moteriai, kuri šiuo metu kovoja su vėžiu, sergančiam žmogų suteikia vilties," - sakė akcijos iniciatorė, „Rožinio kaspino draugijos" vadovė Erika Umbrasaitė.

Kovos su liga simbolis

Kaspino - kaip kovos su krūties vėžiu simbolio - tradicija kilo aštuntame dešimtmetyje JAV, kuomet 68 metų Charlotte Haley, kurios duktė, sesuo ir močiutė sirgo krūties vėžiu, ėmė gaminti persiko spalvos kaspinėlius ir platinti juos prekybos centruose. Prie kaspinėlių buvo pritvirtintas užrašas: „Nacionalinio vėžio instituto metinis biudžetas - 1,8 mlrd. dolerių, tačiau tik 5 proc. jų skiriami vėžio prevencijai. Įsisekite šį kaspinėlį ir taip priverskite įstatymų kūrėjus bei Ameriką susimąstyti".

Vėliau kaspino idėja kilo ir legendinei kosmetikos „Estee Lauder" kūrėjos palikuonei Evelyn Lauder, kuri pati neseniai buvo laimėjusi savo asmeninį mūšį su krūties vėžiu. Keletą metų trukę ginčai su pirmojo persikų spalvos kaspino autore Charlotte Haley baigėsi išmintingu teisininkų sprendimu - kaspinas turi būti kitos spalvos, tuomet ir baigsis visi ginčai dėl autorystės.

E.Lauder nutarė, kad rožinė spalva labiausiai atitiks kovos prieš krūties vėžį idėją - tai gyvybingumo ir optimizmo spalva, turinti raminamąjį poveikį. Rožiniai kaspinai ėmė puošti „Estee Lauder" produkciją, o į kovai prieš krūties vėžį skirtus fondus byrėjo gausios aukos, surinktos pardavus kaspinus. Netrukus šia idėja užsikrėtė kiti verslo banginiai, taip paleisdami į pasaulį rožinio kaspino virusą.

Negailestinga statistika

Statistika teigia, kad kasdien visame pasaulyje negailestinga diagnozė apie krūties vėžį iš gydytojų lūpų nuskamba kas tris minutes. Kasmet krūties vėžys diagnozuojamas 1200 Lietuvos moterų.

Krūties vėžys yra pagrindinė 40 - 55 metų amžiaus moterų mirties priežastis. Nuo šios ligos kasmet miršta daugiau nei 40 tūkst. moterų, iš jų daugiau nei 500 - Lietuvoje. Anksti diagnozuotas krūties vėžys yra pagydomas, todėl labai svarbu kuo anksčiau kreiptis į specialistus.

„Rožinio kaspino draugija" - nepelno siekianti organizacija, įgyvendinanti visuomenės švietimo krūties vėžio, jo diagnostikos, gydymo ir gyvenimo su šia liga projektus.

Naujausias draugijos projektas - šį rudenį skaitytojams pristatoma žurnalistės E.Umbrasaitės knyga, paremta dramatiška jos ligos istorija. Knygoje simboliniu pavadinimu „Vienos krūties istorija" ironiškai, optimistiškai, o kartais ir graudžiai, pasakojama skaudi jaunos moters, per jaunos sirgti ir mirti, patirtis. Knyga lapkričio mėnesį pasieks Lietuvos knygynus. Dalis už knygą gautų lėšų bus skiriama krūties vėžio diagnostikos projektams.


Šiame straipsnyje: vėžysmirtiKaspinas

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių