Natūralių sulčių nauda kartais pervertinama

Atėjo laikas džiaugtis rudens gėrybėmis. Jas, žinoma, ruošiame ne tik šaltajam metų sezonui, bet ir mėgaujamės kasdien. Vienas būdų paįvairinti mitybos racioną – šviežiai spaustos sultys.

Maistas, ne gėrimas

Įvairiausių sulčiaspaudžių pirkimo ir sulčių gėrimo bumas vis dar tęsiasi. Tačiau reikėtų atkreipti dėmesį į tai, kad pirkdami prietaisus ir ketindami gerinti sveikatą sultimis nepagalvojame, ar iš tiesų padėsime organizmui. Dauguma mano, kad šviežiai spaustų sulčių galima gerti kiek nori. Tačiau yra ne visai taip. Tos pačios sultys vieniems gali padėti, o kitiems – pakenkti.

Sultys yra maistas, o ne gėrimas. Tad su kitu maistu jų nepatartina maišyti. Taip pat svarbu žinoti, kad dauguma šviežiai spaustų sulčių laisvina vidurius. Rekomenduojama sultis skiesti vandeniu ir gerti nedideliais kiekiais. Tai patartina daryti ne tik dėl minėtos priežasties. Tam, kad iš šviežiai spaustų sulčių gautumėte naudingų medžiagų ir vitaminų, nereikia jų gerti litrais. Tokie eksperimentai organizmui gali tik pakenkti. Protingiausia būtų apsiriboti 2-3 stiklinėmis per dieną ir tai neturėtų būti vienintelis jūsų maistas.

Kartais kenkia

Sergant kai kuriomis ligomis, šviežiai spaustų sulčių iš viso negalima gerti. Pavyzdžiui, sergant opalige, paūmėjus gastritui ir pankreatitui negalima gerti rūgščių spanguolių, serbentų, apelsinų, obuolių citrinų sulčių. Todėl reikėtų nepatingėti ir paieškoti informacijos apie galimus šalutinius tam tikrų sulčių poveikius.

Ruošimas ir vartojimas

Gerti šviežiai spaustas sultis reikėtų pusvalandį prieš valgį niekuo neužkandžiaujant. Taip pat jos netinka po valgio, nes virškinimo sistemoje skatina nepageidaujamus rūgimo procesus. Jas gerti reikia iš karto išspaudus. Net ir trumpą laiką laikant šaldytuve, sumažėja naudingųjų sulčių savybių.

Esama nuomonės, kad sulčių negalima ruošti elektrinėmis sulčiaspaudėmis, nes kontaktuodami su metalu žūsta vitaminai. Iš dalies šis procesas vyksta. Tačiau pastaruoju metu gaminant sulčiaspaudes naudojami metalai minimaliai reaguoja su sultyse esančiais naudingais komponentais. Patarimas tik vienas – kuo ilgiau sultys kontaktuoja su oru, tuo mažiau naudingų medžiagų jose išlieka. Tad spaudimas senoviškais metodais, užtrunkantis kur kas ilgiau nei naudojimasis šiuolaikinėmis priemonėmis, neužtikrins geresnės sulčių kokybės.
 


Komentaras

Mitybos specialistė Evelina Pleterienė:

– Šiuo metu turime savų užaugintų vaisių, tad rekomenduočiau juos valgyti nespaustus. Aš esu už natūralų vaisių, nes jame yra daugiau skaidulinių medžiagų. Sultys yra gerai, tačiau jomis negalima piktnaudžiauti. Geriant šviežiai spaustas – jas reikia truputį praskiesti. Pavyzdžiui, apelsinų sultys dirgina, ypač geriamos nieko nevalgius. Todėl tai nėra sveika tiems, kas turi bėdų dėl padidėjusio skrandžio rūgštingumo. Tiesa, sultyse vitaminų dozė didelė. Jose gausu antioksidantų. Tačiau, jei yra tam tikrų sveikatos sutrikimų, natūralių sulčių gėrimo dieta gali sukelti jų paūmėjimą. Žmogaus būklė gali pablogėti. Vieną kartą per dieną, pavyzdžiui, priešpiečiams atsigerti sulčių – taip. Tačiau gerti vien tik sultis visą savaitę ar panašiai – tikrai nerekomenduoju.


Daug cukraus

Didžiosios Britanijos mokslininkai nustatė, kad net ir šviežiai spaustos sultys gali labai pakenkti organizmui ir turėti įtakos susirgimui diabetu.

Moksliniame žurnale „Lancet Diabetes and Endocrinology“ aprašytas atliktas tyrimas, kurio metu obuolių sultys lygintos su koka kola.

Nustatyta, kad vienoje stiklinėje obuolių sulčių yra 110 kalorijų ir apie 26 gramai cukraus. Praktiškai tiek pat, kiek ir koka koloje. Tyrėjai taip pat rėmėsi seniau atliktu tyrimu, kur ieškota ryšio tarp nuolatinio vynuogių sulčių vartojimo ir polinkio sirgti diabetu. „Tokie rezultatai sumenkina visą sulčių teikiamą naudą“,- teigia mokslininkai.

Tyrėjai pataria atmesti sultis kaip vieną iš būtinų penkių vaisių ir daržovių porcijų per dieną. Taip pat pataria domėtis sulčių sudėtyje esančių cukrų ir kalorijų kiekiu. Ypač jei sultys perkamos iš parduotuvės.


Šiame straipsnyje: sultysdietasveikatamityba

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių