Pirmoji vakcina nuo B grupės meningokokinės infekcijos – jau Lietuvoje

  • Teksto dydis:

Kasmet Lietuvoje meningokokine infekcija užsikrečia apie 80 žmonių, mirštamumas siekia daugiau kaip 10 proc. Mūsų šalyje vyrauja B grupės meningokokinė infekcija ir iki šiol nebuvo galimybės apsisaugoti nuo šios grėsmingos ligos.

Kasmet Lietuvoje meningokokine infekcija užsikrečia apie 80 žmonių, mirštamumas siekia daugiau kaip 10 proc. Mūsų šalyje vyrauja B grupės meningokokinė infekcija ir iki šiol nebuvo galimybės apsisaugoti nuo šios grėsmingos ligos.

„Bexsero“ yra pirmoji vakcina pasaulyje nuo B grupės meningokokinės infekcijos, skirta visoms amžiaus grupėms, taip pat ir kūdikiams nuo 2 mėnesių amžiaus, kurie priskiriami pažeidžiamiausiai asmenų kategorijai. Pasiskiepyti šia vakcina jau galima ir Lietuvoje.

Meningokokinė infekcija yra dažniausia bakterinio meningito (smegenų ir stuburo dangalų uždegimo) ir sepsio (kraujo užkrėtimo) priežastis. Maždaug  10 proc. susirgusiųjų generalizuota ligos forma miršta, nors yra tinkamai gydomi. 5 proc. pasveikusiųjų visam gyvenimui išsivysto sunkus neįgalumas, pavyzdžiui, smegenų pažeidimas, klausos praradimas ar galūnių netekimas. Jeigu liga pasireiškia žaibine forma, per 24 valandas gali ištikti mirtis.

Daugiausiai meningokokinės infekcijos atvejų pasaulyje sukelia penkios pagrindinės meningokokų grupės: A, B, C, W-135 ir Y. Turima vakcinų, kuriomis galima apsisaugoti nuo A, C, W-135 ir Y grupių meningokokinių infekcijų, tačiau B grupės meningokokinė infekcija (sutrumpintai MenB) – pagrindinė bakterinio meningito priežastis išsivysčiusiose šalyse – tebėra opi  sveikatos problema, nes iki šiol nebuvo veiksmingos vakcinos.

„Lietuvoje susirgimų meningokokine infekcija skaičius kasmet didėja. Šia liga serga įvairaus amžiaus žmonės, tačiau dažniausiai – kūdikiai bei vaikai iki penkerių metų. Meningokokinės infekcijos atvejų dažnai pasitaiko ir tarp paauglių bei jaunų žmonių iki 25 metų. Nesant būdingo bėrimo ir meningito simptomų, ligą diagnozuoti būna sunku. Tai greitai progresuojanti ir grėsminga liga, todėl galimybė nuo jos apsisaugoti pasiskiepijant B grupės meningokokų vakcina „Bexsero“ – neabejotinai reikalinga. Tikime, kad ši vakcina sustabdys ligos plitimą“, – teigia infektologė daktarė Daiva Radzišauskienė.

„Bexsero“ yra daugiau kaip 20 metų trukusių tyrimų rezultatas. Tai pirmoji plataus veikimo B grupės meningokokų vakcina, patvirtina Europos Komisijos ir leidžiama naudoti jau dviejų mėnesių kūdikiams ir vyresniems žmonėms.

„Nesunku apsirikti diagnozuojant B grupės meningokokinę infekciją, kuri gali ir pražudyti, ir sukelti sunkų neįgalumą visam gyvenimui. Europos šalyse MenB sukelia apie 90 proc. vaikų  meningokokinės infekcijos atvejų. Išorinį šios bakterijos apvalkalą žmogaus imuninė sistema sunkiai atpažįsta, tad įprastais būdais sukurti vakcinos iki šiol nepavykdavo. „Bexsero“ sukurta tik iššifravus B grupės meningokoko genetinę sandarą ir pritaikius naujus vakcinų kūrimo metodus. Beveik 8 000 kūdikių, vaikų, paauglių ir suaugusiųjų dalyvavo „Bexsero“ klinikiniuose tyrimuose, kurie įrodė, kad „Bexsero“ vakcina gali padėti apsaugoti nuo šios pražūtingos ligos įvairaus amžiaus žmones, įskaitant kūdikius, kurie turi didelę riziką susirgti“, – komentuoja dr. D. Radzišauskienė. 

Ligos grėsmę rodo tai, kad dažniausiai meningokokine infekcija netikėtai užsikrečia iki tol buvę sveiki asmenys. Meningokokinę bakteriją žmonės lengvai perduoda vieni kitiems oro – lašeliniu būdu, pavyzdžiui, kosėdami, čiaudėdami ir per tiesioginį kontaktą. Žmogus gali užsikrėsti mirtiną ligą sukeliančia meningokokine infekcija arba tapti meningokokų nešiotoju. Dėl artimo kontakto su jų nešiotoju pavojus užsikrėsti šiomis bakterijomis gali padidėti 800 kartų.

Pasiskiepyti „Bexsero“ vakcina Lietuvoje galima kai kuriose privačiose ir valstybinėse šaliesdymo įstaigose. Vakcina gali būti naudojama kartu su kitomis įprastomis vaikų ir suaugusiųjų vakcinomis. Tačiau jos, kaip ir kitų vakcinų, negalima vartoti esant padidėjusiam jautrumui (alergijai) arba sergant (karščiuojant, sloguojant ir pan.).



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių