Kaip atskirti, ar jūsų nekankina tymai arba raudonukė?

  • Teksto dydis:

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Kauno departamento specialistai primena, kad Lietuva, prisidėdama prie Pasaulio sveikatos organizacijos tikslų visame pasaulyje pašalinti tymus, raudonukę ir įgimtą raudonukės sindromą, vykdo aktyvią šių ligų epidemiologinę priežiūrą bei skatina sustiprinti gyventojų kolektyvinį imunitetą. Siekiama padidinti skiepijimo apimtis mažiausiai iki 95 proc. lygio.

Tiriami nemokamai

Siekiant nutraukti tymų ir raudonukės virusų cirkuliavimą šalyje, Lietuva yra įsipareigojusi vykdyti aktyvią tymų ir raudonukės epidemiologinę priežiūrą, tiriant ligų atvejus pasireiškiančius bėrimu panašiu į tymus, raudonukę bei karščiavimu.

Tiek tymai, tiek raudonukė yra ūmios virusinės užkrečiamosios ligos, pasireiškiančios karščiavimu ir dėminiu-mazginiu odos bėrimu, kuris yra būdingas ne tik minėtos ligoms, bet ir kitiems infekciniams susirgimams. Todėl asmens sveikatos priežiūros specialistai, įtarę tymų ar raudonukės atvejus, taip pat visų kitų susirgimų, pasireiškiančių į tymus ar raudonukę panašiu bėrimu ir karščiavimu (pvz.: skarlatinos, kitos enterovirusinės infekcijos) atvejais, privalo imti ėminius (kraujo, šlapimo ar nosiaryklės tepinėlį) laboratoriniam ištyrimui dėl tymų ir raudonukės diagnozės patvirtinimo ar atmetimo. Šie tyrimai ir vaikams ir suaugusiems atliekami valstybės biudžeto lėšomis, tad nei asmens sveikatos priežiūros įstaigai, nei pacientui tai nekainuoja.

Efektyviausia apsauga

Vienintelė efektyvi priemonė, galinti suvaldyti tymus ir raudonukę – profilaktinis skiepijimas. Patikima apsauga susidaro, įskiepijus dvi tymų, epideminio parotito ir raudonukės (MMR) vakcinos dozes. Siekiant išvengti tymų viruso perdavimo ir šios ligos išplitimo, būtina nuolat palaikyti kolektyvinį imunitetą, paskiepijant ne mažiau 95 proc. asmenų (tiek vaikų, tiek suaugusiųjų).

Specialistai primena, kad Lietuvoje vaikai nuo tymų ir raudonukės nemokamai skiepijami pagal Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių 15-16,5 mėn. – pirmąja tymų, epideminio parotito ir raudonukės (MMR) vakcinos doze, o 6-7 metų – antrąja doze.

Šia kombinuota vakcina taip pat rekomenduojama pasiskiepyti ir suaugusiesiems, keliaujantiems į didelio tymų endemiškumo šalis, (pvz.: šiuo metu tymų protrūkiai registruojami Vokietijoje, Italijoje, Prancūzijoje ir kt.. Sveikatos priežiūros įstaigų, socialinių įstaigų ir vaikų ugdymo įstaigų darbuotojams, jei jie nėra anksčiau paskiepyti (darbdavio lėšomis), taip pat rekomenduojama skiepytis. To neturėtų pamiršti ir studentai, ir vyresni nei 30 m. amžiaus asmenys, kurie pagal anksčiau galiojusius vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorius galėjo būti paskiepyti, tačiau tik viena vakcinos doze.

Visiems nesirgusiems, neskiepytiems ir/ar nepilnai paskiepytiems bei nežinantiems savo skiepijimo nuo tymų būklės suaugusiesiems, medikai taip pat rekomenduoja nedelsti ir pasirūpinti skiepais.

Suaugusieji nuo tymų ir raudonukės skiepijami asmeninėmis lėšomis. Visiems norintiems pasirūpinti savo ir savo vaikų apsauga nuo tymų ir raudonukės rekomenduojama kreiptis į savo šeimos gydytoją.


Šiame straipsnyje: tymaiRaudonukėsveikataskiepai

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių