Kaip sveikiausia numalšinti troškulį?

  • Teksto dydis:

Karštą dieną, kurių sinoptikai šią vasarą žada dar ne vieną, nebereikia savęs versti vartoti daug skysčių, pati ranka tiesiasi prie jų. Tik žvelgiant į parduotuvių lentynas kyla klausimas, ką rinktis – šaltą alų, sultis ar tiesiog paprastą vandenį.

Karštą dieną, kurių sinoptikai šią vasarą žada dar ne vieną, nebereikia savęs versti vartoti daug skysčių, pati ranka tiesiasi prie jų. Tik žvelgiant į parduotuvių lentynas kyla klausimas, ką rinktis – šaltą alų, sultis ar tiesiog paprastą vandenį.

Kiek ir kokių gėrimų turėtų suvartoti sveikata besirūpinantis žmogus, klausėme Dietologijos klinikos „Dietos sistema“gydytojos Daiva Pipiraitė-Lazarevičienė.

– Kokius gėrimus geriausia rinktis karštuoju metų laiku? Ir kiek jų reiktų suvartoti?

– Tinka vanduo, arbata, mineralinis vanduo. Gausus prakaitavimas pašalina natrį ir kitus mineralus iš organizmo, todėl reikia jų papildyti. Sportininkai tokiu atveju gauna specialių gėrimų, kuriuose yra ir natrio, kalio, magnio, ir tam tikras kiekis angliavandenių. Gausiai prakaituojant reikia gerti 2-4 stiklines vandens kas valandą. Nerekomenduojama gerti saldžių gėrimų bei alkoholio.

– Daugelis sako, kad geriau organizmą vėsina šiltos žolelių arbatos nei šaltas vanduo ar kitas gėrimas. Ar sutinkate su tuo?

– Šilta arbata dar labiau skatina prakaitavimą ir ją rekomenduojama gerti karščiuojant. Sveikam žmogui karštuoju metu prakaitavimui, o kartu ir kūno vėsinimui taip pat tinka šilti gėrimai. Tačiau, jeigu jaučiate, kad prakaitavimas yra labai gausus, prakaitas tiesiog bėga upeliais, labiau tinka šalti gėrimai. Na, o tyrimai rodo, kad sveikam žmogui vėsinantis tiek šiltais, tiek šaltais gėrimais, kūno temperatūra beveik nesiskiria.

– Yra skirtumas sveikatai, ar geriame skysčius prieš valgį, ar kartu su maistu vartojame?

– Pastaruoju metu labai populiarūs teiginiai, kad nereiktų gerti valgio metu, nes tai esą kenkia virškinimui, ar dar kam nors. Sveikam žmogui tokios taisyklės nėra aktualios. Nereikia jaudintis dėl to, kad vanduo praskies virškinimo sultis, ar kaip nors paveiks virškinimą. Iš tiesų vandens vartojimas valgio metu virškinimui tik padeda. Maistas lengviau suskaldomas iki pasisavinamų nutrientų. Vanduo taip pat mažina vidurių užkietėjimą.

– Ką manote apie šaltus kavos kokteilius? Ar jie nekenkia sveikatai?
– Viskas, kas vartojama saikingai, nekenkia.

– Lietuviai karštą vasaros dieną mėgsta gaivintis šaltu alumi, gindamiesi, jog mielės naudinga sveikatai. Koks Jūsų požiūris į tokį įprotį?

– Alkoholis skatina šlapimo išsiskyrimą, todėl didina vandens netekimą. Iliuzija yra tai, kad šaltas alus gaivina. Reiktų vengti.
 



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių