Dietos laikymasis: melai, kuriais save pateisiname

  • Teksto dydis:

Svarstyklės jums nemeluoja, bet ar esate patys sąžiningi sau? Tyrimai rodo, kad klausiamas žmogus yra linkęs nurodyti kilogramu ar keliais mažesnį savo svorį bei pridėti centimetrą kitą prie savo ūgio ( „University College of Cork“ Airija, 2013). Meluojame sau ne tik apie svorį, bet ir apie tai, kaip sunku yra jį numesti, o numetus – išlaikyti. Buvimas sąžiningu sau pačiam padėtų pastebėti ir realiai įvertinti sunkumus, kuriuos reikia nugalėti, siekiant progreso. Apie keletą pačių populiariausių melų, kuriuos sakome sau, rašo health.com.

1. Sveikas maistas – per brangus

Žmogus leidžia pinigus tam, kas jam atrodo vertinga. Tačiau svarbu atminti, kad perkant kokybiškus bei organiškus produktus gauname daugiau medžiagų ir organizmui reikalingų elementų, kurie pranoksta pinigo vertę. Be to, visada galima sekti sezoniškumą ir akcijas, kada kokie produktai pigesni bei juos užšaldyti. Taip visada turėsite šviežių produktų.

2. Sveikas maistas – neskanus

Daug žmonių teigia, jog jiems nepatinka sveiko maisto skonis, nors jie jo net nebūna ragavę. Sakoma, kad nuspręstum ar produktas tau patinka ar ne, turi jį paragauti apie 10 kartų.

Jeigu produktas tikrai nekelia jums susižavėjimo, pamėginkite jį ruošti kartu su kitais mėgstamais produktais. Pavyzdžiui, jeigu nemėgstate brokolių, pasigaminkite juos kartu su ryžiais ir sūriu. Kiekvieną kartą gaminant tokį patiekalą didinkite brokolio proporciją. Prie skonio imsite priprasti.

3. "Nesustorėjau – džinsai susitraukė po skalbimo"

Tiesa – taip pasitaiko, tačiau drabužiai nemeluoja. Jeigu norite sužinoti ar priaugote svorio ar ne, tiesiog pasimatuokite savo drabužius ir jie atskleis visą tiesą, kaip pakito jūsų apimtys.

4. Pasportavus galite mėgautis desertais

Kad ir kiek sportuojate, tai neatpirks riebios ledų porcijos. Pavyzdžiui, jei treniruotės metu sudeginote 360 kalorijų, o vėliau suvalgote ledų porciją, kurioje yra 230 kcal ir norite pakartoti dar, jūs suvalgote daugiau kalorijų negu sudeginate. Todėl vertėtų lepinti save sveikesniais ir mažesnio kaloringumo desertais.

5. Visą savaitę maitinotės sveikai, tad savaitgalį galima sau leisti daugiau

Jei manote, kad sveikai maitinęsi visą savaitę, savaitgalį galite prisišlamšti į valias – klystate. Jeigu savaitgalį suvartojate 2000 kalorijų per daug, tai prideda prie kasdienės jūsų mitybos apytiksliai po 300 papildomų kalorijų. Per metus šios kalorijos virs papildomais 10 kilogramų.

6. Antsvoris dėl genetikos

„Mano tėvai stori, todėl nesvarbu, ką aš darysiu, tai – mano genuose“ – tai abejotinas pasiteisinimas. Tyrimai rodo, kad sąsaja tarp antsvorio ir genetikos tikrai yra, tačiau dažniausiai gyvenimo būdas vis tiek laimi prieš genetiką. Vis dėlto svarbiausia, kad kai kurių tėvų mitybos įpročiai tikrai nėra pavyzdingi ir jie to paties išmoko savo vaikus. Kartais tai gali būti ir kultūrinis dalykas. Todėl nereikėtų savęs tapatinti vien su giminėmis.

7. "Dar vieną taurę vyno – jis sveika"

Tyrimai patvirtina, kad vynas tikrai turi naudos širdies veiklai. Tačiau labai svarbu neviršyti rekomenduojamos normos: moterims – viena taurė, vyrams – dvi taurės per vakarą. Viršytas kiekis nesuteikia jokios naudos, netgi tampa kenksmingu ir dar prideda papildomų kalorijų.

8. „Nevalgau pusryčių, tad atsisakau ir taip daug kalorijų“

Valgių praleidimas nepadeda numesti svorio, nes jūs atsigriebiate vėliau, kai esate tiesiog išbadėję. „Journal of the Academy of Nutrition and Dietetics“ skelbiami tyrimo duomenys, kurie teigia, kad tos moterys kurios praleisdvo valgius numetė 4 kg mažiau svorio nei tos, kurios valgė pusryčius, pietus ir vakarienę.

9. Negalite numesti svorio, nes turite vaikų

Žinoma, suderinti mamos pareigas su sveikos mitybos ir svorio metimo tikslais gan sudėtinga, tačiau reikia atminti bent tai, kad suvalgius vaikų maisto likučius, paragavus jų valgomų ledų ir panašiai, galite pridėti prie dienos suvartotų kalorijų net 300 papildomų. Rezultatai jūsų tikrai nedžiugins.

10. Negalite numesti svorio, nes visą laiką esate alkana

Daktaro Dr. Quebbemann teigimu, prasti valgymo įpročiai yra priežastis, dėl ko visą laiką jaučiatės alkanas.

Maisto produktai, kuriuose daug angliavandenių ir mažai baltymų, pakelia gliukozės kiekį kraujyje ir pasisotinę jaučiatės tik labai trumpą laiką. Netrukus vėl išalkstate ir keliaujate užkandžiauti.

Žinoma, alkio priežastis gali būti ir dehidratacija, tam tikri medikamentai arba stresas.

11. Valgote nedaug, tačiau svoris nekrenta

Sporto treniruočių ekspertas Jonathan Ross teigia, kad jūs turbūt pervertinate savo sportavimo pastangas ir nuvertinate suvartojamo maisto kiekį. Ypač tai būdinga tiems, kurie mėgaujasi greito maisto meniu.

12. Darote viską, tačiau svoris nekinta

Tačiau reikėtų pergalvoti ar tikrai darote viską, ką norėtumėte daryti? Peržvelkite savo dienos įpročius, galbūt galėtumėte dažniau pasivaikščioti, rinktis laiptus, atsitraukti nuo rašomojo stalo, maitintis sveikiau, atsinešti pietus ar sveikesnių užkandžių į darbą užuot pasidavus užkandžių iš automato spąstams.

13. Kartais nusipelnote pasilepinti

Pietums suvalgę picą, vištienos sparnelių, per susitikimą prie kavos užkandę spurgą žmonės pamiršta, kad tai taip pat yra pasilepinimas, atitolinantis nuo užsibrėžtų tikslų. Galite užsivesti mitybos dienoraštį, kuriame užsirašysite viską, ką suvalgote. Tuomet nepamiršite ir atidžiau įvertinsite produktus, kuriuos valgote.

14. Atrodote geriau su šiek tiek daugiau svorio

Mylėti ir priimti save tokį, koks esi, yra labai svarbu, tačiau reikia atkreipti dėmesį į KMI (kūno masės indeksas),  kuris parodo, ar turite antsvorio. Jeigu taip, stenkitės nors truputį sveikiau maitintis ir daugiau pajudėti. Žinoma, raumenys sveria daugiau nei riebalai ir kūno masės indeksai gali skirtis priklausomai nuo jūsų gyvenimo būdo. Tačiau kai tai yra nutukimo problema, antsvoris gali lemti didesnes sveikatos problemas kaip diabetą, širdies ligas ar net vėžį. Pavojinga yra peržengti 30 KMI ribą.

Kartais svorio mesti visai nebūtina, jį galite išlaikyti tokį koks yra, svarbu palaikyti sveikos mitybos įpročius ir daugiau judėti.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių