Kada geriausia skiepytis nuo erkių ligų?

Sergančiųjų erkiniu encefalitu ir Laimo liga daugėja: pernai sergančiųjų šiomis ligomis buvo atitinkamai dvigubai ir beveik trečdaliu daugiau, sako Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) medicinos entomologė Milda Žygutienė. Pasak specialistės, skiepytis nuo šios ligos geriausia žiemą, mat pavasarį prasideda erkių aktyvumo sezonas, tačiau kadangi skiepijamasi visam gyvenimui, o ne sezonui, skiepytis laikas visuomet tinkamas.

ULAC Epidemiologinės priežiūros skyriaus vedėjos pavaduotoja medicinos entomologė M. Žygutienė sako, kad nei erkės, nei erkinis encefalitas Lietuvoje nėra naujiena: Centrinėje ir Rytų Europoje nuo 1990-ųjų sergamumas erkių platinamomis ligomis ėmė didėti. Tačiau praėjusių metų statistika itin iškalbinga: palyginti su 2015-aisiais, erkiniu encefalitu pernai sirgo beveik dvigubai daugiau, o Laimo liga – beveik trečdaliu daugiau žmonių. Praėjusiais metais buvo registruota daugiau kaip 600 erkinio encefalito ir beveik 3 tūkst. Laimo ligos atvejų.

„Lietuva iš regiono sergamumu neišsiskiria, tačiau mūsų šalies gamtinės sąlygos, klimatas yra nepaprastai tinkami erkėms daugintis, vystytis ir gyventi. Erkė – labai nereiklus gyvūnas, vystymosi stadijoje jai užkanka tinkamos, pakankamai drėgnos buveinės ir kartą pasimaitinti krauju. Viso to turime per akis.

Be to, žmonės Lietuvoje taip pat aktyvūs – grybai, uogos mus skatina dažniau lankytis miškuose. Kita vertus, mes nelabai stengiamės prižiūrėti savo poilsiaviečių, laiku nupjauti žolę. Visa tai turi įtakos sergamumui“, – kalba M. Žygutienė.

Paplitusios visoje Lietuvoje

Žiemos miegu tik žiemos mėnesiais miegančios erkės, pasak pašnekovės, itin aktyvios tampa pavasarį, kai nubunda ir yra labai alkanos.

„Suaktyvėja jos jau kovo mėnesį, kai tik padidėja temperatūra, įšyla dirvožemis. Aktyvios tampa visų vystymosi stadijų erkės, nes visos yra alkanos ir joms būtina pasimaitinti. Jų daug, o didžiausias jų aktyvumas – balandžio-gegužės mėnesiais.

Erkinį encefalitą ir Laimo ligą platinančios erkės yra išplitusios visoje Lietuvos teritorijoje, nėra tokių administracinių rajonų, kuriuose nebūtume radę šias ligas platinančių erkių“, – aiškina specialistė.

Lietuva iš regiono sergamumu neišsiskiria, tačiau mūsų šalies gamtinės sąlygos, klimatas yra nepaprastai tinkami erkėms daugintis, vystytis ir gyventi.

Dažniau besilankantys vietose, kur įprastai sutinkamos erkės, pastebi, kad kai kuriems žmonėms jos įsisiurbia gerokai dažniau, nei kitiems. Tačiau, pasak M. Žygutienės, erkės pagal specifinius požymius savo aukų nesirenka.

„Paprastai erkės ant augalo lipa ne aukščiau kaip iki 1,5 metro ir tiesiog laukia praeinančiojo pro šalį.

Jos gali šiek tiek artėti pagal išskiriamą anglies dvideginį ir šilumą, kaip ir visi kiti kraujasurbiai. Uodai dažniau puola labiau prakaituojančius, daugiau šilumos išskiriančius žmones, tačiau erkė nėra tokia aktyvi“, – teigia pašnekovė.

Besiskiepijančių daugėja

ULAC medicinos entomologė M. Žygutienė sako, kad besiskiepijančių nuo erkinio encefalito skaičius didėja, tačiau jis dar nėra toks, kad nuramintų.

„Turint mintyje, kad populiarus antivakcininis judėjimas, džiugina, jog kasmet yra vis daugiau besiskiepijančių nuo erkinio encefalito. Tačiau tai tikrai nėra tie skaičiai, kurie nuramintų ir parodytų, kad Lietuvoje žmonės labai aktyviai skiepijasi ir taip apsisaugos nuo erkinio encefalito“, – kalba specialistė.

Pasak pašnekovės, skiepytis nuo erkinio encefalito niekada nebūna per vėlu, nors tam labiausiai tinka žiemos mėnesiai: žiemą pasiskiepijęs žmogus erkių aktyvumo sezono pradžioje jau būna jam pasirengęs.

„Tačiau tai nėra gripo vakcina, kuria skiepijamasi tam sezonui. Nuo erkinio encefalito skiepijamasi visam gyvenimui, todėl skiepytis laikas visuomet tinkamas. Dvi pirmąsias dozes gavęs žmogus, jei neturi imuninių sutrikimų, po dviejų savaičių jau yra saugus“, – tikina M. Žygutienė.

LRT.lt aiškinosi, kokios yra skiepų nuo erkinio encefalito kainos. Vienos injekcijos kaina suaugusiajam privačiose klinikose arba valstybinėse poliklinikose Vilniuje yra vidutiniškai nuo 21 iki 39 eurų, vienos injekcijos vaikams kaina siekia vidutiniškai nuo 20 iki 36 eurų. Kituose miestuose šios kainos yra mažesnės. Kadangi imunitetui įgyti reikalingos trys injekcijos, skiepai vidutiniškai atsieis 60–117 eurų.

Skausmingos pasekmės

Erkinis encefalitas – sunki liga. Teigiama, kad mirštamumas nuo erkinio encefalito siekia nuo 0,5 iki 4 proc. Maždaug trečdaliui persirgusiųjų erkiniu encefalitu lieka ilgalaikiai padariniai: paralyžius, parezė, raumenų atrofija, į Parkinsono ligą panašus sindromas, nuolatinis galvos skausmas, atminties, dėmesio koncentravimo sutrikimas, padidėjęs jautrumas, elgesio pokyčiai.

Laimo ligos pasekmėms priskiriami nervų sistemos pažeidimai, kraujagyslių, širdies sistemos sutrikimai, odos pažeidimai, užsitęsęs prakaitavimas, artritas (sąnarių uždegimas) bei lėtinio nuovargio sindromas.

Skiepų nuo Laimo ligos nėra, ji gydoma stipriais antibiotikais, tačiau laiku diagnozavus Laimo ligą, dažniausiai pavyksta išvengti ir skaudžių, žalojančių liekamųjų šios ligos padarinių.


Šiame straipsnyje: erkėserkių ligosskiepai

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Penki patarimai, kaip išlikti sveikiems atvėsus orams
  Penki patarimai, kaip išlikti sveikiems atvėsus orams

  Darganoti orai ir vis žemiau slenkantis termometro stulpelis lietuvius verčia susirūpinti imuniteto stiprinimu. Sveikos mitybos specialistė, tinklaraščio Sulieknek.lt ir knygų autorė Vaida Kurpienė atkreipia dėmesį, kad rūpintis sveikata nėr...

 • Kaip be vargo sustiprinti imunitetą?
  Kaip be vargo sustiprinti imunitetą?

  Įpusėjus rudeniui ypač svarbu kalbėti apie tinkamą imuninės sistemos stiprinimą. Besikeičiantis klimatas, didesnės darbų apkrovos ir vitaminų stoka – priežastys, lemiančios pirmuosius imuniteto silpnėjimo požymius. ...

 • Prašo pagalbos: Santaros klinikose išseko kraujo atsargos
  Prašo pagalbos: Santaros klinikose išseko kraujo atsargos

  Vilniaus santaros klinikose įstaigose išseko kraujo atsargos, medikai įspėja, kad gali būti stabdomos operacijos. ...

  1
 • Dėl gripo komplikacijų gali tekti net persodinti širdį
  Dėl gripo komplikacijų gali tekti net persodinti širdį

  Medikai sako, kad nors gripo sezonas jau prasidėjo, tačiau skiepytis nuo jo dar nėra vėlu. ...

 • Kaip išvengti vėlyvų užkandžių pagundų?
  Kaip išvengti vėlyvų užkandžių pagundų?

  Atėjus rudeniui, tenka priprasti, kad atsikelti rytais yra šiek tiek sunkiau, bet taip pat pamažu pastebime, kad galime mėgautis ir jaukiais vakarais namuose. Tuo pačiu, deja, iškyla tikimybė, kad ilgiau vakarojant labiau išalksime ir...

 • 83 kraujo donorai pasipuošė Garbės donoro medaliais
  83 kraujo donorai pasipuošė Garbės donoro medaliais

  Savaitgalį Vilniuje, Lietuvos Mokslų akademijos salėje, vyko Nacionalinio kraujo centro (NKC) inicijuota mokslinė-praktinė konferencija „Šiuolaikinė kraujo komponentų transfuzija – nuo donoro iki recipiento“. Konferencija dialog...

 • Kai diagnozė – profesionalusis sportas
  Kai diagnozė – profesionalusis sportas

  Teiginį, kad sportas yra sveikata, ne kartą paneigė faktai, kai maratonuose ar netgi pėsčiųjų žygiuose miršta žmonės, tai nutiko ir prieš dvi savaites. Žinomas gydytojas Vytenis Trumpickas perspėja, kad sportininkų sveikatą reikia s...

 • Maisto kultūra: kokia ji Lietuvoje?
  Maisto kultūra: kokia ji Lietuvoje?

  Kokia maisto kultūra pasižymi lietuviai? Pasaulinės sveikatos organizacijos atstovai pabrėžia, kad, kaip rodo naujausi tyrimai, lietuvių mityba dar nėra visiškai subalansuota ir sveika, be to, vertėtų susirūpinti ir išmetamo maisto kiek...

 • Lietuvoje daugėja gripo atvejų
  Lietuvoje daugėja gripo atvejų

  Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) medikai informuoja, jog prasidėjus gripo sezonui, sergamumas gripu ir ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) šalyje nežymiai sumažėjo.  Nors bendras sergamumo rodiklis sum...

  1
 • Kauno rajone peršalimo ligos labiausiai atakuoja vaikus
  Kauno rajone peršalimo ligos labiausiai atakuoja vaikus

  41-osios metų savaitės duomenimis, sergamumas gripu ir ŪVKTI Kauno apskrityje siekia 72,4 atv./ 10 tūkst. gyventojų per savaitę, informuoja Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Kauno departamentas. ...

Daugiau straipsnių