Blaivių studentų niekam nereikia

Lietuvoje 2008-ieji yra paskelbti blaivybės metais, šią progą paminėti iš valstybės biudžeto skirta 800 tūkst. litų. Vis dėlto, blaivybę propaguojančios institucijos skundžiasi dėmesio stoka, o bene problemiškiausia alkoholio vartotojų grupe - studentais - susidomėjusių, regis, nėra, rašo „Studentų era".

Greta blaivininkų - baras

Vienas pirmųjų rezultatų ieškant informacijos apie blaivybę paieškos sistemoje internete - Lietuvos blaivybės fondas. Paradoksalu, bet ieškant tinklalapyje nurodyto adreso, Vilniuje yra daug lengviau patekti į barą, kuris įsikūręs tame pačiame pastate, tik kiek geriau matomoje vietoje, nei į blaivininkų draugiją. Be to, baras turi iškabą, o blaivininkų fondas - ne.

Nedideliame kambarėlyje (kuris ir yra visos blaivybės fondo patalpos) kalbintas šios organizacijos tarybos pirmininkas Gediminas Jakubčionis skundėsi, kad valstybė alkoholio pramonę myli labiau nei juos. Paklaustas apie fondo iškabą G. Jakubčionis teigė, kad ši yra užkabinama, bet po to nuplėšiama.

„Yra žmonių, kuriems nepatinka mūsų veikla", - sakė pašnekovas. Pirmininkas pasakojo apie blaivybės skatinimo programas, organizuojamas mokyklinukams, taip pat alkoholikų ir jų šeimų paramos projektus. Tačiau jis negalėjo nurodyti jokios programos ar projekto, skirto būtent studentams, ir sakė, kad jų padėtis yra blogiausia.

Ezopas siūlo jogą

Buvęs grupės ŽAS narys Linas Ezopas Karalius sakė didelės pažangos kovoje su alkoholiu taip pat nematantis. Jis šiuo metu yra įsteigęs Jaunimo sveikatos ugdymo centrą, kuriame, jo žodžiais tariant, tęsia veiklą, kuria užsiėmė savivaldybėje - moksleivius ir jaunimą skatina atsisakyti svaigalų ir reklamuoja blaivybę. Pastaroji organizacija, susivienijusi su keliomis kitomis, stengiasi įtikinti Seimo narius įvesti alkoholio ir jo reklamos draudimus. Tai yra sunku, nes esą parlamentarams daug didesnę įtaką turi alkoholio gamintojai bei jų susivienijimai, kuriems papildomi draudimai reikštų tik sumažėjusį pelną.

Ezopo manymu, veiksmingiausi kovoje su alkoholiu - draudimai. Pašnekovas tikino, kad švietimas ir socialinės reklamos nepadaro beveik jokios įtakos vartotojams, o valstybei kainuoja labai daug.

Kaip pavyzdį atlikėjas pateikė prieš kelerius metus priimtą ir visuomenės priešiškai sutiktą sprendimą - rugsėjo 1-ąją uždrausti alkoholio pardavimą. Per mokslo metų pradžios šventę 2006 metais į ligoninę dėl sunkaus apsinuodijimo alkoholiu buvo pristatyta 16 moksleivių, 2007-aisiais (tada, kai įsigaliojo draudimas) - tik 1.

Paklaustas, ar jo arba kuri kita organizacija rūpinasi būtent studentiško amžiaus asmenų švietimu alkoholio klausimais, buvęs atlikėjas sakė, kad labiau stengiamasi šviesti mokyklinio amžiaus jaunuolius, nes šie esą yra labiausiai pažeidžiami reklamos.

Norintiems atsisakyti alkoholio, bet bijantiems priešiškos aplinkinių reakcijos studentams, atlikėjas rekomendavo išdrįsti tapti „kitokiems" - drąsiomis asmenybėmis su savo nuomone. Praktiškesni Ezopo patarimai buvo joga ir kvėpavimo pratimai. Atlikėjo nuomone, svaigalus reikėtų iškeisti į tokį užsiėmimą, „kuris grąžintų į vaikystę, kai viską darydamas jausdavai malonumą".

Valančiui iki studentų - toli

Seniausia ir garsiausia organizacija, kovojanti už blaivią tautą - Valančiaus blaivystės sąjūdis (VBS) - studentų blaivumu tiesiogiai taip pat neužsiima. Juozas Kančys, VBS garbės pirmininkas, teigė, jog kiekvieną dieną Lietuvoje alkoholinius gėrimus vartoja per 300 tūkst. žmonių.

Pašnekovas pritarė teiginiui, kad pats efektyviausias kovos su alkoholiu metodas - draudimai. Garbės pirmininkas taip pat prisiminė, jog Senovės Persijos valdovas Kyras II alkoholiu girdydavo tik vergus - aukštesnių sluoksnių persams šie gėrimai buvo draudžiami.

Pankai susivokė patys

Lietuvoje galime rasti subkultūrą, kuri ir be raginimų nusprendė, kad alkoholis - ne jiems. Tai - vadinamasis „straight-edge" judėjimas, tam tikra pankuojančio jaunimo grupelė, propaguojanti sveiką gyvenseną. Šie jaunuoliai nevartoja alkoholio, narkotikų, nerūko, dažnas susilaiko ir nuo atsitiktinių lytinių santykių, yra vegetaras ar veganas (nevartoja jokių gyvulinės maisto produktų).

Kalbintas „straight-edge" fanas Žilvinas tikino, kad šis judėjimas nėra jokia partija ar organizacija. Tai - pavieniai žmonės, apie kūno nenuodijimo idėją perskaitę internete ar išgirdę iš draugų ir tada nusprendę, kad jiems savo kūno nuodyti taip pat nereikia. Šio judėjimo šalininkai svaiginimąsi keičia į mėgstamą muziką, knygas, arbatą ir bendravimą.

Pašnekovas skeptiškai vertino blaivybės metų idėją. Jo nuomone, alkoholio gamintojų pramonė yra per stipri, valstybės skirta suma - per maža, o visuomenės mentalitetas - pernelyg tolerantiškas alkoholio vartojimui, kad šie metai ką nors pakeistų. Žilvinas taip pat nebuvo girdėjęs apie jokias blaivybės draugijas, jų vykdomas akcijas, projektus ar skleidžiamą informaciją.

Lietuvos statistikos departamento duomenimis, alkoholio gamyba 2007 metais išaugo 20 proc. Ligų, susijusių su alkoholio vartojimu, skaičius taip pat didėjo. Dar nepaskelbta 2008 metų statistika, bet nė vienas iš kalbintųjų pašnekovų neprognozavo blaivios Blaivybės metų baigties.


Šiame straipsnyje: alkoholisstudentaiblaivybė

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių