Sėklidės vėžys neatima vaisingumo

Interviu

Kauno klinikų Onkologijos ir hematologijos klinikos gydytoja onkologė chemoterapeutė dr. Laura Kairevičė:

– Audrius yra pirmas Lietuvoje pacientas, turintis tokį neįprastą ligų derinį. Papasakokite jo ligos istoriją.

– Tai – retas ligų derinys. Kai pradėjau jį konsultuoti, ėmiau skaityti, kaip pasaulis gydo tokius pacientus, ką daryti su imunosupresija – vis dėlto tai onkologinė liga, be to, imunosupresiją sukelianti chemoterapija. Ypač bijojome komplikacijų. Beje, vienas standartiškai skiriamas vaistas prie germinacinių navikų gali turėti neigiamą poveikį inkstams. Tuomet reikalinga papildoma apsauga.

 

Po inkstų transplantacijos pacientas vartojo imunosupresinius vaistus. Toks žmogus būna jautrus bet kokiai virusinei ar bakterinei infekcijai. Padidėja ir onkologinių ligų rizika, nes imunitetas yra slopinamas. Šios ligos nėra tiesiogiai susijusios, tačiau rizika šiuo atveju susirgti sėklidžių vėžiu buvo didesnė. Germinaciniai sėklidžių navikai dažniausiai atsiranda dėl to, kad vaikystėje sėklidės būna nenusileidusios ir kabo pilvaplėvės ertmėje, tuomet jos linkusios supiktybėti. Šio onkologinės ligos riziką padidina diabetinės mutacijos ir translokacijos.

 

Germinaciniai sėklidžių navikai dažniausiai atsiranda dėl to, kad vaikystėje sėklidės būna nenusileidusios ir kabo pilvaplėvės ertmėje, tuomet jos linkusios supiktybėti.

Daliai pacientų net nėra aišku, kur atsiranda pirminis židinys. Dažniausiai tai būna sėklidės ar kiti lytiniai organai, bet daliai ligonių ta pati liga gali tarpuplautyje. Šiam pacientui pirminis navikas atsirado sėklidėje, jis buvo išplitęs. Todėl vyras gavo gana agresyvią keturių kursų chemoterapiją, o tai dar labiau slopino imunitetą. Jam vis „prisimesdavo“ infekcijos, krisdavo kraujo rodikliai.

 

Jis buvo vienas tų, kuriuos teko išnešioti ant rankų, stebėti ir gydyti infekcijas sunkiai bei ilgai. Man šis žmogus, nors neturiu jokio giminystės ryšio, kaip pacientas yra labai brangus, nes reikėjo labai pasistengti, kad jis įveiktų ligą ir apskritai išgyventų. Dabar jį prižiūri ir gydymą koreguoja nefrologai.

 

– Kaip kovojote su sėklidžių vėžio metastazėmis? Ar išlieka rizika, kad pacientui liga gali atsinaujinti?

– Pacientui teko pašalinti sėklidę, kurioje buvo aptiktas navikas. Tačiau po operacijos organizme dar buvo likę keli židiniai, kurie taip pat buvo pašalinti chirurginiu būdu. Židinius aptikome transplantuotame inkste, plaučiuose, taip pat limfmazgiai pilvaplėvės ertmėje buvo pažeisti. Tikimybė visada lieka, kad vėžys gali atsinaujinti, nes šis pacientas vartoja imunosupresinius vaistus.

Didžiausia ligos atsinaujinimo rizika yra per pirmuosius dvejus metus – tai būdinga visoms onkologinėms ligoms. Jau praėjo penkeri metai, kai jam baigėme taikyti chemoterapiją ir kol kas neturime jokių požymių, kad liga progresuotų.

Imunosupresantus vartojantiems žmonėms tokia rizika iš tiesų lieka visą gyvenimą. Įprastai po penkerių metų onkologinis ligonis, jei vėžys nepasikartojo, laikomas pasveikusiu. Rizika susirgti vėžiu tokiam žmogui yra tokia pati kaip ir bet kuriam mūsų.

– Ar įmanoma pačiam vyrui įtarti dar ankstyvoje stadijoje, kad jis serga sėklidės vėžiu, ir spėti laiku apsilankyti pas gydytoją?

– Jei žmogus domisi sveikata, padidėjusią sėklidę tikrai apčiuopia ir į gydytoją kreipiasi greitai. Kartais žmogus į gydytoją kreipiasi jau ligai pažengus, kai vėžys metastazavęs. Įprastai daugiau simptomų žmogus nejaučia, nebent metastaziniai židiniai arba limfmazgiai būna dideli ir ima spausti kokį nervą, tuomet atsiranda skausmas, bet liga jau būna išplitusi. Navikas, užspausdamas šlapimtakį, gali sukelti hidronefozę, inkstų nepakankamumą. Lietuviai dažnai yra tvirtesnio charakterio ir galvoja, kad ligos simptomai paprasčiausiai praeis.

Šita liga dėkinga tuo, kad yra jautri chemoterapijai, dažniausiai imti gydyti šį vėžį nebūna per vėlu. Tačiau jei ligą aptinkame dar ankstyvoje stadijoje, tai pacientui chemoterapijos gali ir visai nereikėti – tik pašalinti sėklidę. Pacientai turi didelį šansą visiškai pasveikti. Beje, paprastai urologai pirmieji nustato šią diagnozę, kadangi jie žino, jog reikia paimti standartinius vėžio žymenis šiai ligai.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių