Edukologijos universiteto rektorius: varu suvarytas laimingu nebūsi

Lietuvos Edukologijos universiteto rektorius Algirdas Gaižutis sako skeptiškai vertinantis ekspertų grupės pasiūlytą aukštųjų mokyklų tinklo pertvarkos modelį, kuris universitetus sujungtų į du didelius centrus Vilniuje ir Kaune.

Edukologijos universiteto (anksčiau besivadinusio Pedagoginiu universitetu - BNS) rektorius baiminasi, jog prijungus prie VU mokytojo profesija esą tiesiog išnyktų, ir būtų grįžta prie daraktorių laikų, kai vaikų mokymu užsiimti galėjo bet kuris bent kiek prasilavinęs žmogus.

„Ar mums reikia skubėt imtis tokių mokytojo rengimo variacijų, kurios mus vestų prie daraktoriavimo? Ar mes jau tiek neturim pinigų, esam tokia skurdi šalis, kad iškiliausiai, misionieriškai profesijai neturim pinigų? Greičiausiai galvose kažko trūksta, ne pinigų“, - Seime pirmadienį surengtoje konferencijoje „Mokytojo profesijos ateitis Lietuvoje“ sakė A.Gaižutis.

Darbo grupės siūlymu, Vilniuje reforma prasidėtų Lietuvos Edukologijos, buvusį Vilniaus pedagoginį universitetą, prijungiant iki Vilniaus universiteto, ir tą atlikti siūloma dar iki 2012 metų pabaigos.

Edukologijos universiteto rektorius sako, jog priverstinis jungimas pažeistų konstitucinį universiteto autonomijos principą, o procesą sako būsiant sėkmingą tik tuo atveju, jei jungtis nuspręs pačios aukštosios mokyklos, savo noru, matydamos tikslą ir perspektyvas, o ne priverstinai.

„Jungtis, kaip ir meilė dviejų žmonių - varu suvarytas laimingu nebūsi. Varu nieko nepadarysi, nei santykių kokybės, nei mokslo kokybės, nei pedagogikos. Tie universitetai, kurie patys susijungs, norėdami, jie tikrai pakartos gerus žmogiškus ryšius, santykius, ir duos didelės naudos mūsų jaunimui ir tautai“, - kalbėjo rektorius.

Premjero Andriaus Kubiliaus potvarkiu sudaryta darbo grupė dėl universitetų optimizavimo siūlo Vilniuje ir Kaune palikti po vieną universitetą, palaipsniui visus sujungiant į vieną. Darbo grupės siūlymu, Vilniaus universitetai galėtų būti sujungti iki 2015 metų pabaigos, Kaune - iki 2017 metų pabaigos.

Ekspertų teigimu, palaipsniui jungiant universitetus būtų atsisakoma studijų programų ir fakultetų dubliavimo, mokslo potencialas būtų sutelktas vienoje vietoje. Taip būtų sukurti tarptautinėje erdvėje konkurencingi universitetai, teigia ekspertai ir savo siūlymuose būsimus universitetus jie vadina „siektinu universitetu“.

Ekspertų darbo grupės išvadose tvirtinama, kad dėl demografinių tendencijų iki 2020 metų studentų skaičius smuks daugiau kaip 40 proc., tad po kelerių metų dalis universitetų negalės vykdyti studijų programų dėl studentų trūkumo.
Šiuo metu Lietuvoje yra 14 valstybinių universitetinių aukštųjų mokyklų. Dauguma jų įsikūrusios Vilniuje ir Kaune.NAUJAUSI KOMENTARAI

PK

PK portretas
panašu, kad visiems, išskyrus "ekspertus", kurie parengė tokius siūlymus ir konservatorius, kurie tai iniciavo, šitas visas dalykas atrodo kaip didelė nesąmonė. pagal panašią logiką viską reikėtų apjungti, taip iki minimumo sumažinti konkurenciją, kuri, kaip žinia, yra tobulėjimo variklis, ir palengvinant įtakos darymą iš valdžios pusės. Nepaisant to, kad visas civilizuotas pasaulis nurodo, kad elgtis reikia priešingai, Lietuvoje klesti monopolijos daugumoje sričių, o jei šita nesąmonė praeitų - tas pats būtų ir universitetų atveju. Apie kokius kokybinius pagerėjimus svaičioja "ekspertai" ir konservatoriai sunku ir suvokti. Taip kad gerb. rektorius visiškai teisus

Šalin avantiūras

Šalin avantiūras portretas
Studentams tikrai reikia daugiau duoti. Visų pirma, turėtų būti išspęsta skurdo problema. Studentams reikėtų giliau susipažinti su "Alma Mater", kuri galėtų nukreipti savarankiškam gyvenimui. Alma Mater turėtų atjungti nuo fiskalinių mokesčių ir užtikrintų mokslo prieinamumą. Lietuviai turi gyventi be rizikos.

M.D.

M.D. portretas
Nereikia taip skaudžiai reaguoti dėl universitetų sujungimo. Jei VPU (LEU) sujungtų su kitu universitetu, tai kas, mielieji ponai nutiktų!? Neliktų mokytojų - tikrai ne. Jų yra tiek parengta šiai dienai, jog 10 metų jų drąsiai galima nerengti, nors, aišku, to tikrai neatsitiks. VU, MRU ir kitos aukštosios mokyklos greitai perims šią nišą ir mokytojų rengimo kokybė bus tikrai aukštesnė nei dabartinė VPU. VPU administracijai nerūpi VPU gerbūvis arba tiesiog ji nieko nedaro dėl jo, kadrų kaitos nėra, senoliai neužleidžia vietos jaunimui, jų šiuolaikinė didaktika apsiriboja tarybinės didaktikos atkartojimu, pagražinant vieno ar kelių naujų autorių įtraukimu į litaratūros sąrašus. Tačiau ar gyvas ir šiuolaikiškas jų žodis auditorijai? Atestacijos vyksta fiktyviai, konkursai taip pat. Kolegė pasakojo, kaip vyko jos padalinio restruktūrizacija. Metus laiko vadovybė nieko nedarė, buvo tokia anarchija - vadovų daugiau nei reikia, nežinai, iš ko parašus dėl komandiruotės rinkti - viename padalinyje ir dekanas, ir direktoriai, ir jų pavaduotojai, ir prodekanai. Ir jie visi visus metus gavo algas! Galiausiai buvusi mano direktorė iš vis pasitraukė su visu savo padaliniu iš naujos struktūros. Ar tai normalu, "nepatiko ir išeinu"? Pumputis greitai būtų tvarką įvedęs. Perėjusi dirbti MRU nesigailėjau nė akimirkos.
VISI KOMENTARAI 3
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių