Paauglių liga laikyta aknė vis dažniau puola suaugusiuosius

Su odos problemomis, tokiomis kaip aknė, vis dar susiję daugybė mitų, žmonės tiki senoviniais patarimais ir mano, kad tai tik paauglių liga. Taip LRT RADIJUI sako Lietuvos dermatovenerologų draugijos prezidentė profesorė Matilda Bylaitė-Bučinskienė. Anot jos, šiomis problemomis ima skųstis ir kiek vyresnio amžiaus žmonės – lėtinis stresas ir įtampa lemia, kad sulaukus 40 metų prasideda vėlyvoji aknė.

– Ką dažniausiai vargina odos problemos?

– Dėl spuogų ir inkštirų skundžiasi daugybė jaunų žmonių. Pastaruoju metu pastebime pokyčius – tuo ima skųstis ir vyresnio amžiaus žmonės, jie juokiasi, kad grįžta paauglystė. Manau, kad yra per mažai žinių, žmonės vis dar tiki senoviniais močiučių patarimais. Spuogai ir aknė vertinami kaip jaunimo problema, kuri praeis, kai žmogus liausis valgyti šokoladą, ištekės, susilauks vaikų ir pan. Yra daug mitų. Todėl kartais į specialistą kreipiamasi jau pavėlavus, kai po aknės lieka randai.

– Kodėl odos problemos tampa vis aktualesnės net vyresnio amžiaus žmonėms?

– Per pastaruosius 25 metus suvokimas, kas yra odos ligos, kas vyksta odoje ir kaip formuojasi spuogai, labai pasikeitė. Daug Europos ir pasaulio mokslinių laboratorijų pradėjo nagrinėti, kas vyksta po oda, kai formuojasi spuogas.

Riebalinė liauka, susijusi su plauko maišeliu, turi unikalią sistemą. Tai kaip neuroendokrininė sistema, kaip atskiras organas, kuris į įvairius vidinius ir išorinius veiksnius reaguoja taip, kaip nori. Vidiniai veiksniai – stresas, nuovargis, nusivylimas. Net liūdna mintis ar staigus pyktis provokuoja didesnį adrenalino kiekį.

Riebalinė liauka turi daugybę receptorių, kurie pagauna net minimalius pokyčius. Liauka pradeda aktyviau veikti, pasikeičia sekreto struktūra, kiekis, todėl gali imti kimštis poros. Taip ir formuojasi inkštirai, tai gali būti pirmasis aknės požymis. Vėliau, jei uždegimas toliau stimuliuojamas, gali formuotis raudoni, uždegiminiai mazgeliai, vėliau virstantys į pūlingus, gilius cistinius spuogus, kurie palieka net randus.

Be abejo, įtakos turi ir paveldimumas – jei akne sirgo mama ar tėtis, vaikas gali patirti sunkesnės formos aknę. Taip pat svarbi mityba. Šiomis dienomis daug kalbama apie tai, kaip veikia cukrus, angliavandeniai. Įrodyta, kad žmonės, kurie maitinasi riebiu, daug angliavandenių turinčiu maistu, labiau rizikuoja susirgti akne.

– Sakote, kad dėl streso ir įtampos oda gali pakisti. Ar tai paaiškina, kodėl prieš svarbų įvykį atsibundame su spuogu?

– Prieš svarbius įvykius visi jaučiame mažesnį ar didesnį jaudulį. Kai jaudinamasi, neuroendokrininė sistema stimuliuoja organizmą – kyla karščio bangos, labiau plaka širdis, ima labiau veikti vegetacinė sistema. Tai pagrindinė priežastis, kodėl žmonės, niekados nesirgę akne, suserga ja sulaukę 35–40 metų. Tai vėlyvoji aknė, siejama su lėtiniu stresu, įtampa.

– Kada žmogus gali įtarti, kad serga akne? Keli spuogeliai tikriausiai dar nėra aknė?

– Vieną kitą spuogą per gyvenimą turėjo visi žmonės. Moterys labiau rizikuoja patirti aknės bėrimus prieš menstruacijų pradžią. Keli spuogai ar bėrimas gali pasitaikyti bet kuriam. Aknė skirstoma pagal sunkumo laipsnį ir bėrimo elementus. Tai geriausiai įvertinti gali gydytojai.

Jei formuojasi raudoni mazgeliai, pūlinukai, kurie neišnyksta net po mėnesio, net naudojant specialias prausimosi priemones, rekomenduojama kreiptis į specialistą. Dažna problema yra tai, kad, prasidėjus aknei, nei aplinkiniai, nei pats žmogus nesuvokia, jog reikia gydytis.

Aknė yra lėtinė uždegiminė liga, linkusi kartotis. Bene kasdien tenka konsultuoti žmones, kurie, jei prieš 2–3 metus būtų gavę patarimų, šiandien nekentėtų pasekmių. Gerai, jei aknė sugyja ir bėrimo vietoje lieka lygi oda.

– Moterys ir merginos spuogus ir kitas odos problemas dažnai slepia po storu makiažo sluoksniu. Prekyboje netrūksta, pavyzdžiui, pudros, kuri turėtų gydyti. Kiek galima pasitikėti tokiais produktais?

– Noriu pasidžiaugti tuo, kiek naujų produktų atsirado kosmetikos rinkoje. Visada rekomenduojame rinktis žaliosios linijos produktus, skirtus riebiai ir mišriai odai. Tai prausiklis, micelinis vanduo, tonikas. Maskuojančios priemonės, naudojamos sergant akne, turėtų būti su apsauginiu faktoriumi.

Nereikia pamiršti, kad priemonės, tinkančios žiemos metu, yra riebesnės, sunkesnės. Jos nėra tinkamiausios vasarą, pavasarį, kai šilta, kai daugiau sportuojame ir pan. Kartais moterys, net eidamos į baseiną ar sauną, nenusivalo makiažo. Dėl to gali užsikimšti poros, atsirasti naujų spuogų.

– Kokių dar yra mitų, susijusių su odos problemomis?

– Visiems atrodo, kad spuogai atsiranda dėl mitybos ir organų sutrikimų. Mityba turi įtakos, bet iki tam tikro lygio. Palaikant tinkamą mitybą galima suvaldyti spuogus, tačiau tai neužtikrins, kad spuogai išnyks.

Dar vienas egzistuojantis mitas – reikia laukti, neliesti, nieko nedaryti. Vis dar manoma, kad aknė nėra liga. Tenka konsultuoti pacientus, kurie ne visada tiki tuo, ką paskiria specialistas.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių