Nemokamus pietus gaus ne visi mokiniai

Valstybei vėluojant pervesti pinigus už mokinių maitinimą, maisto tiekėjai grasina nuo kitų metų mokinius apskritai palikti be maisto. Tuo metu pirmadienio vakarą Seimas nusprendė, kad kitais metais nemokamus pietus ne visi mokiniai.

Visuomenės sveikatos tarnyba nustatė, kad nuo rugsėjo nemokamai maitinant visus pradinukus, neapsieinama be pažeidimų. Maiste trūksta kalorijų, penktadalis mokyklų maitina pagal nesuderintą valgiaraštį. Tačiau daugiausiai mokyklų maitina nesilaikydamos režimo, praneša LTV naujienų tarnyba.

Pietauja ryte

„Labai sutrumpėjo laikas tarp pusryčių ir pietų, yra tik valandos ar pusantros valandos tarpai. Kodėl? Mūsų nuomone, maitinimo įmonės tiesiog nori kuo greičiau atlikti savo darbą", - teigė Valstybinės visuomenės sveikatos tarnybos atstovė Danutė Šidikienė.

Mokyklos atkerta, kad taip maitinti jos priverstos. Pavyzdžiui, Vilniaus „Vyturio" mokyklos valgykloje telpa tik ketvirtadalis mokinių, tad pirmokams pietūs tenka dar prieš 10 val. ryto.

„Mūsų valgyklos darbuotojai tikrai skaniai ruošia maistą. Visą laiką būdavo sriubos, bet vaikai tiesiog net neprisiliesdavo, nes tikrai nėra net poreikio valgyti. Labai daug maisto eidavo į atliekas", - pasakojo „Vyturio" pradinės mokyklos mokytoja Asta Katinienė.

Neatsiskaito už paslaugas

Tuo tarpu maisto tiekėjai primena, kad jau kelis mėnesius neatsiskaitoma už jų paslaugas.

„Mums už gamybos kaštus nepervedė pinigų spalį, lapkritį, gruodį. Padėtis tragiška, mes gyvenam nežinioj, neaišku, kada pinigai bus sumokėti", - teigė individualios įmonės savininkė Gražina Plečkaitienė.

Finansų ministerija teigia, kad dėl nesurinktų mokesčių pastarąjį mėnesį vėlavo savivaldybėms pervesti maitinimui skirtus pinigus. Tačiau, ministerijos tvirtinimu, praėjusią savaitę šie pinigai jau pervesti.

Dalį lėšų mokinių maitinimui organizuoti iš savo biudžetų turi padengti pačios savivaldybės. Vilniaus savivaldybė maisto tiekėjams nesumoka 400 tūkst. litų. Lėšų šiai skolai sumokėti bus ieškoma tik kitų metų biudžete.

Maisto tiekėjai sako, kad jei sausio pradžioje nesulauks pinigų, paliks mokyklas.

Parems tik vargingiausius

Tuo metu pirmadienio vakarą Seimas nusprendė, kad kitais metais nemokamus pietus ne visi mokiniai.

Priimtos Socialinės paramos mokiniams įstatymo pataisos numato, kad į nemokamus pietus ir į paramą mokinio reikmenims įsigyti turės teisę mokiniai, jeigu šeimos vidutinės pajamos vienam šeimos nariui per mėnesį yra mažesnės kaip 1,5 valstybės remiamų pajamų (VRP) dydžio, tai yra 525 Lt.

Į nemokamus pusryčius, nemokamus pietus ir į paramą mokinio reikmenims įsigyti gali pretenduoti mokiniai, jeigu vidutinės pajamos vienam šeimos nariui per mėnesį yra mažesnės kaip 1 VRP dydis - 350 litų.

Pakeista socialinės paramos mokiniams tvarka labiausiai piktinosi opozicija. Seimo nario socialdemokrato Juozo Oleko nuomone, toks žingsnis klaidingas, sukeliantis psichologinę įtampą.

„Toks vaikų skirstymas į vaikus, kurie gali susimokėti už pietūs ir negali, yra pražūtingas vaikų charakterio formavimuisi", - sakė J.Olekas.

Frakcijos Tvarka ir teisingumas nario Egidijaus Klumbio nuomone, tai vienas iš socialiai jautriausių įstatymų.

„Tėvai turės vaikščioti ir įrodinėti, kad jie nėra turtingi, ir tai tėvams nėra smagu. Manau, kad konservatoriai daro nemenką klaidą ir eina klaidingu keliu", - įsitikinęs jis.

Seimas nepritarė konservatorės Vincės Vaidevutės Margevičienės siūlymui atidėti šio įstatymo įsigaliojimą iki rugsėjo 1 dienos.

„Negalime šito daryti staiga nuo sausio 1 dienos. Būkime ne tik politikai, bet ir žmonės", - kvietė socialdemokratas Gediminas Kirkilas.


Šiame straipsnyje: maitinimas

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių