Pradedantiesiems sportuoti patariama nesivaikyti madų

Pagaliau prisiruošusiems įgyvendinti Naujųjų metų pažadą pradėti sportuoti specialistai pataria nepersistengti – nepamatuotas krūvis ne tik gali atnešti daugiau žalos, bet ir „atmušti“ norą užsiimti aktyvia fizine veikla.

Treniruotės neturėtų išvarginti

Didžiausia pradedančiųjų ar grįžtančių sportuoti po pertraukos klaida – pamirštama tinkamai įvertinti sveikatos būklę. „Žmonės nėra įpratę taip elgtis, nors tai tiek daro įtaką sporto rezultatams, tiek gali lemti didelę sveikatos kainą“, – pabrėžė asmeninis treneris Mantas Petrulis. Pačiam įvertinti fizinę būklę gali būti sunku, todėl prieš ruošiantis įsigyti sporto salės abonementą reikėtų pasikonsultuoti ir su gydytoju.

Jeigu kasdien darysite tuos pačius veiksmus, ilgainiui tai taps natūralūs veiksmai, tokie, kaip valgymas, ėjimas, sėdėjimas.

Kitas svarbus žingsnis – pasirinkti optimalų krūvį. Čia praverstų ir specialisto – trenerio ar kineziterapeuto – pagalba. Jis patars, ar verčiau treniruotis individualiai, ar rinktis grupinius užsiėmimus. „Juk dantis gydyti patikime tik odontologui, todėl ir stiprinant kūną reikalingi profesionalūs patarimai“, – pastebėjo M. Petrulis.

Pasak jo, nereta tokia situacija, kai vos pradėjęs treniruotis žmogus iškart „šoka“ į trečią ar ketvirtą lygį. Arba dešimtmetį nesportavęs žmogus grįžta į sporto salę ir bando įveikti tuos pačius normatyvus, nesusimąstydamas, kad per tuos metus kūnas ir fizinė ištvermė pasikeitė. „Vėliau tai neretai tampa ne tik traumų, skausmų priežastimi, bet ir atsiliepia žmogaus psichologijai. Jis nusivilia, kad jo pajėgumai pasikeitė“, – kalbėjo treneris.

Pašnekovas pabrėžė, jog sportuoti turi būti malonu. „Iš pradžių reikėtų nusiteikti ir įprasti prie paties proceso. Treniruotės neturėtų išvarginti ir tapti kančia. Sportas neturėtų būti epizodinis dalykas, bet tapti gyvenimo būdu, tuomet nereikės spurtuoti siekiant drastiškų rezultatų“, – sakė M. Petrulis.

Raumenis ir sąnarius būtina paruošti

Kaip reikėtų pradėti treniruotę? „Nuo paprastų pratimų, kurie sušildytų kūną ir paruoštų fiziniam krūviui. Iš šalies tai gali atrodyti elementaru, tačiau organizmui reikia laiko prie to priprasti. Didinti svorius, distancijas – jau kitas žingsnis“, – sakė M. Petrulis.

Treniruotės neturėtų išvarginti ir tapti kančia. Sportas neturėtų būti epizodinis dalykas, bet tapti gyvenimo būdu, tuomet nereikės spurtuoti siekiant drastiškų rezultatų.

Apšilti reikėtų apie dešimt minučių, pradėti rekomenduojama nuo kardio treniruočių. Saugiausias tam tinkantis variantas – dviratis. Jei neturima problemų su sąnariai, tiks bėgimo takelis. „Tačiau juo nebūtina bėgti, pakanka sparčiau paeiti“, – pastebėjo specialistas. Toliau, didinant intensyvumą, galima rinktis elipsinį treniruoklį arba stepą. Sąnariams, sausgyslėms pramankštinti atliekama dinaminis tempimas – sukamieji ir tempimo judesiai, panašūs į paprastus mokykloje atliekamus mankštos pratimus. Pirmam užsiėmimui to gali ir pakakti.

Tos pačios taisyklės tinka ir pradedantiems sportuoti namuose. Pradėti treniruotes reikėtų nuo sąnarių trumpos mankštos, o didindamas krūvį žmogus pratimus jau renkasi pagal poreikius. Galima sportuoti ir be jokios papildomos įrangos, naudoti svarmenis, savo kūno svorį, atramas ir pan.

Greiti rezultatai – ne ilgalaikiai

Dirbantiems sėdimą specialistas apšilus toliau treniruoti pataria problemiškiausią vietą – nugarą. „Pradedantiesiems rekomenduojama pratimus atlikti ant kilimėlio. Horizontalioje padėtyje ne taip užkyla pulsas, širdis apkraunama mažiau, jaučiamas didesnis komfortas“, – aiškino treneris.

Kitas žingsnis – pilvo presas. Pasak M. Petrulio, tai ypač žmonių geidžiama tobulinti, tačiau sunkiausiai „pasiduodanti“ vieta. Kokius du tris pratimus skirtus pilvo presui vėlgi patariama atlikti ant kilimėlio.

Norint fiziniu krūviu tolygiai apkrauti visą kūną, rekomenduojama treniruoti didžiąsias raumenų grupes. Pradėti reikėtų nuo kojų raumenų, jie labiausiai nutolę nuo širdies ir prireikia daugiausiai energijos ten pernešti kraują. Tam skirti vieną du pratimus ant kilimėlio, vieną atlikti galima ir stovint. Toliau porą pratimų reikėtų skirti nugarai, po vieną – krūtinės, pečių juostos ir galiausiai rankų raumenims.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių