Vyriškis per plauką išvengė sunkių insulto pasekmių

Tai, kad pacientas sveiksta ir iš ligoninės gali grįžti namo, išvengęs sunkių išeminio insulto pasekmių – sunkaus neįgalumo, džiaugsmas medikams. Tačiau šį kartą dėkoti jis turi ir ... sau pačiam.

Pajutęs pirmuosius ligos požymius Vaidas Venclovas nusprendė teisingai – nuosavu automobiliu vykti į Respublikinę Šiaulių ligoninę. Priėmimo-skubiosios pagalbos skyriuje buvo labai operatyviai diagnozuota liga ir pacientui suteikta reikiama pagalba, apie kurią spaudos konferencijoje kalbėjo Respublikinės Šiaulių ligoninės medicinos direktorė Vaiva Makštutienė, Neurologijos skyriaus vedėja Sigla Ščeponavičiūtė, Priėmimo-skubiosios pagalbos skyriaus gydytoja terapeutė Vitalija Miliuvienė ir Kardiologijos reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyriaus gydytojas reanimatologas Dalius Valūnas. 

Profesionalumo įrodymas

Apie tai, kad taikoma intraveninė trombolizė, Respublikinės Šiaulių ligoninės medikai žinojo jau seniai. Lietuvoje – nuo 2002 metų. Ši procedūra Šiauliuose ilgai nebuvo taikoma tik todėl, kad nebuvo paruoštos gydymo strategijos, trūko praktikos. Pasak medicinos direktorės V. Makštutienės, labiausiai medikai džiaugiasi sėkmingais gydymo būdais ir jų taikymu. „Pacientai turi norėti pasveikti, o mūsų pareiga stengtis, kad jie pasveiktų. Šiuo atveju Vaidui mes suteikėme skubią pagalbą, kuri buvo veiksminga.“, - teigia V. Makštutienė.

Per ketverius metus, kai pradėta taikyti iš pirmo žvilgsnio nesudėtinga procedūra, kurios metu sulašinami vaistai, skystinantys kraują, ligoninėje atliktos devynios intraveninės trombolizės procedūros. Procedūra taikyta ne tik jauniems pacientams, bet ir aštuoniasdešimtmetei senutei, atvežtai į ligoninę iš bažnyčios.

Insultas – viena dažniausių mirties priežasčių ir pirmaujanti tarp ilgalaikę negalią sukeliančių ligų. Neįgalumą po patirto išeminio insulto padeda sumažinti modernus gydymo metodas – intraveninė trombolizė, kurios tikslas – ištirpinti trombą arba embolą užsikimšusioje galvos smegenų arterijoje ir tokiu būdu atkurti kraujotaką bei sumažinti galvos smegenų audinio pažeidimą išemijos zonoje.

Trombolizė rekomenduojama kaip pirmos eilės ūminio išeminio insulto gydymo metodas, kai nuo simptomų pradžios praėjusios ne daugiau kaip trys valandos. Tam, kad 35 metų pakruojietis spėjo į medikų vadinamą trijų valandų langą nuo simptomų pradžios iki adatos – didžiulis jo paties nuopelnas, didelis Priėmimo-skubiosios pagalbos skyriaus medikų bei ligoninėje dirbančių neurologų, reanimatologų, pasirengusių taikyti modernų intraveninės trombolizės metodą, profesionalumo įrodymas.

Laikas  – svarbiausia

Pakruojiškis V. Venclovas džiaugiasi, jog nusprendė teisingai ir suskubo į Respublikinę Šiaulių ligoninę. „Aš žinojau, kad čia dirba labai geri gydytojai, todėl ir važiavau tiesiai čia“, - pasakojo ligoninės pacientas žurnalistams.

Medikų pagalbos jaunam žmogui prireikė po to, kai nubudęs ryte pajuto dešinės kojos ir rankos tirpimą. „Man atrodė, jog šoną nugulėjau, tad nekreipiau dėmesio“, - prisimena ligoninės pacientas, kuriam rugpjūčio 15-toji nuo šiol bus ne tik Žolinė...

Galūnių tirpimas greitai praėjo ir Vaidas tikėjosi jį pamiršti. Deja, po penkių-dešimties minučių vėl pasikartojo keistas jausmas ir vėl atslūgo. Dar po kurio laiko – vėl tas pats. Tada vyras ir nusprendė, jog reikia skubėti į ligoninę.

Į Priėmimo-skubiosios pagalbos skyrių V. Venclovas atvažiavo apie 10 valandą. Apžiūrėtas terapeutės Vitalijos Miliuvienės sužinojo, jog... atskubėjo pačiu laiku.

Neurologijos skyriaus vedėja Sigla Ščeponavičiūtė sako, kad sunku apsispręsti dėl paciento likimo kai visiškai nėra laiko delsti. Vaidui buvo pasiryžta daryti intraveninę trombolizę, nes jo būklė atitiko taikomo metodo reikalavimus: jis nesirgęs gretutinėmis ligomis, nebuvo užgaištas laikas, pacientas buvo sąmoningas.

„Ne­sa­me die­vai, bet vė­liau pa­ma­tę mag­ne­ti­nio re­zo­nan­so ty­ri­mus su­pra­to­me, jog ne­tai­kius trom­bo­li­zės šiam pa­cien­tui grė­sė neį­ga­lu­mas – visiškas de­ši­nių ga­lū­nių pa­ra­ly­žius“, – sa­kė Neu­ro­lo­gi­jos sky­riaus ve­dė­ja Sig­la Šče­po­na­vi­čiū­tė.

Pasak gydytojos, nuo simptomų pradžios iki gydymo neturi būti praėję daugiau nei 3 valandos. Ir šiuo atveju, įvertinus, kad pacientui gresia išeminis insultas, buvo skubiai atliekami laboratoriniai tyrimai, magnetinis rezonansas. Sprendimą taikyti intraveninės trombozės metodą patvirtina gydytojas neurologas ir reanimatologas. Jei nors vienas tyrimas neatitinka griežtų metodui taikyti keliamų reikalavimų, procedūra neatliekama ir pacientas gydomas kitais būdais.
„Deja, intraveninė trombolizė gali būti atlikta ne visiems ligoniams, kol kas ji atliekama tik nedaugeliui pacientų, sergančių ūminiu išeminiu insultu. Vyresniems žmonėms trombolizės dažniausiai atsisakoma dėl galimų komplikacijų“, - sako S. Ščeponavičiūtė.

Komplikacijų nebuvo

„Intraveninės trombolizės gydymo metodas nėra sudėtingas, tačiau jam taikyti, reikia visą parą veikiančios tarnybos, kurioje dirbtų speciali gydytojų komanda. Gali grėsti ir komplikacijos, apie kurias visada yra informuojamas pacientas ir jo artimieji“, - teigia V. Makštutienė.

Taikant intraveninę trombolizę Respublikinėje Šiaulių ligoninėje dirba trys gydytojai: terapeutas, neurologas ir reanimatologas. Šį kartą į komandą susibūrė Neurologijos skyriaus vedėja Sigla Ščeponavičiūtė, Priėmimo-skubiosios pagalbos skyriaus gydytoja terapeutė Vitalija Miliuvienė ir Kardiologijos reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyriaus gydytojas reanimatologas Dalius Valūnas.

Anot gydytojo D. Valūno, ligoninėje nepakanka patirties įvertinti šios procedūros veiksmingumą. Tačiau medicinos mokslo patirtis rodo, jog apie 30 pacientų pacientų, kuriems taikytas trombolizė, jaučia labai ženklų pagerėjimą, apie 10 proc. pacientų gali ištikti sveikatos pablogėjimų, dažniausiai  baiminamasi kraujavimo.

Visiems Respublikinės Šiaulių ligoninės devyniems pacientams procedūra buvo sėkminga, be jokių komplikacijų.  

Procedūra nesudėtinga – punktuojama venas ir suleidžiami vaistai. „ Po procedūros iki dešimties valandų paciento kraujas nekreša. Labai rizikinga, jei prieš tai pacientui buvo atlikta operacija, buvo susižeidęs, nes kraujo krešėjimo reakcijos organizme tuo metu nėra“, - sako D. Valūnas.

Požymiai skirtingi

„Viena aišku, kad jei žmogus pasijunta blogai, jam sutrinka pusiausvyra, svaigsta galva, pykina, užsikerta kalba, nusilpsta galūnės, reikia kuo skubiau kreiptis į medikus, nes tai gali būti insulto požymiai“, - įspėja ir gydytoja terapeutė V. Miliuvienė, jau ne pirmą kartą Priėmimo-skubiosios pagalbos skyriaus pacientams diagnozavusi išeminio insulto pradžią ir spėjusi laiku suburti reikiama gydytojų komandą.

Medikai pastebėjo, jog dėl streso, netinkamo gyvenimo būdo, jaunėja daugelis ligų, kurios įprastai priskiriamos vyresnio amžiaus žmonėms. Išeminiu smegenų insultu taip pat dažniau serga vyresni žmonės, kuriems dažnai nebegali būti taikoma trombolizė dėl gretutinių ligų.

Vai­das ret­kar­čiais rū­ko. Prieš ligą tris die­nas dir­bo fi­zi­nį dar­bą karš­tyje, ne­dė­vė­jo gal­vos ap­dan­ga­lo, var­to­jo ma­žai skys­čių. Me­di­kai pastebėjo,  jog li­gos priežastimi ga­lė­jo būti ir ke­le­tą me­tų ne­gy­dytas aukš­tas krau­jos­pū­dis.

Kiekvienas žmogus, pajutęs pirmuosius insulto požymius, turi skubėti į ligoninę. Šie žmonės, pasak V. Makštutienės, ir yra tie pacientai, kuriems Priėmimo skyriuje teikiama skubi pagalba ir jie neturi pasislėpti ambulatorinio gydymo čia laukiančiųjų grūstyje.

Todėl labai svarbu, kad bent vieną iš insulto požymių pajutusį žmogų atlydėtų į gydymo įstaigą artimieji, kurie ne tik pasirūpintų silpstančiu žmogumi, bet ir gydytojui papasakotų ne tik apie šį sveikatos sutrikimą, bet ir apie kitas sveikatos problemas, kurios ir nulems, koks gydymo metodas bus taikomas.

Tiems, kurie gydomi intraveninės trombolizės metodu, pavyksta išvengti visų galimų insulto komplikacijų ir jiems atrodo, kad nieko čia tokio ir neįvyko. Vaidas taip pat sakė, jog jaučiasi gerai, lyg nieko ir nebūtų buvę.
 


Šiame straipsnyje: insultassveikatamedicina

NAUJAUSI KOMENTARAI

diedas

diedas portretas
Skubėti tai skubėti,bet ten prasėdi keletą valandų.Ir taip būna netgi su tu pačiu insultu!Per šventes ten-tik viena gydytoja(su poros metų stažu pasitaikė).Po to bus straipsnis, kad stato naują priėmimo sk. :) O ir dabar ten pilnai gali dirbti bent pora gydytojų-paprasčiausiai kažkam nėra noro...
VISI KOMENTARAI 1
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių