Tinklainės gelbėjimo laikas – suskaičiuotas

Akies vidinį sluoksnį dengia plonytis nervinio audinio sluoksnis – tinklainė. Čia sufokusuotas vaizdas siunčiamas į smegenis. Kokios ligos dažniausiai gali sutrikdyti šį jautrų dangalą?

Apie tai artėjant Pasaulinei tinklainės dienai priminė Medicinos diagnostikos ir gydymo centro Oftalmologijos centro vadovas, akių ligų gydytojas, oftalmologas-mikrochirurgas dr. Paulius Rudalevičius:

Regėjimas gali dingti staiga

Tinklainės ligos yra labai dažnos, ypač – amžinė geltonosios dėmės degeneracija, kuri dažniausiai užklumpa vyresnio amžiaus žmones. Ši liga pakenkia centriniam matymui: regėjimo lauko viduryje atsiranda tamsi dėmė, vaizdo ryškumas sumažėja, vieni daiktai atrodo didesni, o kiti – mažesni ir kt.

Gali būti šlapioji ir sausoji ligos formos. Pastarąją gydytojai gali tik stebėti, o šlapioji forma gana greitai progresuoja, tačiau ją galima palyginus efektyviai gydyti. Suleidus specialių vaistų regėjimą galima bandyti pagerinti arba bent sulėtinti blogėjimą. Svarbiausia – pacientui reikėtų neatidėlioti gydymo.

Tinklainei gali pakenkti ir jos kraujagyslių užakimas. Jei įvyksta centrinės tinklainės arterijos trombozė, staiga dingsta regėjimas. Tuomet reikalinga labai skubi medikų pagalba, nes tokiu atveju tinklainė išlieka gyvybinga tik apie valandą. Būtina greitai atlikti specialų akies masažą, suleisti kraujagysles plečiančių vaistų.

Gali įvykti ir centrinės tinklainės venos arba šakos trombozė. Tuomet regėjimas irgi staiga pablogėja, tačiau skubi pagalba čia nedaug ką gali padėti. Reikalingi specialūs gydymo metodai, galintys padėti išsaugoti šviesos ar kontūrų matymą ir kt. Tačiau pirmiausia reikia susirūpinti organizmo sisteminiais sutrikimais. Taip būtų ne tik sumažintas gresiantis kitai akiai pavojus, bet ir infarkto ar insulto rizika.

Jei pradeda traukti „užuolaidą“

Regėjimą galima prarasti laiku negydant ir kitos grėsmingos ligos – tinklainės atšokos. Šis pavojus gresia bet kurio amžiaus žmogui. Tinklainė gali atšokti savaime arba patyrus traumą. Daugiau rizikuoja trumparegiai ir tie pacientai, kurių tinklainė yra išplonėjusi.

Jei pirminė atšoka įvykta labai toli nuo tinklainės centro, pacientas gali nieko nejusti. Tačiau jai didėjant regos lauko kraštuose jaučiama lyg „užuolaida“ – sumažėja akiplotis. Tuomet irgi labai svarbu nedelsiant skubėti pas gydytoją. Laiku suteikus chirurginę pagalbą dar visiškai neatšokusią tinklainę galima „paguldyti“ į vietą.

Dėl galimos atšokos reikėtų pasitikrinti ir tuomet, jei akyje keletą dienų jaučiamas intensyvus „žaibavimas“, plaukioja drumstys. Profilaktiškai kreiptis į gydytoja būtina ir patyrus akies traumą. Kartais po jos suspaudimo tinklainė gali įplyšti, o po mėnesio ar pusmečio formuotis atšoka.

Profilaktiškai pasitikrinti tinklainę vieną ar du kartus per metus būtina ir sergantiems cukriniu diabetu.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių