Medikų migracija: problema net turtingoje Vokietijoje

 • Teksto dydis:

Nors Vokietijos Sveikatos priežiūros sistema įvardinama kaip viena geriausių Europoje, vis dėlto, panašu, jog ir šioje šalyje problemų yra. Siūlydamos gerus atlyginimus didžiųjų miestų ligoninės prisivilioja geriausius specialistus, tuo tarpu provincijos miestelių gyventojai susirgę dažnai neturi į ką kreiptis.

Medikai skundžiasi

„Mūsų darbo krūvis yra tikrai didelis. Kartais tenka dirbti daugiau negu du šimtus valandų per mėnesį. Savaitgaliais skyriuje turime apie šimtą pacientų, o dirbame dviese“, - Vokietijos žurnalistams sakė vienas Badeno gydytojas. „Įprastai dirbu daugiau nei šešiasdešimt valandų per savaitę. Ne kartą tekdavo budėti net porą savaičių iš eilės“, - antrino ir chirurgas iš Regensburgo.

Vokietija prie tokių skundų turbūt jau priprato, nes apie gydytojų trūkumą šioje šalyje vokiečių laikraščiai rašo jau ne pirmus metus. Politikai - žada spręsti susidariusią problemą, tačiau kol kas ryškesnių pokyčių nematyti. Oficialiai skelbiama, jog trūksta šešių tūkstančių gydytojų, tačiau medikų profesinės sąjungos kalba, kad šis skaičius yra bent dvigubai didesnis.

Kovodamos dėl medicinos specialistų didesnių miestų ligoninės stengiasi siūlyti kuo patrauklesnes sąlygas. Štai Görlitz klinika įsidarbinusiam gydytojui siūlo apmokėti viešojo transporto išlaidas, vietą jo vaikui darželyje bei premijas gimtadienių ar jubiliejų proga. Dortmundo klinika siūlo padengti persikraustymo išlaidas, Rotenburgo ligoninė – lanksčias darbo valandas ir papildomas atostogas tėvams. Tačiau mažų miestelių ligoninėms konkuruoti su tokiais pasiūlymais sunku, darbas juose neretai sunkesnis, o atlyginimai menkesni.

Provincijoje tušti kabinetai

Prieš kelias savaites Vokietijos spauda publikavo nuotraukas iš 21 tūkst. gyventojų turinčio Dobeln miestelio Saksonijoje. Miestelio centre stovėjo milžiniška eilė, kaip paaiškėjo – tai žmonės laukiantys galimybės užsirašyti pas akių ligų gydytoją. Šios specialybės medikai Dobelne tik du, todėl laukti tenka ilgai.

Tuo tarpu Kirchenlagern miestelyje kantrybe apsišarvuoti tenka norintiems apsilankyti pas šeimos gydytoją. Dar praėjusiais metais gydytojui išėjus į pensiją, iki šiol vietos valdžia neranda jam pamainos.

Provincijoje medikų laukia trys tūkstančiai laisvų darbo vietų, daugiausia jų – buvusios Vokietijos Demokratinės Respublikos teritorijoje. Situacijos negelbsti netgi supaprastintos įsidarbinimo sąlygos – dabar medikas norėdamas dirbti kokiame nors miestelyje neprivalo būti nuolatinis jos gyventojas. Kalbama, jog nesiimant jokių veiksmų situacija gali prastėti, nes didžioji dalis provincijoje dirbančių gydytojų ne už ilgo išeis užtarnauto poilsio, o pakeisti jų nėra kam. Dėl gydytojų stygiaus Chemnitz ligoninėje šį pavasarį buvo net keturiems mėnesiams uždarytas Vidaus ligų skyrius.

Atvyksta iš Pietų

Vokietijos medikų trūkumą ilgą laiką užpildyti bandė specialistai iš Rytų. Vien Saksonijoje iš 7,5 tūkst. medikų du tūkstančiai yra užsieniečiai. Pasitaikydavo situacijos, kai ligoninės samdydavo vertėjus, kurie padėdavo medikams susikalbėti su juos lankančiais pacientais.

Tačiau iš Lenkijos ar Čekijos atvykstančių medikų Vokietijai nebeužtenka. Didžiausias gydytojų trūkumas jaučiamas neurologijos, ginekologijos ir neurologijos srityje.  Pastaruoju metu į Vokietiją plūsta specialistai iš nuo krizės nukentėjusių pietų Europos šalių. Atvykti jiems padeda įdarbinimo tarpininkai, kurie organizuoja Graikijoje bei Ispanijoje vokiečių kalbos kursus, supažindina norinčius išvykti su Vokietijos sveikatos priežiūros sistema

Norėdami spręsti gydytojų trūkumo klausimą vokiečiai bando kopijuoti ir Švedijos modelį: ten esant medikų trūkumui, buvo nuspręsta „prisivilioti“ į darbą jau pensinio amžiaus gydytojus.

Vilioja Šveicarija

"Winterthur kantono ligoninė į darbą kviečia vidaus ligų specialistus. Esame novatoriška įstaiga, kurioje galėsite visapusiškai ugdyti savo įgūdžius“. Tokių ir panašių Šveicarijos ligoninių skelbimų apstu taip pat ir vokiškuose skelbimų puslapiuose. Šveicarai taip pat susiduria su medicinos specialistų trūkumo problema, ypač kaimiškose vietovėse. Neseniai teko uždaryti Riggsbergo ligoninės gimdymo skyrių, nes nepavyko rasti norinčių ten įsidarbinti ginekologų ir anesteziologų.

Tiesa, tokie atvejai Šveicarijoje gana reti, nes dažniausiai jiems vis gi pavyksta prisivilioti specialistus ir ne iš kur nors kitur, o iš …Vokietijos.

Vokietijoje tik pradėjęs dirbti gydytojas uždirba apie keturis tūkstančius eurų, tuo tarpu Šveicarijoje bent dvigubai daugiau. Specialistai, kurie nusprendžia verstis privačia praktika sugeba užsidirbti net ir 30 tūkst. eurų. Vokiečiai, persikėlę į Šveicarija pasakoja, jog šio krašto ligoninėse medikas gali greičiau kelti kvalifikaciją, be to gydymo įstaigose mažiau biurokratijos. Įvairūs skaičiavimai rodo, jog į Šveicariją kasmet atvyksta apie tūkstantį Vokietijos medicinos specialistų. Šiuo metu jau kas penktas Šveicarijos medikas – užsienietis.

Tarp kitko:

Per pastaruosius dešimt metų Vokietijoje dirbančių užsienio medikų skaičius išaugo beveik dvigubai.

Pranešama, jog šiuo metu Vokietijoje dirba apie 32 tūkst. medicinos specialistų iš užsienio.

 


Šiame straipsnyje: medikaigydytojaimigracija

NAUJAUSI KOMENTARAI

Gvidasm

Gvidasm portretas
Patraukliausia Vokietijoje yra didžiulės profesinės galimybės - praktikuotis, šviestis, mokytis, stažuotis (iš esmės nemokamai): Be pirmosios rezidentūros (specialybės) gali nemokamai baigti antrą ar net trečią rezidentūrą. Tai gali užtrukti vos 2 metus, nes jau įgytas dalinis išsilavinimas yra įskaitomas. Plačiau žr. tinklaraštis gvidasm blogas lt

vaclovas.

vaclovas. portretas
kodel as ne medikas..ten tureciau gera alga..nereiktu dantis padziovus gyventi cia
VISI KOMENTARAI 2
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių