Moksleiviai atostogas keičia į darbą

Vasara įsibėgėja, tačiau ne visi moksleiviai mėgaujasi laisve ir dienomis be rūpesčių. Jie griebiasi bet kokio darbo, kad susitaupytų pramogoms ir geidžiamiems daiktams, rašo dienraštis „Vilniaus diena".

Septyniolikmetis Joris Puidokas keliasi prieš aštuonias ir iš užmiesčio traukia į darbą sostinės Žvėryno gimnazijoje. Ten pasiraitoja rankoves ir tinkuoja, glaisto klasių sienas, dažo grindis. Paklaustas, kodėl vasarą aukoja remontams, vaikinas rėžia tiesiai šviesiai: „Tikrai ne iš meilės darbui - norisi turėti savo pinigų."

J.Puidokas tikino, kad tėvai jo dirbti nespiria. „Tiesiog seku brolio pėdomis. Prieš keletą metų jis ana ten duobę kasė", - pro langą parodė vienuoliktokas. Dar nesibaigus mokslo metams jis nusprendė vasaros atostogas skelti į dvi dalis: liepą dirbti, o rugpjūtį ilsėtis. Minimalaus darbo užmokesčio pramogoms užteks. „Labiausiai noriu nuvykti į muzikos festivalį „Mėnuo juodaragis" Zarasuose", - pasakojo J.Puidokas.

Be J.Puidoko, Žvėryno gimnazijoje dirba dar du jaunuoliai - Jonas Jočys ir Audronė Pašakarnytė. J.Jočys nori susitaupyti skautų stovyklai Šventojoje, A.Pašakarnytė - atostogoms su draugėmis pajūryje.

„Vis tiek nieko neveikčiau, prie kompiuterio sėdėčiau, todėl geriau padirbėti. Kaip sako tėvai, darbas žmogų puošia", - šypsojosi J.Jočys. Pernai jis dirbo statybose. Už gautą atlyginimą nusipirko dviratį.

„Šiemet nutariau susirasti lengvesnį darbą. Praėjusią vasarą keldavausi šeštą ryto ir dirbdavau iki ketvirtos valandos popiet. Darbas buvo daug sunkesnis, o atlyginimas - minimalus. Šiemet į statybas mama neleistų. Ten plytas tampiau, įskausdavo nugarą, labai pavargdavau. Niekas negailėjo: ar mokinys, ar patyręs statybininkas - visi buvome lygūs", - patirtimi dalijosi J.Jočys.

Kiti Žvėryno gimnazijoje dirbančių jaunuolių bendraamžiai dirba kavinėse, merginos platina kosmetiką. Yra ir tokių, kurie suveda duomenis į kompiuterius arba dirba informaciją teikiančiose įmonėse - atsiliepia į skambučius. „Tačiau tokius darbus galima gauti tik per pažįstamus. Susirasti darbą vasarai tikrai nelengva. Kelios draugės ieško, bet nieko negauna", - sakė A.Pašakarnytė.

Žvėryno gimnazijos direktorės pavaduotojas ūkio reikalams Rolandas Tarasevičius pasakojo, kad dirbti mokykloje norėjo dešimt moksleivių. Pradžioje esą tiek etatų ir buvo skirta, tačiau taupumo sumetimais teko juos apkarpyti. „O darbų nuveikti reikia daug. Nežinau, kaip spėsime. Vaikus atsirinkome pagal tai, kurie pirmi užsiregistravo, ir pagal asmenines savybes. Gerai dirba, stengiasi", - džiaugėsi R.Tarasevičius.

Jo dvylikametis sūnus šiemet irgi buvo sumanęs padirbėti, tačiau nerado kur. „Iki 16 metų sunku įsidarbinti, darbdaviai vengia atsakomybės ir popierizmo. Pats Darbo biržoje girdėjau, kaip nepatenkinti tėvai skambina, skundžiasi, kad vaikų niekas nenori, renkasi vyresnius", - kalbėjo R.Tarasevičius.

Šešiolikmetės Anastasija Osina ir Elmira Mirguseinova dirba seniūnijas ir miestą tvarkančioje įmonėje „Šilėja". Jau tris savaites merginos grėbsto nupjautą žolę Justiniškėse. „Nesunku, - išjungusi ausinuką sakė E.Mirguseinova. - Norime turėti savų pinigų smulkioms išlaidoms."

Dešimtokių darbo diena prasideda 8 val. ryto. Antrą popiet jos jau laisvos. „Kai kurie draugai tuo metu tik keliasi. Bet jie ne veltėdžiai, tiesiog nerado darbo. Ir mes radome tik per mamos pažįstamus, nes Darbo biržoje iškart pasakė: jokių šansų. Visi pageidauja pilnamečių ", - atviravo E.Mirguseinova.

Savivaldybės Švietimo skyriaus vedėjas Julius Skestenis tikino, kad pagal viešųjų darbų programą susirasti darbą padeda vis didesniam skaičiui moksleivių. „Būtų geriausia, kad jie vasarą ir pailsėtų, ir padirbėtų", - sakė J.Skestenis.

Vilniaus darbo biržos Registravimo ir informavimo skyriaus vedėjas Alfonsas Stravinskas atkreipė dėmesį, kad vasarą norinčių dirbti moksleivių skaičius kasmet didėja.

„Darbdavių požiūris keičiasi - jie vis drąsiau priima nepilnamečius. Tačiau skundžiasi, kad reikia parašyti daug įsakymų ir pranešimų, sudarinėti nepilnamečių darbuotojų sąrašus, pateikti juos Darbo inspekcijai. O kur dar atsakomybė", - samprotavo A.Stravinskas.NAUJAUSI KOMENTARAI

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių