Įgiję kvalifikaciją gydytojai lieka be darbo?

Lenkijos ligoninės taupydamos savo biudžetą noriai priima Sveikatos apsaugos ministerijos išlaikomus rezidentus, tačiau jiems baigus studijas pasiūlo darbo ieškotis kitur.

Sistema „serga“

Jaunas medikas kreipėsi į žiniasklaidą pasakodamas, jog šešis metus buvo rezidentu Zielona Gura miesto ligoninėje, tačiau kai Lenkijos sveikatos ministerija nustojo mokėti ligoninei pinigus už jo darbą, jam kaip mat buvo pasiūlyta susirasti kitą darbo vietą. „Išprašytas“ iš gydymo įstaigos nerado kitos darbo vietos visoje Liubušo vaivadijoje.

„Kraujas užverda, kai perskaitau žiniasklaidoje apie gydytojų trūkumą, būtinybę įkurti Medicinos universitetą Zielona Gura mieste ir tokiu būdu užpildyti tuščias vietas ligoninėse. Tai netiesa, juk gydytojų yra, tačiau „serga“ mūsų sistema. Šiuo metu nesvarbu kiek skyriuje dirba specialistų, pasirašoma sutartis, o kiek medikų ją įvykdys niekam nerūpi. Bet juk yra esminis skirtumas ar skyriuje dirba trys ar šeši medikai?“, - laiške dėsto jaunas gydytojas.

Būtina pusiausvyra

Zielona Gura miesto ligoninėje dirba daugiau nei penkiasdešimt rezidentų, daugiausia kurių yra plaučių ligų, infekcinių ligų, vidaus ligų ir kraujagyslių chirurgijos skyriuose.  Ortopedijos skyrius priėmė net trys ortopedus-rezidentus. Du iš jų po metų laikys egzaminą ir išlaikę taps tikrais specialistais, tačiau net ir tokiu atveju jie negali būti tikri, jog išsaugos savo darbo vietas.

„Mums reikia rasti pusiausvyrą tarp rezidentų poreikių ir darbuotojų pertekliaus“, - aiškina Antoni Ciach, vyriausiasis Zielona Gura miesto ligoninės gydytojas.

Gydytojo teigimu, priėmimo į rezidentūrą taisyklės Lenkijoje gana paprastos – jeigu gydymo įstaigos skyrius yra akredituotas, negali atsisakyti priimti rezidentų, tačiau ligoninės sutartis su Sveikatos apsaugos ministerija, atsakinga už rezidentų „išlaikymą“, galioja šešis metus. Šiai pasibaigus, ligoninė neprivalo įdarbinti naujojo specialisto, ji tai gali padaryti tik tuo atveju, jeigu gydymo įstaigoje trūksta personalo.

„Jaunajam medikui negalėjo būti užtikrinta darbo vieta mūsų ligoninėje. Nežinau kokiame skyriuje jis dirbo, tačiau mes nuolat ieškome anesteziologų, hematologų, greitosios pagalbos gydytojų. Deja, jauni specialistai dažnai išvyksta į užsienį, kur jiems suteikiamos geresnės darbo sąlygos. Noriai juos priimtume pas save, tačiau jie išvyksta ieškodami geresnio uždarbio“, - savo argumentus dėsto A. Ciach.

Ministras ir jo rezidentai

Zielona Gura miesto universitetas jau po poros metų planuoja pasiūlyti mokyklų abiturientams medicinos krypties studijas. Kol kas Liubušo vaivadijos gyventojai (šiame regione praėjusių metų duomenimis gyvena kiek daugiau nei vienas milijonas gyventojų red. past.) studijuoti medicinos vyksta už vaivadijos ribų. Universitetai, siūlantys medicinos krypties studijas sulaukia itin didelio abiturientų susidomėjimo. Medicinos universitetas Poznanėje yra pasirengęs priimti tūkstantį naujų studentų, tačiau norinčių beveik aštuonis kartus daugiau. Vroclavo medicinos universitete dėl vienos vietos kovoja devyni absolventai.

Rezidentūros vietų skaičių kiekvienais metais paskelbia vaivadijos meras, tačiau Lenkijos sveikatos ministerija yra nustačiusi šių studijų vietų skaičių šalyje – jis siekia beveik pustrečio tūkstančio. Praėjusiais metais Liubušo vaivadijoje buvo pasiūlytos beveik aštuonios dešimtys ministerijos apmokamų profesinės kvalifikacijos įgijimo vietų, daugiausia radiologijos, ortopedijos ir traumatologijos skyriuose. Buvo priimta daugiau nei penkiasdešimt jaunųjų medikų, tačiau tai nereiškia, jog įgiję kvalifikacijas jie galės ir toliau dirbti Liubušo ligoninėse.

Pigi darbo jėga

Lenkijos gydytojų profesinės sąjungos atstovė, atsakinga už gydytojus rezidentus Dorota Mazurek apgailestauja, jog šiuo metu šalyje gydytojai rezidentai vertinami kaip pigi darbo jėga. Rezidentas – tai darbuotojas, kuriam ligoninė moka tik menką dalį atlyginimo, pagrindinę algą jaunasis medikas gauna iš Sveikatos ministerijos, tuo tarpu gydymo įstaiga sumoka už budėjimus. D. Mazurek pabrėžia, jog rezidentai atlieka tas pačias funkcijas kaip ir kiti gydytojai. „Ligoninių direktoriai priimdami rezidentus sumažina savo išlaidas, žinome, jog kai kuriose ligoninėse didžiąją dalį medicinos personalo sudaro būtent jie. Tačiau po šešių metų darbo, įgiję kvalifikaciją ir tapę specialistais jie negali tikėtis nuolatinės darbo vietos ligoninėje – į jų vietą ateis kiti studentai“, -  teigia D. Mazurek.

Tarp kitko:

Lenkijoje prioritetinėmis laikomų medicinos krypčių (tarp jų anesteziologai, chirurgai, onkologai, neurologai ir kt.) rezidentų algos siekia 3600 zlotų  apie 2952 Lt (iki mokesčių), tuo tarpu kitų sričių beveik 3200 zlotų apie 2624 Lt.


Šiame straipsnyje: gydytojaimedicinasveikata

NAUJAUSI KOMENTARAI

premjeras

premjeras portretas
su tokiu atlygimu ir ju kainom-tai rojus zemej!tegul i wilno vaziuoja dirbt ir kalbos nereikes mokytis...plius lietuvoj nedarbas mazeja...
VISI KOMENTARAI 1
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių