Nuo galvos svaigimo gelbsti ir specialios mankštos

Galvos svaigimas – ypač dažnas vyresnio amžiaus žmonių skundas. Kada ši paprastai labiau senatvėje užklumpanti bėda gali būti rimtesnių ligų simptomu?

Priežasčių – ne viena

Vyresni nei 75 metų amžiaus pacientai į gydytojus bene dažniausiai kreipiasi būtent dėl galvos svaigimo. Tačiau jo priežasties taip lengvai iškart gali nepavykti nustatyti.

Pasak Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų Neurologijos centro gydytojo neurologo prof. dr. Daliaus Jatužio, galvos svaigimas – galimas įvairių, dažniau vyresniame amžiuje pasireiškiančių ligų požymis.

„Dažniausiai galvos svaigimas yra sąlygojamas įvairių vestibulinės sistemos sutrikimų. Jie yra susiję su klausos, regos bei kojų giliųjų jutimų silpnėjimu. Tad šios ligos lemia tai, kad senyvo amžiaus žmogus ima sunkiai laikyti pusiausvyrą, vaikštant jį mėto į šonus“, – aiškino gydytojas neurologas.

Tačiau svaigimas ne visuomet yra subjektyviai jaučiamas. „Kartais sukimosi lyg karusele ratu žmogus nejaučia ir skundžiasi tik nestabilia pusiausvyra. Todėl neatsitiktinai vyresnio amžiaus žmonės dažniau parkrenta, neišvengimai išauga ir traumų, lūžių rizika“, – pasakojo D. Jatužis.

Nebūtinai insulto požymis

Dažniausiai galvos svaigimas yra sąlygojamas įvairių vestibulinės sistemos sutrikimų. Jie yra susiję su klausos, regos bei kojų giliųjų jutimų silpnėjimu.

Profesoriaus pastebėjimu, su priešlaikiniu galvos smegenų neuronų nebefunkcionavimu susijusios ir degeneracinės ligos. Tačiau jis pabrėžė, kad dažnai neteisingai galvojama, jog pagrindinė galvos svaigimo priežastis – galvos smegenų kraujotakos sutrikimai. „Kai kurie galvos smegenų kraujotakos sutrikimai, ypač ūmūs, gali greta kitų simptomų pasireikšti ir galvos svaigimu. Tačiau, pavyzdžiui, nesant kitų insultui būdingų požymių – paralyžiaus, kalbos, regos sutrikimų – gerokai dažnesnės yra jau įvardytos priežastys“, – sakė gydytojas.

Efektyviai gydyti nėra paprasta

Kas galėtų padėtų sumažinti galvos svaigimą? „Pirmiausia būtina nustatyti tikslias jo priežastis. Būtina atmesti grėsmingiausias diagnozes – smegenų kraujotakos sutrikimus ir insulto pavojų, galvos smegenų tumorą, galvos smegenų vandenę. Šiuos sutrikimus reikėtų nustatyti kuo anksčiau ir neatidėliotinai gydyti“, – akcentavo D. Jatužis.

Kitu atveju – esant neurodegeneracinėms ligoms (tam tikrų smegenų vietų atrofijai) arba lėtiniam galvos smegenų kraujotakos nepakankamumui, persirgus klausos ar vestibulinio aparato ligomis – efektyvų gydymą skirti neretai yra sudėtinga.

„Tuomet rekomenduojama kiek įmanoma koreguoti gyvenimo būdą, elgseną – laikytis atsargumo, kad būtų išvengta susižalojimų. Be to, esama ir nemedikamentinių priemonių – specialūs pratimai vestibuliniam aparatui lavinti. Jie padeda žmogui išmokti prisitaikyti prie turimo vestibulinio defekto ir jį geriau kontroliuoti, svaigimo pojūtis išties ima mažiau varginti“, – aiškino gydytojas neurologas.

Specialios mankštos leidžia pagerinti žmogaus gyvenimo kokybę ir gerokai sumažinti kritimų bei traumų riziką. Gydytojas pabrėžė, kad pratimams nereikia specialisto priežiūros, išmokus juos galima atlikti tiesiog namuose, yra įvairių lankstinukų, daug informacijos internete.


Tarp kita ko

Nors turintiesiems padažnėjusį širdies pulsą, permušimus, kava piktnaudžiauti nepatariama, saikingai vartojama ji reikšmingos neigiamos įtakos neturi. Savo ruožtu esant žemam kraujo spaudimui, kada vienas požymių vėlgi yra galvos svaigimas, kava turi net teigiamą poveikį.

Pusiausvyros pratimai

Kad efektas būtų didesnis, galite užmerkti akis.

1. Perkelkite svorį nuo vienos kojos ant kitos. Šį pratimą galima puikiausiai atlikti, specialiai neskiriant jam laiko, pavyzdžiui, valantis dantis: perkelkite visą kūno svorį ant kairės kojos. Dešinę koją kilstelėkite, kad ji nesiektų grindų, ir kelias sekundes išsilaikykite ant kairės kojos. Po to pakeiskite koją.

2. Rankas į šalis, kojas pakaitomis pakelkite. Šis variantas truputį sunkesnis už pirmąjį. Atsistokite tiesiai, rankas ištieskite į šalis. Perkelkite visą svorį ant dešinės kojos, kairę koją sulenkite kampu ir pakelkite į klubų aukštį (kaip nuotraukoje). Kelias sekundes išsilaikykite. Pakeiskite koją. Pakartokite 10 kartų. Jei norite, galite dar pavaikščioti gandro žingsniu.

3. Ženkite viena linija. Suraskite grindyse vientisą liniją, pavyzdžiui, tarp vonios plytelių. Arba įsivaizduojamą liniją. Ženkite šia linija ir žengdama kiekvieną žingsnį sukryžiuokite kojas. Pavaikščiokite pirmyn atgal po kelis kartus.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių