Dializė namuose? Tai įmanoma

Tuomet, kai ima ir nustoja veikę inkstai, vienintelis būdas išgyventi iki donoro organo transplantacijos yra kraujo valymas dirbtiniu būdu. Tai – dializė, atliekama tris kartus per savaitę dializės centre. Kaunietė Neringa Zokaitienė išmoko taikyti dializę pati sau, savo namuose.

Tuomet, kai ima ir nustoja veikę inkstai, vienintelis būdas išgyventi iki donoro organo transplantacijos yra kraujo valymas dirbtiniu būdu. Tai – dializė, atliekama tris kartus per savaitę dializės centre. Kaunietė Neringa Zokaitienė išmoko taikyti dializę pati sau, savo namuose.

Kai tenka laukti

Inkstai dažniausiai sustoja veikę staiga. Jų veiklos nepakankamumas – nepagydomas, juos gali pakeisti tik donoro dovanotas sveikas organas.

Tai neįkainojama dovana, kurios neretai tenka laukti ne vienus ir ne dvejus metus ne tik dėl didelio poreikio, bet ir dėl dar nepakankamai išpopuliarėjusios organų donorystės. Laukimo laikotarpiu ligoniams padeda išgyventi inkstus pavaduojantis metodas – dializė.

"Inkstų pakaitinis gydymas yra taikomas, kai savi inkstai nebesugeba apvalyti organizmo nuo medžiagų apykaitos produktų, pašalinti vandens ir druskų pertekliaus, palaikyti normalios organizmo skysčių pusiausvyros", – paaiškina Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Nefrologijos klinikos vadovė profesorė Inga Arūnė Bumblytė.

Ligą išdavė kraujospūdis

Yra keli dializės būdai. Peritoninė dializė įmanoma namuose. Būtent ji iš esmės pakeitė 38-erių kaunietės N.Zokaitienės gyvenimo kokybę.

Neringa iki šiol puikiai prisimena dieną, kai sužinojo, kas jai yra. Tai buvo prieš devynerius metus, vos grįžus iš Jungtinių Amerikos Valstijų. Pas medikus nuvedė šoktelėjęs aukštas kraujospūdis.

Atlikti kraujo ir šlapimo tyrimai parodė, kad kasdien lydėjęs silpnumo jausmas ir apetito stoka buvo beprasidedančios ligos simptomai.

Iki tol jauna moteris penkerius metus kentė negalavimus ir delsė kreiptis į medikus.

"Jaučiausi labai prastai, todėl nebegalėjau ilgiau laukti. Atlikti tyrimai parodė, kad inkstai neatlieka savo funkcijų – prastai filtruoja. Medikai diagnozavo inkstų geldelių uždegimą. Inkstų nepakankamumą teko gydyti dializės būdu. Iš pradžių buvo taikyta hemodializė. Daug laiko praleisdavau gydymo įstaigoje", – pasakojo kaunietė.

Procedūros metu miega

Neringa teigia sunkiai ištvėrusi hemodializę, po procedūros jai būdavo silpna, tekdavo laikytis griežtos dietos.

"Kol buvo atliekama hemodializė, labai baisi atrodė peritoninės dializės procedūra, tačiau dabar, kai viską išmokau, džiaugiuosi išdrįsusi savarankiškai pasirūpinti savo sveikata", – neslepia Neringa.

Ji pasakoja, kaip vakare namuose per pusvalandį prisijungia prie aparato ir ramiai eina miegoti. Peritoninės dializės procedūra vyksta visą naktį.

"Tačiau miegoti ji man tikrai netrukdo. Į pilvą supilami du litrai skysčio. Atrodo, kad turėčiau jausti, kaip viskas vyksta, tačiau naktį galiu ramiai ilsėtis. O ryte atsikėlusi per kelias minutes atsijungiu nuo aparato ir esu laisva", – dalijosi patirtimi moteris.

Padeda apvalyti organizmą

"Norint atlikti peritoninę dializę, pirmiausia atliekama nedidelė operacija. Jos metu į pilvo ertmę įstatomas minkštas plastiko kateteris. Jis reikalingas tam, kad būtų galima prijungti dializės tirpalo sistemą ir supilti dializinį tirpalą į pilvo ertmę", – apie tai, kaip vyksta procedūra, detaliai pasakoja profesorė I.A.Bumblytė.

Į šį tirpalą iš organizmo pereina nereikalingos kenksmingos medžiagos ir perteklinis skystis. Filtro, valančio kraują, vaidmenį šios dializės metu atlieka pilvaplėvė, kuri dengia daugelį vidaus organų, esančių pilvo ertmėje.

Tirpalas pilvo ertmėje keičiamas keturis kartus per dieną.

"Tai visai nesudėtinga ir neskausminga procedūra, kurią gali pats pacientas atlikti namie", – apibendrino profesorė.

Dializė nevaržo režimo

Anglų kalbos specialistė N.Zokaitienė teigė besidžiaugianti savo pasirinkimu, nes ši medicininė procedūra nevaržo jos kasdienės dienotvarkės.

"Nesu labai aktyvus žmogus, tačiau mėgstu drauge su vyru žaisti tenisą, lankau jogos užsiėmimus, patinka žiūrėti kino filmus. Jaučiuosi gerai, todėl galiu gyventi taip, kaip buvau įpratusi", – pabrėžė moteris.

Ji tikino neatsisakiusi įprasto maisto ir šiuo metu nereikia jokių dietų, gali valgyti tai, kas patinka, gerti daugiau skysčių.

"Galiu valgyti ir vaisius, ir daržoves, nebereikia taip atidžiai riboti savo mitybos, kaip anksčiau. Tačiau maudytis reikia atsargiai. Vengiu maudynių ežeruose, upėse, kituose atviruose vandens telkiniuose, prausiuosi tik duše", – dalijosi patirtimi Neringa.

Ji labai laukia tinkamo donoro inksto ir tiki, kad transplantacija bus sėkminga.

Procedūrą renkasi pasitikintieji

Pasak prof. I.A.Bumblytės, peritoninė dializė suteikia ligoniui laisvesnį gyvenimo režimą.

"Tokios procedūros išmokęs pacientas ją gali atlikti pats, namuose, jam nereikia tris kartus per savaitę pusdieniui važiuoti į dializės centrą. Kokį dializavimo būdą pasirinkti, pacientas turi nutarti, pasitaręs su gydytoju ir atsižvelgdamas į savo poreikius, sveikatos būklę ir gyvenimo būdą", – pabrėžė Nefrologijos klinikos vadovė.

Dažniausiai peritoninę dializę renkasi savo jėgomis pasitikintys jaunesni žmonės. Vyresnieji, kuriems dializavimo procedūrai reikalinga pagalba, naudojasi hemodialize ir jos vyksta į dializės centrus.


Komentaras

Neda Kušleikaitė, Nefrologijos klinikos gydytoja

Parenkant gydymo būdą, yra laikomasi principo: atitinkamas gydymas – atitinkamam pacientui. Šiuo atveju, peritoninė dializė, kurią pacientė atlieka namuose, tinkamesnė aktyviam jaunos moters gyvenimo būdui. Psichologiškai Neringa jaučiasi geriau, nei vykdama į hemodializės centrus. Vertinant pacientės klinikinę būklę, jos kraujo tyrimus, galima teigti, kad peritoninė dializė veiksminga, ligos komplikacijos koreguotos. Noriu pabrėžti, kad Neringai taikoma tam tikra peritoninės dializės atmaina – aparatinė peritoninė dializė. Namuose laikomas nedidelis prietaisas pats pakeičia gydomuosius tirpalus nakties metu, taigi, paciento diena lieka laisva. Pastaruoju metu šis prietaisas yra prieinamas visiems peritonine dialize gydomiems pacientams.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių