Kaulų čiulpų donoras: jaučiausi kaip laimėjęs loterijoje

Vaikų onkohematologijos centre taip pat gydomi vaikai iš kaimyninių šalių. Šio centro gydytojos teigimu, donoro Latvijos pacientui ieškoma taip pat aktyviai, kaip Lietuvos pacientui, mat abi šalys yra Europos Sąjungos (ES) šalys.

„Pavyzdžiui, turėjome pacientą iš Latvijos, donoras buvo rastas Lietuvos registre. Iš tikrųjų noriu pabrėžti tos donacijos svarbą. Vis dėlto mes – giminingos tautos, antigeniniame lygyje tas giminingumas tam tikrais atvejais mus gelbsti. Pasveiksta apie 80 proc. vaikų, sergančių onkologine liga, ir tai – rezultatai, kurie yra visiškai lygiaverčiai Vakarų šalių rezultatams. Tais rezultatais tikrai galime didžiuotis“, – mano J. Rascon.

Vis dar gajūs mitai 

Kaulų čiulpų donorystę skatinanti akcija „Būk geras“ dešimtmečio proga rengia aktyvią socialinę akciją, kurios metu švies apie kaulų čiulpų donorystę ir po naujųjų metų, vasario 25 dieną, organizuos masiškiausią kaulų čiulpų donorų registracijos akciją.

„Pastebėjome, kad vokiečiai siekė tokio rekordo. Per vieną dieną suregistravo 2,5 tūkst. žmonių. Pagalvojome, kad būtų tikslinga įprasminti tą dieną bei dešimties metų veiklą, kad Lietuvoje per vieną dieną susiregistruotų bent jau tiek žmonių, kiek susiregistruoja per du metus“, – sako onkohematologinių ligonių bendrijos „Kraujas“ pirmininkė Ieva Drėgvienė. 

Anot jos, propaguodami kaulų čiulpų donorystę, specialistai vis dar susiduria su įvairiais kaulų čiulpų donorystę gaubiančiais mitais. Pavyzdžiui, klaidingu įsivaizdavimu, kad kas nors gręš kaulus.

„Tai visiems labai tiesiogiai asocijavosi su kaulais, su kažkokiomis operacijomis. Ir dabar tie mitai yra gajūs, jų tikrai pasitaiko. […] Daugelis mano, kad tai labai susiję su skausmu, kad yra labai skausminga procedūra, kad labai kenkia žmogui“, – pasakoja I. Drėgvienė.

Jos teigimu, akcija norima šiuo mitus paneigti ir informuoti žmones, kad kaulų čiulpų donavimas nėra nei skausminga, nei sveikatai žalinga procedūra.

Pasak onkohematologinių ligonių bendrijos „Kraujas“ pirmininkės, registruotis tapti kaulų čiulpų donoru yra labai paprasta. Akcijos internetiniame puslapyje www.bukgeras.lt sužymėtos visos registracijos vietos, kur žmonės gali ateiti ir užsiregistruoti.

„Užpildoma anketa su žmogaus kontaktiniais duomenimis,  kiek žmogui metų, jo vardas, pavardė, asmens kodas. Būtina, kad žmogus su savimi turėtų asmens tapatybės kortelę. Užpildomas klausimynas apie žmogaus sveikatos būklę“, – vardija I. Drėgvienė.

Užpildžius šias anketas, anot pašnekovės, paimami du potencialaus donoro kraujo mėgintuvėliai. Mėginiams reikalingas kraujo kiekis, specialistės teigimu, yra labai nedidelis – 9 ml.  Toks kraujo kiekis paimamas, atliekant išsamius kraujo tyrimus.

Taigi registracijos procedūrai, pasak I. Drėgvienės, žmogus sugaišta tikrai nedaug – maždaug 10 minučių.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių