Gatvėje atsidūrusiam jaunimui – pamokos, kaip išgyventi

Rekomendacijas, kaip gatvėje atsidūrusius jaunuolius grąžinti į darbo rinką, vietos savivaldos institucijoms pateikė Europos Bendrijų iniciatyvos „EQUAL" finansuojamas projektas. Jo metu buvo dirbama su 16-25 metų niekur nesimokančiais ir nedirbančiais jaunuoliais - preliminariais duomenimis, tokių gali būti apie 5-10 tūkstančiai.

„Pirmas žingsnis - pradėti kaupti duomenis apie jaunuolius, kurie palieka mokyklas ir niekur neįsidarbina. Tai būtina daryti tam, kad šie žmonės gautų pagalbą ir būtų sumažintas nusikalstamumas. Kol kas nei viena institucija nežino, kiek tokių jaunuolių yra Lietuvoje. Antras žingsnis - organizuoti jaunuolių mokymą, motyvuojant ir lavinant jų įgūdžius. Trečias - mokyti jaunuolius savarankiškai tvarkyti gyvenimą, susirasti būstą, tvarkyti visus su juo susijusius reikalus", - pasakojo projekto vadovė Edita Šaltenienė.

Jos teigimu, visas šias rekomendacijas praktikoje galėtų pritaikyti savivaldybės, o paslaugas galėtų teikti įvairios nevyriausybinės organizacijos. Pavyzdžiui, projekto metu pameistrystės principu jaunuoliai buvo mokomi Vilniaus Archivyskupijos Ekonomo tarnyboje. Pameistrystė nuo įprastinių profesinių mokymų skiriasi tuo, kad jaunuoliai praktinių dalykų mokosi dirbdami kartu su meistrais, dirbama mažose grupėse. Jaunuoliams teikiama psichologinė parama, rengiami motyvaciniai užsiėmimai.

Tuo tarpu savarankiško gyvenimo vaikų namuose užaugę jaunuoliai galėtų išmokti gyvendami bendruomenėse - po kelis socialiniuose būstuose. Praktinius patarimus, kaip tvarkytis buityje, organizuoti bendrą gyvenimą galėtų teikti užsukančios socialinės darbuotojos, teigia projekto organizatoriai. Tokiu būdu jaunuoliai išmoktų elementarių dalykų - kaip sumokėti už būstą ir paslaugas, gaminti maistą, tvarkytis. Būtent šių įgūdžių stoka yra viena aktualiausių vaikų namuose užaugusių jaunuolių problema.

Remiantis preliminariais skaičiavimais, išlaidos šioms paslaugoms būtų mažesnės nei sutaupyti vadinamieji alternatyvieji kaštai, mat niekur nesimokantys ir nedirbantys jaunuoliai sudaro didelę dalį nakvynės namų, įkalinimo įstaigų, reabilitacijos centrų, motinos ir vaiko globos namų ir kitų pagalbos įstaigų klientų dalį.

Europos Bendrijų iniciatyva „EQUAL", Lietuvoje remianti 28 projektus, prisideda prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos misijos - įgyvendinti efektyvią darbo ir socialinės apsaugos politiką, siekiant sukurti kokybiško užimtumo galimybes ir užtikrinti visuomenės socialinį saugumą, šeimos gerovę ir socialinę sanglaudą - vykdymo.



NAUJAUSI KOMENTARAI

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

Galerijos

Daugiau straipsnių