Septyni patarimai, kaip iki rudens sustiprinti sveikatą

  • Teksto dydis:

Vasarą gausiai pasisemtos gyvybinės energijos turi užtekti metams. Beliko kelios savaitės papildyti vitamino D ir kitų organizmui reikalingų mikroelementų atsargas. Kaip tai padaryti?

Valgyti šviežias daržoves

Vasara – šviežių daržovių rojus. Norint gauti reikiamą kiekį vitaminų, per dieną žmogui reikia suvalgyti iki pusės kilogramo šviežių ir maistinių medžiagų nepraradusių daržovių. Jos – ne tik ląstelienos, bet ir geležies šaltinis.

Tokiuose produktuose kaip brokoliai, špinatai, moliūgų sėklos, topinambai ir petražolės yra gausu vitaminų bei geležies. Į mitybos planą įtraukdami geležies turinčio maisto, užtikrinsime normalų hemoglobino kiekį, mūsų širdis bei kiti gyvybiškai svarbūs organai bus tinkamai aprūpinti deguonimi.

Svarbu žinoti, kad nėštumo ar maitinimo periodu, esant gausioms menstruacijoms, būtina pasirūpinti geležies atsargomis papildomai. Tokiu atveju moterims rekomenduojama per parą suvartoti 10–15 mg geležies, priklausomai nuo organizmo.

Jei jums nustatytas geležies trūkumas, gali prireikti didesnės dozės – 30–50 mg per dieną. Beje, geležį organizmas geriau pasisavins, papildomai vartojant vitaminą C ir baltymus, į mitybos racioną įtraukiant daugiau žalių daržovių ir mėsos.

Pietauti lauke

Daugumai mūsų geografinių platumų gyventojų trūksta vitamino D. Medicinos diagnostikos ir laboratorinių tyrimų asociacijos narių laboratorijoje atliktų bendrojo vitamino D tyrimų rezultatai parodė, kad net 86 proc. pacientų trūko šio vitamino.

Vasarą vietose, kur yra saulės, reikėtų praleisti bent 15 min. per dieną, atidengus kuo daugiau kūno. Šį laiką galima išnaudoti pietų metu, valgant lauke ar einant pasivaikščioti. Taip pat svarbu vitamino D pasisavinti kartu su maistu: riebia žuvimi, žuvų taukais, jogurtu, grūdais, kiaušinio tryniu, sūriu, grybais, natūraliai spaustomis apelsinų sultimis.

Šią vasarą galite prisijungti prie itin aktyviai judančiųjų – savaitgalius leisti be mobiliojo telefono.

Tie, kurie nori įsitikinti, ar nestokoja vitamino D (pakankama norma – 75–250 nmol/l), turėtų žinoti, kad šiuolaikiniai laboratoriniai diagnostikos metodai leidžia tiksliai sužinoti organizme esančio šio vitamino kiekį. O tada, pagal gautus tyrimų rezultatus, specialistai gali rekomenduoti ir kasdienę jo dozę.

Nepamiršti ilsėtis

Nuovargis – daugelio šio amžiaus žmonių liga. Visgi net ir turėdami gausybę mums įdomių darbų bei veiklų turėtume neužmiršti, kad mūsų organizmui yra būtinas kokybiškas poilsis.

Išnaudokite vasaros savaitgalius iškyloms gamtoje. Šią vasarą galite prisijungti prie itin aktyviai jundančiųjų – savaitgalius leisti be mobiliojo telefono.

Jeigu nuovargis kankina nuolatos, net ir grįžus po savaitgalio ar ilgesnių atostogų, tai gali būti geležies trūkumo simptomas. Nepraeinantis nuovargio jausmas – vienas pirmųjų ženklų, kad organizmui reikia pagalbos.

Stiprinti kaulus

Dabar vis dažniau kalbame apie vitamino K2 svarbą mūsų organizmui. Jis užtikrina, kad kaulai bei dantys būtų sveiki ir stiprūs.

Šio vitamino gausu žaliose daržovėse: brokoliuose, špinatuose, petražolėse, briuseliniuose kopūstuose, taip pat ir gyvūninės kilmės produktuose. Tai – mėsa, kiaušiniai, sviestas, sūris.

Svarbu nepamiršti, kad kaulams atsinaujinti padedantis vitaminas K veikia kartu su vitaminu D.

Lepinti odą

Būtent vasarą, kai valgome daugiau šviežio maisto, ilsimės, mėgaujamės saule, mūsų oda labai atsigauna – tampa glotnesnė, šviesesnė, švytinti.

Norint pasiekti maksimalų estetinį efektą, į vasarišką mitybą rekomenduojama įtraukti ciberžolių.

Ciberžolėse esantis aktyvusis ingredientas kurkuminas padeda vieno svarbiausių organizmo baltymų – kolageno formavimuisi. Kurkuminas taip pat yra labai naudingas mūsų odos sveikatai dėl antibakterinio poveikio, todėl yra dažnai naudojamas kaukėms ar kremams gaminti, o gerąsias savybes greitai pasisavina organizmas iš skystųjų papildų.

Kurkuminas padeda ir norintiems sulieknėti, nes palaiko tinkamą kepenų funkciją, mažina uždegimą. Nutukimas arba riebalų sankaupos pilvinėje srityje rodo organizme vykstantį uždegimo procesą.

Stiprinti nervų sistemą

Miegas, poilsis ir judesys – trys svarbiausi komponentai, kurie užtikrina, kad jaustumės gerai ne tik fiziškai, bet ir emociškai.

Tiesa, psichikos sveikatą lemia ir kai kurie organizmui gyvybiški komponentai, pavyzdžiui, vitaminas B, kurio trūkumas gali pasireikšti nervingumu ir netgi apatija.

Daugiausia vitamino B12 yra mėsoje, žuvyse, kiaušiniuose ir pieno produktuose, tačiau ne visada šis vitaminas yra pasisavinamas su maistu. Gyvūninės kilmės produktai gana sunkiai skaidomi mūsų organizme.

Sveikatos specialistai sutaria, kad vitamino B12 reikėtų gauti ne tik su maistu, bet ir reguliariai vartojant papildus ar produktus. Tai ypač aktualu vegetarams, veganams, žaliavalgiams – tiems, kurie atsisako gyvūninės kilmės produktų.

Alternatyvią mitybą propaguojantiems žmonėms rekomenduojama bent kartą per metus išsitirti kraują, vartoti daugiau riešutų sėklų bei įvairiausių žalumynų.

Saikingai mėgautis saule

90 proc. vitamino D mes pasigaminame dėl saulės poveikio, o 10 proc. – su maistu. Daug kas galvoja, kad, norint užsitikrinti pakankamą kiekį vitamino D, užtenka savaitės atostogų prie jūros.

Tačiau ne kiekvieno iš mūsų oda yra atspari saulei, o pernelyg ilgas mėgavimasis jos voniomis gali sukelti odos problemų. Tie, kurie naudoja stipresnius apsauginius kremus (15 proc. ir daugiau), negali įsisavinti vitamino D kiekio tiek, kiek reikia.

Dėl šios priežasties, norint sumažinti vitamino D deficitą, svarbu nepamiršti atsargų susikaupti ir su maistu, ir su papildais.



NAUJAUSI KOMENTARAI

...,darau viska KA PATARIATE...,

...,darau viska KA PATARIATE..., portretas
sveikata NESISKUNDCIU nes,,,,kad DEJUOSI nuo TO GERIAU neBUS...,tai TIEK SVEIKATOS TEMA... TASKAS
VISI KOMENTARAI 1

Galerijos

Daugiau straipsnių