Įgėlus vabzdžiui, pasekmės gali būti tragiškos (interviu)

Klausimas, kaip apsisaugoti nuo vabzdžių, kyla kone kiekvienam, kas vasarą leidžia gamtoje. Tačiau vienus vabzdžiai tik erzina, o kitų sveikatai kelia rimtą pavojų. Sveikatos specialistai perspėja, kad pavojingiausi yra vapsvų, širšių, kamanių ir bičių įgėlimai, nes gali sukelti stiprią alerginę reakciją, ir pasekmės gali būti liūdnos.

„Įgėlus vabzdžiui, alerginė reakcija prasideda po dviejų minučių ir kyla anafilaksinis šokas. Anafilaksinis šokas prasideda bronchų spazmu, patinsta gerklos, žmogus pradeda dusti, sustoja kvėpavimas, pradeda mėlynuoti oda, krinta arterinis kraujo spaudimas ir žmogų gali ištikti koma“, – sako Klaipėdos visuomenės sveikatos biuro specialistė Viktorija Ričkutė.

Žmonėms, kurie žino, kad yra alergiški vabzdžių įkandimams, ji pataria visada su savimi turėti vaistų nuo alergijos ir vienkartinių švirkštų su adrenalinu. O ir visiems kitiems, norintiems apsisaugoti nuo vabzdžių, specialistė rekomenduoja gamtoje nedėvėti ryškių drabužių, vengti kvepalų ir kvapnios kosmetikos.

– Ponia Ričkute, skelbiama, kad liepos 15 d. Šventojoje, pjaudamas žolę, vyras, spėjama, užkliudė širšių lizdą ir vabzdžiai jį sugėlė. Ar patvirtinta, kad žmogus mirė būtent nuo širšių įkandimo?

– Būtent šios situacijos mes nesame nagrinėję, tačiau galėčiau tą atvejį pakomentuoti taip, kad širšės savo lizdus kartais pradeda sukti netgi žemėje ar žemės paviršiuje. Tada kyla labai didelė rizika tiems, kurie, tarkime, pjauna žolę. Greičiausiai šiam žmogui įgėlė ne viena širšė, be to, jis galėjo būti alergiškas vabzdžių įgėlimams.

– Skaičiau, kad medikai atvyko palyginti greitai, bet žmogaus išgelbėti nepavyko. Jei prasideda alerginė reakcija, pasekmės gali būti tokios tragiškos?

– Taip. Įgėlus vabzdžiui, alerginė reakcija prasideda po dviejų minučių ir kyla anafilaksinis šokas. Anafilaksinis šokas prasideda bronchų spazmu, patinsta gerklos, žmogus pradeda dusti, sustoja kvėpavimas, pradeda mėlynuoti oda, krinta arterinis kraujo spaudimas ir žmogų gali ištikti koma. Būtent šiuo atveju labai svarbu suteikti pirmąją pagalbą.

Kalbant apie šį liūdną įvykį, galima pasakyti, kad, jeigu žmogų ištinka anafilaksinis šokas, pirmiausia reikėtų iškviesti greitąją medicinos pagalbą, o kol ji atvažiuos, nukentėjusįjį paguldyti pakeliant kojas aukščiau arba pusiau pasodinti. Jam negalima judėti, nes tai gali sukelti staigią mirtį. Jeigu pastebite, kad žmogus neteko sąmonės arba nustojo kvėpuoti, reikia pradėti jį gaivinti.

Žmonės, kurie žino, kad yra alergiški vabzdžių įkandimams, visada su savimi turėtų turėti vaistų nuo alergijos ir vienkartinių švirkštų su adrenalinu.

– Kaip aplinkiniams pastebėti, kad prasidėjo tokia stipri alerginė reakcija?

– Žmogus dažniausiai pradeda dusti, dažniau kvėpuoti, pradeda mėlynuoti oda. Taip pat jis gali nualpti.

– Sakote, kad tie, kurie alergiški, turi turėti medikamentų. Kaip sužinoti, ar esi alergiškas?

– Jeigu nežinote, ar esate alergiškas vabzdžių įgėlimams, reikia kreiptis į gydytoją alergologą imunologą ir išsitirti. Jeigu žmogus alergiškas, būtina visada turėti vaistų nuo alergijos, saugoti save.

– Ar dažnai ištinka tokios alerginės reakcijos?

– Visuomenės sveikatos biuras tokių duomenų nerenka, bet galima sakyti, kad tai pavieniai atvejai. Kiekvieną vasarą tikrai būna vienas kitas toks atvejis, bet tai nėra masinis reiškinys. Dažnai taip nutinka dėl to, kad žmogus nežino, jog yra alergiškas, ir negali apsisaugoti arba paprasčiausiai jam nesuteikiama reikalinga pagalba.

– Klausytoja teiraujasi, kodėl Lietuvos vaistinėse negalima nusipirkti adrenalino vienkartiniuose švirkštuose?

– Jeigu tų vaistų vienkartiniuose švirkštuose negalima įsigyti vaistinėse, reikėtų kreiptis į šeimos gydytoją ir problema būtų išspręsta.

– Kokia vaikų reakcija į tokius įkandimus? Ar jie reaguoja kitaip?

– Vaikų reakcija tokia pati, kaip ir suaugusiųjų, ir priklauso nuo to, ar vaikas alergiškas, ar ne. Paprastai įkandimas pasireiškia tik paraudimu ir niežėjimu – tada pakanka vaistų, mažinančių skausmą ir patinimą. Reikėtų ant tos vietos uždėti šaltą kompresą. Jei paraudimas, patinimas nedidelis, medikų pagalbos neprireikia.

– Ar žmogus visada gali spėti susileisti vaistų?

– Taip, gali būti, kad pats žmogus nepajėgs to padaryti, todėl reikia, kad jo problemą žinotų draugai, artimieji – prireikus jie galės padėti.

– Galbūt galite apibendrinti ir pasakyti pagrindinius dalykus, kaip galima išvengti susidūrimo su vabzdžiais?

– Tai paprasti patarimai. Tarkim, nesilankyti tose vietose, kur gausu bičių, pavyzdžiui, arti avilių, gausiai žydinčiose pievose ir soduose. Išvykus į gamtą, nedėvėti ryškių drabužių, vengti naudoti kvepalus, kosmetiką, kvapnias odos ir plaukų priežiūros priemones.

Jei vykstate į gamtą, maistą ir gėrimus būtina laikyti sandariai, nepalikti nepridengtų gėrimų, vaisių ar saldumynų. Reikia įspėti vaikus, kad jie neliestų jokių ropojančių vabzdžių, neskintų gėlių. Svarbu vengti jiems leisti valgyti ledus, vaisius, gerti saldžiuosius gėrimus.

Jei aplink pradeda dūgzti bitės, vapsvos ar širšės, nereikia jų baidyti mosikuojant rankomis, nes jos išsigąsta ir gindamosi nori įgelti. Geriau pabūti ramiai, atsargiai atsitraukti, kitu atveju ranka užsidengti veidą ir susiriesti – tada žmogus atrodys mažesnis ir jos mažiau bijos bei mažiau puls.
 NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Pradėkite sportuoti jau dabar! <span style=color:red;>(patarimai pradedantiesiems)</span>
  Pradėkite sportuoti jau dabar! (patarimai pradedantiesiems)

  Tiems, kurie bijo pradėti sportuoti ar nelabai tiki savo galimybėmis, geriausia pradėti nuo mažų žingsniukų, nespausti savęs. Taip LRT RADIJUI sako Vilniaus universiteto Filosofijos fakulteto Psichologinio konsultavimo ir mokymų centro psichologė Iev...

 • Magnetinio rezonanso tomografijos peripetijos – mokėti papildomai nereikia?
  Magnetinio rezonanso tomografijos peripetijos – mokėti papildomai nereikia?

  Vis dažniau ligonių kasos sulaukia gyventojų klausimų ir pasipiktinimų, ar vis dėlto reikia mokėti už magnetinio rezonanso tomografijos (MRT) tyrimus? Specialistai primena, kad apdraustiems privalomuoju sveikatos draudimu (PSD) pacientams, kaip ir už ...

  1
 • Kraujo ligų žinomumo dienos prasidės konferencija
  Kraujo ligų žinomumo dienos prasidės konferencija

  Rugsėjo mėnesį visame pasaulyje yra minimos piktybinių kraujo ligų žinomumo dienos, kurių tikslas – kuo plačiau skleisti žinią apie šias ligas, medicinos mokslo pasiekimus ir ieškoti būdų, kaip gerinti susirgusiųjų gydymo sąl...

 • Asmeninė trenerė: norint numesti svorio, pradėti reikia ne nuo sporto
  Asmeninė trenerė: norint numesti svorio, pradėti reikia ne nuo sporto

  Knygą „Ideali figūra“ pristatanti asmeninė trenerė Rūta Beišytė sako, kad norint pasiekti savo idealią figūrą, visų pirma reikia sureguliuoti mitybą, o sportą įtraukti ji pataria jau vėliau. ...

 • Už vaistus šią liepą primokėta mažiau nei pernai
  Už vaistus šią liepą primokėta mažiau nei pernai

  Liepą gyventojų vidutinė priemoka vienam receptui siekė 4,7 euro, tą patį mėnesį pernai – 5,20 euro, rodo Valstybinės ligonių kasos (VLK) duomenys. ...

  7
 • Ar ŽIV – tai mirties nuosprendis?
  Ar ŽIV – tai mirties nuosprendis?

  Žmogaus imunodeficito virusas (ŽIV) Lietuvoje vis dar apipintas mitais, o juo infekuotiems gėda apie tai kalbėti, mat tamsumo nestokojanti visuomenė su tokiais žmonėmis elgiasi tarsi su ateiviais. Taip sako LRT TELEVIZIJOS laidos „Svarbios detal...

 • Lietuvoje padaugėjo užsikrėtusiųjų askaridėmis
  Lietuvoje padaugėjo užsikrėtusiųjų askaridėmis

  Lietuvoje šiemet užfiksuota daugiau užsikrėtusiųjų askaridėmis: Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, per pirmąjį šių metų pusmetį užregistruotas 91 askaridozės atvejis, pernai – 84. ...

 • Lietuvos rinktinės vyrai džiaugėsi aplankę sergančius vaikus
  Lietuvos rinktinės vyrai džiaugėsi aplankę sergančius vaikus

  Lietuvos krepšinio rinktinės krepšininkai prisijungė prie gražios Rimanto Kaukėno paramos grupės iniciatyvos ir aplankė Kauno klinikoje vaikų ligų skyriuje esančius vaikus. ...

 • R. Williamsas tapo valgymo per miegus įkaitu
  R. Williamsas tapo valgymo per miegus įkaitu

  Trečiadienį įspūdingą šou Vilniaus Vingio parke surengęs garsus britų dainininkas Robbie Williamsas (43 m.), išsikapstęs iš priklausomybės nuo antidepresantų liūno, ką tik prabilo apie daugiau nei metus varginantį naktinio val...

 • Važinėjimas riedučiais: nauda ir pranašumai
  Važinėjimas riedučiais: nauda ir pranašumai

  Riedučiai neretai vis dar laikomi vaikų žaidimu, tačiau šis požiūris sparčiai keičiasi. Šią laisvalaikio, sporto ir transporto priemonę vis dažniau renkasi ne tik jaunimas, bet ir vidutinio bei vyresnio amžiaus žmonės, o specialista...

Daugiau straipsnių