Prezidentas vetavo Aukštojo mokslo įstatymo pataisas

Prezidentas Valdas Adamkus grąžino Seimui pakartotinai svarstyti Aukštojo mokslo įstatymo pakeitimo ir papildymo įstatymą ir pasiūlė jame nustatyti aiškius kriterijus, kas yra gerai besimokantys studentai.

Birželio 5 dieną parlamento priimtos minėto įstatymo pataisos nustatė, kad gerai besimokančiais studentais laikomi asmenys, kurių semestro vidurkis yra „gerai".

Tačiau įstatyme neįvardijama, koks balas atitinka tokį vertinimą, todėl aukštosios mokyklos gavo teisę pačios spręsti, kas yra geras studentas ir kuriems studentams nereikės mokėti už mokslą.

Prezidento nuomone, šioje įstatymo normoje apibrėžiant gerai besimokančio asmens sąvoką yra pažeidžiami iš Konstitucijos 41 straipsnio 3 dalies kylantys reikalavimai gerai besimokančio asmens kriterijams nustatyti, kurie yra atskleisti oficialioje konstitucinėje doktrinoje.

V.Adamkus atkreipė dėmesį, kad minėta įstatymo norma gali sukurti tokią situaciją, kuriai esant kiekviena aukštoji mokykla įgytų teisę patvirtinti studijų rezultatų vertinimo kriterijus ir tokiu būdu savarankiškai nustatyti įvertinimo „gerai" sampratą.

„Toks teisinis reguliavimas reikštų, kad konstitucinės gerai besimokančio piliečio teisės į nemokamą aukštąjį mokslą įgyvendinimas, o kartu ir valstybės biudžeto lėšų dydis, būtinas šiai konstitucinei teisei užtikrinti, visiškai priklausys nuo to, kaip konkreti aukštoji mokykla apibrėš įvertinimą „gerai", - sakoma prezidento pranešime spaudai.

Jame V.Adamkus primena, kad šiuo metu aukštosiose mokyklose taikoma dešimties balų vertinimo skalė nėra įtvirtinta jokiame galiojančiame įstatyme, todėl įvertinimas „gerai" gali būti labai įvairiai suprantamas ir interpretuojamas.

Pasak pranešimo, grąžindamas įstatymą Seimui pakartotinai svarstyti, V.Adamkus siekia, kad įstatyme nustatyti kriterijai, pagal kuriuos asmenys laikomi gerai besimokančiais, atitiktų iš Konstitucijos kylančius reikalavimus ir būtų vienodi visoms valstybinėms aukštosioms mokykloms.

V.Adamkaus nuomone, privalu, kad šie kriterijai būtų aiškūs, objektyvūs ir vienodai suprantami. Taip pat būtina, kad bendrus žinių ir gebėjimų lygio reikalavimus konkrečiam įvertinimui nustatytų Vyriausybė arba jos įgaliota institucija, o ne kiekviena aukštoji mokykla.

Konstitucinis Teismas 2007 metų birželio 7 dienos nutarime taip pat nurodė, kad kriterijai, kuriuos atitinkantys asmenys laikomi gerai besimokančiais ir dėl to pagal Konstituciją turinčiais teisę, kad jų mokslą valstybinėse aukštosiose mokyklose apmokėtų valstybė, nustatytini įstatymu.

Taip pat pažymima, kad Konstitucinio Teismo šių metų kovo 20 dienos nutarime pabrėžiama, kad įstatymu nustatyti kriterijai, kuriuos atitinkantys valstybės finansuojami asmenys laikomi gerai besimokančiais, turi būti iš anksto žinomi, aiškūs, objektyvūs ir skaidrūs.

Todėl prezidentas siūlo Seimui pakeisti birželio 5 dieną priimtą Aukštojo mokslo pakeitimo ir papildymo įstatymą ir nustatyti, kad „gerai besimokantiems valstybinių aukštųjų mokyklų studentams, išskyrus studentus, nurodytus šio įstatymo 61 straipsnyje, laiduojamas nemokamas mokslas. Gerai besimokančiais studentais laikomi studentai, kurie neturi akademinių skolų ir kurių studijų dalykų įvertinimų vidurkis per semestrą yra ne mažesnis kaip įvertinimas ,,aštuoni" dešimties balų vertinimo skalėje pagal Vyriausybės arba jos įgaliotos institucijos patvirtintą studijų rezultatų vertinimo sistemą".

V.Adamkus taip pat siūlo įstatymu nustatyti, kad „Vyriausybės iki 2008 metų birželio 27 dienos patvirtina studijų vietų, į kurias 2008 metais priimamų studentų studijos valstybinėse aukštosiose mokyklose visiškai ar iš dalies apmokamos valstybės biudžeto lėšomis, skaičių pagal studijų pakopas ir formas", ir numatyti, kad „Vyriausybės ar jos įgaliota institucija iki 27 dienos patvirtina studijų rezultatų vertinimo sistemą".

 

Roko Medonio nuotr.NAUJAUSI KOMENTARAI

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių