Hepatitas A – viena dažniausių keliautojų ligų

Hepatitas A, kuris pažeidžia kepenis, yra vadinamas „nešvarių rankų liga“, nes užsikrėsti galima geriant nevirintą vandenį ar suvalgius vaisius bei daržoves, nuplautas nevirintu vandeniu, mėgaujantis termiškai neapdorotomis jūros gėrybėmis, buitinio kontakto metu (pvz., naudojantis tais pačiais indais ir kt.).

Virusinis hepatitas A pasižymi ilgu inkubaciniu ligos periodu (trunka 2-6 savaites). Ligos simptomai: karščiavimas, silpnumas, pilvo skausmai, pykinimas vėmimas, pageltusi oda, akių baltymai, šviesios išmatos, tamsus šlapimas, padidėjusios kepenys.

Virusinis hepatitas A gali būti ir besimptomis, tad žmogus pats nežinodamas gali persirgti hepatitu ir išplatinti virusą. Persirgus sunkia ligos forma, išsivysto kepenų veiklos nepakankamumas.

Ši liga būdinga tiems regionams, kur yra prastos sanitarijos ir viešosios higienos sąlygos, tačiau nebūtinai. Nors ir atrodo neįtikėtina, ji iš tikrųjų greitai plinta net ir prabangiuose viešbučiuose.

Didelį pavojų kelia: vanduo iš čiaupo, moliuskai, mišrainės, nelupti vaisiai, termiškai neapdorotos ir neluptos daržovės, nepakankamai iškepta mėsa; nepasterizuotas pienas, ledo gabalėliai.

Keliaujantys į menkiau išsivysčiusias (ypač Azijoje, Afrikoje ir Pietų Amerikoje) turėtų žinoti:

Hepatitas A yra nepaprastai atsparus ir gali ilgai išlikti jūros vandenyje. Hepatitu A užsikrečiama ir per lytinius santykius bei perpilant infekuotą kraują (pvz., per atostogas įvykus nelaimingam atsitikimui), nors tokie atvejai labai reti.

Keliautojas gali ir nepastebėti, kad kelionės metu sutiktas žmogus serga šia liga.

Per inkubacinį laikotarpį (nuo 2 iki 6 savaičių) užsikrėtę žmonės platina ligą, kol pasireiškia pirmieji simptomai.

Užsikrėtusieji, kuriems nepasireiškia jokių simptomų, yra patys pavojingiausi, nes jie gali nesąmoningai užkrėsti žmones, su kuriais kasdien bendrauja.

Nors kūdikiai ir maži vaikai serga besimptome ligos forma, jie dažnai perduoda ligą paaugliams ir suaugusiesiems.

Didelės rizikos šalyse beveik visi vaikai iki devynerių metų amžiaus užsikrečia hepatito A virusu.

Kaip apsisaugoti:

Nors vaistų nuo hepatito A nėra, jo galima išvengti pasiskiepijus paprasta vakcina. Visiems keliaujantiems į endemiškas zonas rekomenduojama pasiskiepyti nuo hepatito A, geriausia likus 2-4 savaitėms iki kelionės.

Hepatito A vakcina gali būti skiriama kartu su dauguma kitų vakcinų ir nemažina jų apsauginio poveikio. Kartu gali būti skiriamos vakcinos nuo hepatito B, stabligės, vidurių šiltinės, choleros (injekcinė) ir geltonojo drugio.

Viena injekcija užtikrins apsaugą vienerius metus, pakartotinė dozė apsaugos keliautojus ilgą laiką (20-25 metus), galbūt net visą gyvenimą.

Vykstantiems į svečias šalis verta pasiskiepyti nuo:

• Hepatito A

Skiepai atliekami likus 4 savaitėms iki kelionės, antroji dozė skiriama po 6-24 mėn. Tokia skiepijimo schema užtikrina imunitetą ne mažiau kaip 10 metų.

• Hepatito B

Naujagimiai ir kūdikiai skiepijami pagal skiepijimų kalendorių. Neskiepytiems asmenims skiriamos 3 vakcinacijos dozės (standartinė schema: pirmoji dozė, po 1 mėn. ir 6-12 mėn. laikotarpyje). Tokia skiepijimo schema užtikrina imunitetą ne mažiau kaip 25 metus. Kadangi hepatitui būdingas ilgas inkubacinis periodas, pirmos dvi vakcinos gali būti skiriamos prieš kelionę, trečioji - grįžus iš jos.

• Vidurių šiltinės

Skiepytis nuo vidurių šiltinės rekomenduojama keliaujantiems į endemines šalis, ypač jei ten yra praleidžiama ilgiau kaip mėnesį, jei neužtikrinamos higieniškos gyvenimo ir mitybos sąlygos.Viena vakcinos dozė- apsauga nuo šios ligos trejiems metams.

• Geltonojo drugio

Skiepijama “gyva” geltonojo drugio vakcina, revakcinuojama kas 10 metų.

• Meningokokinės infekcijos

Skiepytis nuo meningokokinės infekcijos rekomenduojama vykstant į šalis, kuriose registruojami meningokokinės infekcijos protrūkiai. Vienos vakcinos dozė - apsauga nuo šios ligos 3-5 metams.

• Stabligės

Nuo stabligės skiepijama atsižvelgiant į asmens amžių (pagal skiepų kalendorių, revakcinacija kas 10 metų). Susižeidus skiriama skubioji stabligės imunoprofilaktika.

• Difterijos

Nuo difterijos skiepijama atsižvelgiant į asmens amžių (pagal skiepų kalendorių, revakcinacija kas 10 metų).

Svarbu: keliautojams kreiptis į sveikatos priežiūros įstaigas rekomenduojame iki kelionės 4-6 savaitėms, kadangi imunitetui susiformuoti po skiepų reikalingas tam tikras laikotarpis.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių