Ką turime žinoti apie skiepus prieš išvykstant atostogauti į užsienį?

Dažnai keliaujant pamąstome apie skiepus. Yra daug nuomonių – verta skiepytis ar ne, tačiau medikų teigimu skiepijimas – vienas paprasčiausių būdų apsisaugoti nuo ligos. Besiruošiantiems į kelionę specialistai pataria užsukti pas šeimos gydytoją, kuris padės įvertinti infekcinių ligų riziką ir rekomenduos skiepus. Tačiau tai reikėtų padaryt ne tik dėl rūpesčio sveikata. Yra šalių, kurios nepasiskiepijusių nuo kai kurių ligų turistų paprasčiausiai neįsileidžia.

Likus mėnesiui

Keliautojams rekomenduojama kreiptis likus 4-6 savaitėms iki išvykimo, kad spėtų susiformuoti imunitetas. Tačiau, net jei iki kelionės liko mažiau, galima skiepytis, nes kai kuriems skiepams reikia mažiau laiko. Bendros skiepijimo schemos nėra, kiekvienam keliautojui individualiai nustatoma, kokių skiepų jam reiktų. Vykstantiems į Airiją, Austriją, Čekiją, Daniją, Estiją, Islandija, Ispanija, Italiją, Kanadą, Kroatiją, Latviją, Lenkiją, Lietuvą, Norvegiją, Olandiją, Prancūziją, Slovakiją, Slovėniją, Suomiją, Švediją, Vokietiją nėra privalomų skiepijimo reikalavimų, tačiau suaugusiems rekomenduojami skiepai nuo difterijos, stabligės revakcinacija kas 10 metų. Norintiems vykti į Portugaliją yra geltonojo drugio rizika. Iš vyresnių kaip 1 metų keliautojų, atvykstančių į Azorus, Madeirą ar šalia esančias teritorijas iš infekuotų teritorijų, reikalaujama skiepijimo nuo geltonojo drugio sertifikato.

Vykstantiems į Afrikos Maroką taip pat nebūtina skiepytis, tačiau būna maliarijos susirgimų, kurios didelė rizika gegužės – spalio mėn. Mėgstantiems Egipto saulę reikėtų žinoti, kad čia egzistuoja geltonojo drugio rizika. Labai nedidelė maliarijos rizika birželio – spalio mėn. Beveik tokios pačios taisyklės galioja vykstantiems į Maltą. Lietuvių mėgstamoje Turkijoje didžiausia maliarijos rizika yra pietrytinėje šalies dalyje, gegužės – spalio mėn. Nėra ko baimintis turistų numylėtuose vakariniuose ir pietvakariniuose šalies teritorijos dalyse.

Dažniausi skiepai

Dažniausiai keliautojai skiepijami nuo hepatito A, hepatito B, vidurių šiltinės, poliomielito, meningokokinės infekcijos, difterijos, stabligės, geltonojo drugio. Daugumą vakcinų, kurios paprastai skiriamos vaikystėje reikia periodiškai pakartoti, kad būtų išlaikytas apsauginis imuniteto lygis. Suaugusieji dažnai nepaiso, kad reikia sustiprinti imunitetą palaikomosiomis vakcinos dozėmis, ypač jei infekcijos pavojus yra nedidelis.

Poliomielito virusas išnaikintas daugelyje pasaulio šalių, išskyrus 4 endemines teritorijas: Afganistaną, Indiją, Nigeriją ir Pakistaną. Tačiau dar yra nemažai šalių, kuriose cirkuliuoja iš endeminių šalių įvežtinis laukinis poliomielito virusas. Vykstantieji į endemines poliomielito šalis turi būti paskiepyti nuo šios ligos.

Pastaraisiais metais keliaujantiems po Europą didėja grėsmė užsikrėsti tymais, ypač neskiepytiems asmenims, kadangi besitęsiantys tymų protrūkiai apima vis daugiau Europos šalių.

Privalomi skiepai

Kai kurie skiepai vykstantiems į konkrečias šalis ar šalies teritorijas gali būti ne tik rekomenduojami, bet ir privalomi:

• Geltonojo drugio susirgimas, registruojamas kai kuriose Afrikos bei Centrinės ir Pietų Amerikos šalyse. Skiepytis rekomenduojama visiems vykstantiesiems į endemines geltonojo drugio šalis (kuriose yra geltonojo drugio plitimo rizika). Tačiau vakcinacija, tam tikrais atvejais, gali būti privaloma, kadangi vykstant į kai kurias geltonojo drugio endemines teritorijas ir šalis ar tranzitu per jas reikalaujama tarptautinio skiepijimo nuo geltonojo drugio sertifikato.

• Pasiskiepyti nuo meningokokinės infekcijos reikalauja ir Saudo Arabija. Tai privalo padaryti piligrimai, vykstantys aplankyti Meką ir Mediną (Hadžą, Umrą). Tačiau skiepytis nuo meningokokinės infekcijos rekomenduojama visiems vykstantiesiems į šalis, kuriose registruojama meningokokinės infekcijos protrūkių. Ypač nepalankios šios ligos atžvilgiu yra kai kurios į pietus nuo Sacharos esančios Afrikos šalys, kuriose meningokokinė infekcija pasireiškia ne tik protrūkiais, bet ir epidemijomis.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių