Prisišaukti gandrus padeda ir užsispyrimas

Finansinės naštos palengvinimas nevaisingoms poroms suteikė daugiau galimybių. Įsigaliojus pagalbinio apvaisinimo įstatymui, pacientai užplūdo uostamiesčio gydymo įstaigą, padedančią susilaukti vaikų.

Rezultatas pranoko lūkesčius

Daugiau nei du dešimtmečius su nevaisingomis poromis dirbanti gydytoja ginekologė Jolanta Sąlygienė džiaugėsi, jog per pusmetį, nuo įstatymo įsigaliojimo iki metų pabaigos, buvo atliktos valstybės kompensuojamos 76 pagalbinio apvaisinimo procedūros. Po jų beveik pusė moterų pastojo.

„Tai jau yra daug. Pagalbinio apvaisinimo procedūros dabar yra prieinamos daugeliui pacientų, taigi procedūrų atliksime dar daugiau“, - po truputį gerėjančia šalies demografine padėtimi pasidžiaugė gydytoja.

Pasak J.Sąlygienės, vienas uostamiesčio pacienčių ypatumų – susilaukti kūdikių dažniau pageidauja vyresnės moterys. Tai kiek pablogina pastojimo galimybę.

Patirti motinystės džiaugsmą stengiasi ne viena moteris, perkopusi 40-metį ar artėjanti prie 50-mečio. Gydytojai dažnai akcentuoja, kad kuo jaunesnė moteris, tuo tikimybė pastoti yra didesnė.

Kai kurios tapti motinomis neskuba dėl karjeros galimybių, kitoms trukdo patirtos operacijos ar kitos sveikatos problemos.

„Bet koks moters amžius yra gražus ir moters noras tapti motina bet kokiame amžiuje - sveikintinas. Puikiai suprantu vyresnių moterų norą pastoti. Negaliu būti joms teisėja“, - sakė gydytoja ginekologė.

Delsė kreiptis

J.Sąlygienė pastebėjo, kad iki pagalbinio apvaisinimo įstatymo pasirodymo poros delsė kreiptis pagalbos – laukė, kol šis įsigalios. Iki tol nė vienai nevaisingai šeimai tekdavo atsisakyti minties susilaukti vaikų vien dėl finansinės naštos.

Pagalbinio apvaisinimo įstatymo priėmimas buvo vilkinamas beveik 20 metų. J.Sąlygienė neslepia, jog jau buvo beprarandanti viltį sulaukti, kol šis išvys dienos šviesą. 2016 metų rugsėjo 14 dieną, kai buvo priimtas šis įstatymas, gydytoja prilygina ilgai lauktai šventei.

„Šio įstatymo priėmimas – didžiulė pažanga. Taip, jis dar turi tam tikrų trūkumų, prašosi korekcijų, bet ateityje tai turėtų išsispręsti“, - optimistiškai nusiteikusi pašnekovė.

Sugriežtino reikalavimus

Iki įstatymo įsigaliojimo gydymo įstaigos, dirbančios su nevaisingomis poromis, turėjo tinkamai pasiruošti dėl gerokai sugriežtintų reikalavimų ir gauti papildomą licenciją Žmogaus lytinių ląstelių banko paslaugoms.

J.Sąlygienės vadovaujama privati klinika buvo antroji Lietuvoje, įgijusi tokią teisę. Gydytoja atvira: tam reikėjo įdėti daug pastangų ir praleisti ne vieną mėnesį prie knygų ir įstatymo nagrinėjimo.

Šiuo metu Lietuvoje su nevaisingomis poromis dirba šešios gydymo įstaigos, kurių paslaugas kompensuoja Ligonių kasos.

Laukia korekcijų

Jau dabar J.Sąlygienė pastebi, kad pagalbinio apvaisinimo įstatymas nuolat koreguojamas. Pavyzdžiui, jeigu anksčiau išlaidos už dvi pagalbinio apvaisinimo procedūras buvo kompensuojamos tik poroms, neturinčioms nė vieno biologinio vaiko, dabar šios nuostatos nebeliko. Tikėtis nemokamo gydymo gali bet kuri moteris, ne vyresnė nei 42 metų.

J.Sąlygienės manymu, įstatymas korekcijų prašosi ir dėl onkologinių ligonių, pageidaujančių užšaldyti savo lytines ląsteles.

Kol kas ši procedūra, kainuojanti kelis šimtus eurų, nėra kompensuojama. Nors vis daugiau jaunų vyrų nori užšaldyti savo spermą, nes po onkologinės ligos gydymo gali sumažėti jų vaisingumas.

Įstatymu jau reglamentuotas donorinių ląstelių tranzitas iš Europos Sąjungos šalių. Tokia galimybė suteikiama tik universiteto ligoninėms, šiuo metu – Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikoms.

„Privati įstaiga galėtų užsiimti pagalbiniu apvaisinimu naudojant donorines ląsteles, jeigu turėtų savo donorus. Bet jų paslaugos Lietuvoje kol kas nėra apmokamos. Vyrai gal ir galėtų būti nemokamais donorais, bet moterims tam ryžtis gerokai sunkiau, nes tai užtrunka daug laiko ir reikalauja daug pastangų“, - aiškino gydytoja.

Nors gydytojos praktikoje pasitaikė atvejų, kai tapti donorėmis sutiko pacienčių seserys. Įstatymas šito nedraudžia.

Tikimąsi, kad vėliau ar anksčiau bus apsispręsta ir dėl užšaldytų embrionų tolimesnio likimo. Po pagalbinio apvaisinimo procedūrų likę embrionai šaldomi ir laikomi banke, kol jų vėl gali prireikti.

Naujo įstatymo pakeitime numatyta, kad po dvejų metų partneriai gali atsisakyti lytinių ląstelių banke saugomų embrionų ir juos dovanoti kitoms poroms, kurios negali susilaukti vaikų.

“Mažai tikėtina, kad šia pataisa pasinaudotų pacientai. Yra dar daug ką tobulinti šiame įstatyme”, - mano J.Sąlygienė.

Išnaudoja visas galimybes

Kol kas poroms kompensuojamos tik dvi pagalbinio apvaisinimo procedūros. Jos ne visada padeda sulaukti trokštamo rezultato. Gal valstybė galėtų daugiau prisidėti prie demografinės padėties gerinimo?

„Mūsų valstybė nėra turtinga. Taip, ne visi reikalingi vaistai kompensuojami šiai procedūrai. Gera naujiena ta, kad nuo sausio 1 dienos dėl sumažinto vaistų PVM, jų kainos sumažėjo apie 16 proc.“, - paaiškino gydytoja.

Pasak J.Sąlygienės, ir anksčiau pagalbinio apvaisinimo procedūra buvo skiriama tik išnaudojus visas galimybes, tačiau daug porų tuo negalėjo pasinaudoti dėl finansų. Dabar finansiniai klausimai yra dalinai išspręsti, taigi ji daroma dažniau, nors vis tiek pirmiausia turi būti išnaudotos visos gydymo alternatyvos.NAUJAUSI KOMENTARAI

Birutė

Birutė portretas
Rekomenduoju. Ne po dirbtinio apvaisinimo, bet su šios gydytojos tinkamai parinktais vaistais ir gera priežiūra, pastojau ir dabar auginame du gražius berniukus :) Labai ačiū Jolantai Sąlygienei ir visam personalui :)

Jovita

Jovita portretas
Tikrai niekam nerekomenduoju lankytis pas šią gydytoją, dėl apvaisinimo važiuokite geriau į Vilnių , ar į Latviją. Ten tikrai gausite aukštesnės kokybės paslaugas ir sutaupysite pinigėlius. Mano patirtis.

Paciente

Paciente portretas
Nuostabi gydytoja, kuri padeda mažiems stebuklams ateiti į šį pasaulį. Ačiū jai už jos puiku darbą!
VISI KOMENTARAI 3
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Drėgni namų langai gali prišaukti ir astmą: kaip to išvengti?
  Drėgni namų langai gali prišaukti ir astmą: kaip to išvengti?

  Būtinybė valyti namuose susikaupusią drėgmę mus dažniausiai erzina, tačiau kuo ilgiau delsiame, tuo nemalonesnis šis darbas tampa  – drėgmė kaupiasi net tik rudenį ar žiemą, bet ir lietingomis vasaros dienomis. ...

 • A. Veryga: gydymas bus koncentruojamas didesnėse ligoninėse
  A. Veryga: gydymas bus koncentruojamas didesnėse ligoninėse

  Vyriausybei trečiadienį nutarus Seimui teikti pataisas, kurios leistų optimizuoti gydymo įstaigų tinklą, sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga sako, kad nauja pertvarka siekiama gydymą labiau koncentruoti didžiosiose ligoninėse. ...

  16
 • Užrašas ant apsauginio kremo gali ir suklaidinti
  Užrašas ant apsauginio kremo gali ir suklaidinti

  "Pikta" – taip dažnai įvertinama gegužės mėnesį skaisčiau pašviečianti saulė, tačiau retas dar išsitraukia apsaugos priemones nuo ultravioletinių spindulių. Gydytoja dermatologė įspėja, kad apsaugos priemonių nuo s...

 • Dietologė apie mitybą ir jaunatvišką energiją
  Dietologė apie mitybą ir jaunatvišką energiją

  Kai nėra laiko grožiui ir sveikatai Spartėjant gyvenimo tempui ypač svarbu su maistu gauti organizmui reikiamų medžiagų, stiprinti kūną ir išlaikyti reikiamą energijos kiekį. Vitaminų, mineralinių medžiagų, antioksidantų gausu 100 proc....

 • Vėjaraupiai dažniausiai pakerta jaunus tėvus
  Vėjaraupiai dažniausiai pakerta jaunus tėvus

  Pastebima, kad per pastarąjį dešimtmetį Lietuvoje daugėja sergančiųjų vėjaraupiais. Panaši tendencija fiksuojama ir uostamiestyje. Nors vėjaraupiai dažnai laikoma vaikiška liga, tačiau sergančiųjų pasitaiko ir tarp suaugusi...

  4
 • Ruošiasi mažinti ligoninių tinklą: kas laukia?
  Ruošiasi mažinti ligoninių tinklą: kas laukia?

  Vyriausybė posėdyje trečiadienį pritarė ir teikia Seimui svarstyti pataisas, kurios leistų optimizuoti gydymo įstaigų tinklą. ...

  25
 • Ar saugi jūsų vaiko žaidimų aikštelė?
  Ar saugi jūsų vaiko žaidimų aikštelė?

  Įvairių šalių duomenimis, pavojingiausi vaikų žaidimų aikštelių įrenginiai – sūpuoklės, čiuožyklos, laipynės, kopėčios, karstynės. ...

 • Mažosios ligoninės vienija jėgas
  Mažosios ligoninės vienija jėgas

  Lazdijų ir Kalvarijos savivaldybės nutarė nelaukti, kol Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) įgyvendins savo planus sujungti smulkesnes ligonines, ir būdamos ligoninių steigėjos pasirašė jų jungtinės veiklos sutartį, rašo „Lietuv...

 • Modelis ir tinklaraštininkė – apie „Nestoro maisto“ filosofiją
  Modelis ir tinklaraštininkė – apie „Nestoro maisto“ filosofiją

  Visame pasaulyje, išimtimi netampant ir Lietuvai, itin lieso kūno kultą pamažu keičia domėjimasis sveiku maistu. Jis gali būti ne tik vertingas, bet ir labai skanus. ...

 • Burokėliai gali apsaugoti nuo nepagydomų ligų
  Burokėliai gali apsaugoti nuo nepagydomų ligų

  Naujausių tyrimų duomenimis, burokėliai gali būti galingas ginklas prieš Alzheimerio ligą, LRT TELEVIZIJOS laidoje „Klauskite daktaro“ sako Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorius Alvydas Unikauskas.  Taip pat, priduria...

  2
Daugiau straipsnių