Kodėl būti vyrais vis sunkiau?

Širdies ligos, nemiga, netgi depresija vis dažniau renkasi stipriosios lyties atstovus. Negana to, kaskart vis jaunesnius, neretai, kaip sakoma, pačiame jėgų žydėjime. Kas  nutiko?

Skundžiasi vis jaunesni

Statistika negailestinga: nuo širdies ir kraujotakos sistemos ligų Lietuvoje vyrų miršta triskart daugiau nei nuo traumų ar apsinuodijimų ir beveik pustrečio karto daugiau nei nuo onkologinių ligų.

Apskritai daugiau nei pusę mirties atvejų mūsų šalyje sukelia širdies ir kraujotakos sistemos ligos. Pasaulio vidurkis – 30 proc. Vis dažniau širdies skausmais skundžiasi jauni vyrai.

"Net ir tuomet, kai negaluojantieji kreipiasi į gydytojus, ligų randama ne visiems. Tai nereiškia, kad jie yra sveiki", – pabrėžia šeimos gydytoja Dalia Stasinienė.

Intensyvus gyvenimo tempas nėra tiesioginis ligų sukėlėjas, bet savijautai daro neigiamą poveikį. Todėl, pataria gydytoja, širdies skausmas yra labai rimtas signalas susirūpinti savo sveikata.

Pradėti nuo kraujospūdžio

Keturiasdešimtmečiams, kurių amžius vadinamas pačiu jėgų žydėjimu, šeimos gydytoja D.Stasinienė pataria pradėti rūpintis sveikata nuo kraujospūdžio matavimo.

Padidėjęs kraujospūdis, medikų vadinamas arterine hipertenzija, yra bene dažniausia 35–45 metų vyrų negalavimų priežastis. Po jo seka intensyvaus gyvenimo būdo nulemti nerimo pasireiškimai, miego sutrikimai ir visa, kas susiję su darbo krūviu, nuolatiniu stresu, įtampa.

Keturiasdešimtmečiai vyrai taip pat dažnai skundžiasi virškinamojo trakto sutrikimais, sukeliamais to paties gyvenimo būdo nulemtų mitybos režimo pažeidimų. Maždaug šiuo gyvenimo laikotarpiu gali išryškėti ir cukrinis diabetas, dažniausiai vadinamojo antrojo tipo, dar gydomas vaistais, ir prostatos ligos.

Brangi lyderystės kaina

Jauni vyrai dažnai linkę ignoruoti ir dar vieną vis labiau plintantį šiuolaikinio gyvenimo reiškinį – intensyvėjančio tempo padiktuotą darbo ritmą ir jo sukeliamą stresą.

Gydytoja D.Stasinienė tvirtina vis dažniau sulaukianti pacientų, kurie ir dirba, ir mokosi, ir visur nori pirmauti.

"Siekis nugalėti turi savo kainą: jauniems žmonėms vis dažniau diagnozuojama širdies aritmija, padidėjęs nerimas, miego, virškinimo sutrikimai", – ligas vardija gydytoja.

Ji visiems vyrams pataria peržvelgti savo gyvenimo ritmą, prioritetus ir pagalvoti, kas svarbiau: lyderystė, juolab dažnai menama ir nuolat reikalaujanti vis naujų patvirtinimų, ar sveikata.

Vyrai yra vyrai

D.Stasinienė neneigia, kad yra dalykų, kurių vyrai kontroliuoti negali.

Pirmiausia tai yra faktas, kad jie yra vyrai. Antra priežastis – genetika. Skirtingais duomenimis, nuo 40 iki 70 proc. ligų lemia būtent genetika.

"Jei šeimoje ar giminėje yra sirgusių insultu ar infarktu, profilaktiniai tyrimai giminaičiams yra ne rekomenduojami, o būtini. Ir visiškai nesvarbu, kad žmogus jaučiasi gerai – jis jau yra didesnės rizikos grupėje ir turi žinoti realią situaciją", – nurodo šeimos gydytoja.

Ar žinant, kad ligą gali būti paveldėjęs, įmanoma sumažinti jos riziką? Gydytoja D.Stasinienė tuo neabejoja ir tvirtina, kad vien metus rūkyti galima išvengti iki 40 proc. visų ligų.

Amžinai skubantiesiems ji pataria keisti gyvenseną, o pirmiausia – darbo ir poilsio režimą, nors dažnai sakoma, kad tai neįmanoma.

Nereikia laukti komplikacijų

"Naktinis darbas, nors jo visiems išvengti ir nepavyks, yra stresas organizmui ir papildomas rizikos veiksnys. Dar vienas veiksnys, kurį galime keisti ir kontroliuoti, yra antsvoris,  kuris sukelia daugybę sveikatos problemų. Bėda ta, kad daugelis žmonių antsvorio nelaiko problema, o sveikata susirūpina tik tuomet, kai pajunta padarinius: stuburo, sąnarių skausmus ir blogesnę fizinio krūvio toleranciją", – aiškina gydytoja D.Stasinienė.

Panašiai ir dėl kraujospūdžiu bei cholesterolio kiekio kraujyje – jie gali nebeatitikti normų ir kelti grėsmę sveikatai, bet į tai nekreipiama dėmesio, kol nekyla komplikacijų.

Šeimos gydytoja džiaugiasi, kad pastaraisiais metais vis daugiau 35–45 metų vyrų tikrinasi sveikatą profilaktiškai.

"Tai leidžia anksti pastebėti pavojaus signalus ir užkirsti ligai kelią.  Prie to prisideda ir nuolat tobulėjanti medicinos technika bei vis garsesnis kalbėjimas apie šias problemas", – žino šeimos gydytoja D.Stasinienė.

Kas dera keturiasdešimtmečio link artėjančiam vyrui?

Žinoti savo kraujospūdį ir cholesterolio kiekį kraujyje, stebėti jų pakitimus.

Laikytis sveikos gyvensenos principų.

Rūkantiesiems – mesti rūkyti.

Vengti streso ir antsvorio.

Bent kartą per metus profilaktiškai išsitirti sveikatą.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių