Kada turėsime elektronines ligų istorijas, paaiškės kitąmet

Lietuva – viena iš nedaugelio Europos valstybių, neturinčių e. sveikatos informacinės sistemos. Estijoje gydymo įstaigos jau seniai yra sujungtos į elektroninę erdvę, mus šioje srityje lenkia ir Latvija.

Dar 2005-ųjų rudenį buvo pradėtas įgyvendinti Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) parengtas nacionalinės e. sveikatos projektas, kurio tikslas – informacinių technologijų šalies sveikatos sistemoje diegimas. Trimis etapais suplanuotas projektas, jau po pirmosios dalies ėmė strigti.

„Gydymo įstaigos – atskiros respublikos"

„Vieningos sistemos nebuvimas tarp visų šalies gydymo įstaigų, kuomet elektroniniu būdu galima gauti išsamią informaciją apie paciento būklę; jo ligos eigą, atliktų tyrimų rezultatus ir kt., ne tik apsunkina gydytojų darbą, bet ir vargina pacientus. Pavyzdžiui pacientui, prieš kelias savaites ar mėnesį gulėjusiam vienoje ligoninėje, o po to dėl pablogėjusios sveikatos būklės patekusiam pas mus, turime atlikti neseniai darytus intervencinius tyrimus. Kodėl? Priežastis paparasta. Ligoninės tarpusavyje nesidalija informacija apie pacientus, nes tai – konfidencialu. Su šia problema susiduriame kasdien. Gydymo įstaigos yra tarsi atskiros respublikos. Tuo tarpu įdiegus e. sveikatos informacinę sistemą, iš esmės pasikeistų gydymo įstaigų darbo principai. Elektroninė sistema leistų veiksmingai keistis informacija tarp šalies medicinos įstaigų.

Popierinę sveikatos sistemą pakeitus elektronine, nebūtų švaistomos ir Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšos", - akcentavo praktikuojantis chirurgas prof. Artūras Razbadauskas, vadovaujantis Klaipėdos jūrininkų ligoninės Chirurgijos klinikoms.

„Jau paskelbtas konkursas"

Kodėl buvo „įšaldytas" e. sveikatos sistemos, turinčios sujungti Lietuvos gydymo įstaigas, diegimas, L.S. pasiteiravo SAM Bendrųjų reikalų departamento direktorės Justinos Januševičienės.

„E. sveikatos informacinės sistemos kūrimas ėmė strigti dėl užsitęsusių teisminių procesų. Šios sistemos diegėjai UAB „Etnomedijos intercentras" pateikė ieškinį. Ginčo suma – per 4 mln. Lt. Nors SAM laimėjo ir Apeliacinį teismą, iki dabar persekioja mums mestas šešėlis. Tačiau darbai naujausių technologijų įdiegimo link nebuvo sustoję. Įteisinta elektroninė sistema, nėra jokių juridinių kliūčių e.sveikatos informacinei sistemai įdiegti.

Turime duomenų, kad minėtoji bendrovė ruošia kasacinį skundą ir Aukščiausiasis teismas spręs, kuri pusė teisi. Tačiau SAM nelaukia bylinėjimosi atomazgos. Jau yra paskelbtas viešasis konkursas. Kitų metų rudenį turėsime realius rezultatus diegiant vieningą e. sveikatos informacinę sistemą, kurios dalis yra ir elektroninės ligų istorijos. Nacionalinės e. sveikatos projekto įgyvendinimui bus skirta 90 mln. Lt", - komentavo direktorė.

Per tris etapus įgyvendinamas projektas, pirmiausia buvo pradėtas diegti didžiosiose ligoninėse: Kauno medicinos universiteto klinikose, Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikose ir Klaipėdos universitetinėje ligoninėje. Pasidomėjus ar baigtas šis etapas, ar pastarosios  gydymo įstaigos tarpusavyje gali elektroniniame variante keistis informacija, SAM Bendrųjų reikalų departamento direktorė patikino: „Iš principo galima sakyti, kad taip. Trims didžiausioms šalies ligoninėms nupirkta naujausios techninės įrangos, įdiegtos pažangios informacinės sistemos, kur galima kaupti duomenis apie pacientus ir kt. Jos gali keistis informacija elektroniniu būdu.  Tačiau kol šalies mastu neįdiegta e. sveikatos informacinė sistema, nėra tikslo to daryti", - sakė J.Januševičienė.

Tarp kitko:

Palangos reabilitacijos ligoninėje – elektroninės ligų istorijos

Kol SAM tik daro radikalius žingsnius e. sveikatos informacinei sistemai įdiegti, pavienės gydymo įstaigos kuria individualias sistemas.  Palangos reabilitacijos ligoninėje jau 3-ejus metus veikia elektroninės ligos istorijos.

Palangos reabilitacijos ligoninės vyriausiojo gydytojo pavaduotojos Romantė Aleknavičienė:

- Nesulaukdami, kol visos šalies mastu bus diegiama e. sveikatos sistema, patys ėmėmės iniciatyvos. Gydytojai sėdo kartu su programuotojais ir kūrė. Medikų ir pacientų patogumui įdiegėme elektronines ligų istorijas. Vadinamąją popierinę sistemą pakeitus į elektroninę, gydytojai ne per pusdienį, o per valandą padaro reikiamus įrašus. Šia naujove ypač patenkinti pacientai, nes jiems nereikia su ligos istorija keliauti nuo vieno specialisto, pas kitą. Tad elektroninės ligų istorijos šimtu procentų pasiteisino. Dėl sparčiai besivystančių informacinių technologijų įdiegtą elektroninę sistemą nuolat tobuliname, nes atsiranda „kabliukų„, kuriuos nedelsiant reikia šalinti“.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių