Kiek poilsio reikia po gimdymo?

Susilaukusios naujagimio daugelis pasaulio moterų tuoj pat sugrįžta prie įprastų buities darbų. Neseniai net Didžiosios Britanijos hercogienė Kate Middleton paskelbė vėl pradėsianti vykdyti karališkosios šeimos pareigas. Tuo tarpu Kinijoje jaunosios mamos visą mėnesį po gimdymo privalo ilsėtis, o jų ramybės negali trikdyti net vaiko verksmas.

Skamba kaip areštas...

Tradicija suteikti mėnesį poilsio ką tik pagimdžiusiai moteriai Kinijoje gyvuoja apie 2 tūkst. metų. O pastaraisiais metais gimdyvėms suteikiamos sąlygos vis gerėja. Priežiūros centrai ką tik pagimdžiusioms moterims auga kaip grybai po lietaus ne tik pačioje Kinijoje, bet jau ir kitose šalyse.

Nors iš pažiūros sunku įsivaizduoti, kad visą mėnesį po gimdymo moterys sutinka beveik nelipti iš lovos, negerti šalto vandens ar net nesiprausti po dušu, tačiau kinėms tai – kultūros ir tradicijų dalis. Jos pripažįsta, kad tai tam tikra prasme yra lyg namų areštas, bet tokiam atsiribojimui ką tik mamomis tapusios moterys ryžtasi, nes to iš jų tikisi vyresnioji karta. Kinijoje tikima, kad tuoj po gimdymo moters organizmas praranda daug šilumos, todėl jai negalima būti vėsioje vietoje, vartoti šaltų gėrimų ar maisto. Vengdamos viso to, moterys esą sustiprėja ir taip išvengia ligų senatvėje.

Sąrašas, „kas leidžiama, o kas ne“, jaunajai mamytei yra tikrai ilgas. Dažniausiai yra draudžiami švieži vaisiai (tikima, jog jie atvėsina organizmą), taip pat negalima skaityti, verkti ar atlikti staigių judesių. Kol moterys ilsisi, jų pareigas perima anytos, jos rūpinasi ir kūdikiu. Ne mažiau dėmesio skiriama ir jaunoms mamoms. Anytų pareiga patiekti joms šilto maisto (kuo daugiau virtų kiaušinių, kiaulienos), plikyti vaistinių ir prieskoninių žolelių arbatas. Atsiliepti telefonu ir papasakoti apie vaikelį ar besiilsinčiąją – taip pat anytų pareiga.

„CareBaby“ galvoja apie viską

Nors neturtingųjų moterų poilsis sulaukus vaikelio galėtų išgąsdinti ne vieną europietę, labiau pasiturimai gyvenančių jaunųjų mamyčių Kinijoje tuoj po gimdymo laukia ko ne tikras rojus. Šalyje apstu kurortų, kurie siūlo mėnesio trukmės poilsio paslaugas moterims. Šis verslas pastaruoju metu tampa vis pelningesnis.

Mada steigti tokius centrus atėjo iš Taivanio, ten jų jau daugiau nei šimtas. Neseniai poilsio centrai duris atvėrė ir Pekine bei Šanchajuje. Pastarajame mieste įsikūrusiuose centruose „CareBaby“ - tiesiog sterili švara. Motinų netrikdo net kūdikių verksmai – vos šie pravirksta, tuojau atbėga slaugytojos. Visi tokiuose centruose dirbantys specialistai – aukštos kvalifikacijos, o jų skaičius, tenkantis kelioms dešimtims mamyčių, – daugiau nei šimtas. Akušeriai, masažuotojai, psichologai, pediatrai ir net kosmetologai rūpinasi jėgas atgaunančiomis moterimis. Poilsio kaina šiuose „kurortuose“ – 60 tūkst. dolerių už mėnesį. Jeigu motinos pageidauja, jos gali pasilikti čia ir ilgiau, tačiau, be abejo, už tai reikės sumokėti papildomai.

Buvimas „CareBaby“ centre primena mėnesį praleistą penkių žvaigždučių viešbutyje. Svarbiausias tikslas: atsipalaiduoti, atgauti jėgas, nesijaudinti dėl nieko. Mamos miega, žiūri televizorių, naršo internete. Jeigu turi noro, gali mankštintis, mokytis jogos, klausytis patarimų apie naujagimių priežiūrą - visa tai daroma neišeinant iš kambario. Valgiaraštį joms sudaro kinų medicinos ekspertai ir mitybos specialistai. Pinigai suteikia ir dar vieną galimybę, kurios neturi neturtingųjų šeimų moterys, – niekas nedraudžia turtingoms klientėms atsigaivinti duše ar vonioje.

„CareBaby“ centrai pagalvoja apie viską: iš gydymo įstaigų jaunosios mamos su kūdikiais į centrą atvežamos naujutėliais mersedesais, o čia jų laukia visi būtiniausi reikmenys: kraitelis, vystyklai (ir visa tai pagaminta ne Kinijoje, o atvežta iš kitų šalių). Tuo tarpu mamyčių vyrams (dažniausiai verslininkams) siūlomas nemokamas internetas, raštinės prekės, kopijavimo aparatai ar net seifas.

Tarp kitko

• Kinijos vyriausybė pastaruoju metu svarsto galimybę atšaukti šalyje galiojantį draudimą šeimai susilaukti ne daugiau nei vieno kūdikio.

• Įstatymo pakeitimai greičiausiai bus svarstomi jau šį rudenį. Pirmiausia numatoma minėtą draudimą atšaukti keliuose regionuose kitais metais, o jei jis pasiteisins, po dvejų metų ir visoje šalyje.

• Draudimas turėti daugiau nei vieną vaiką Kinijoje galioja nuo 1979 metų ir pastaruoju metu susilaukia vis daugiau visuomenės kritikos. Turtingesni ir labiau išsilavinę žmonės sakosi nenorintys, jog valdininkai spręstų, kiek ir kada jie gali turėti vaikų.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių