Be saulės akinių gresia katarakta

"Ieškau sau ir sūnui akinių nuo saulės. Ar realu būtų juos nusipirkti drabužių parduotuvėje ar prekybos centre tokius, kad tikrai apsaugotų akis?" - klausia moteris.

Atsako specialistė

Salono „Interoptika“ direktorė, optometrininkė Dovilė Ruginė:

- Akiniai nuo saulės yra būtinas aksesuaras, kuris susijęs ne tik su žmogaus stiliumi, bet ir sveikata. Penkis procentus mus pasiekiančios saulės šviesos sudaro ultravioletiniai spinduliai A, B ir C. Nedidelės jų dozės žmogui reikalingos: vitamino D gamybai, kraujo ląstelių formavimuisi, imuninei sistemai, bet dideli kiekiai kenkia. Plonėjant ozono sluoksniui, kuris sulaiko tik dalį UV C spindulių, natūrali apsauga vis silpnėja. Mus pasiekiantis UV spindulių kiekis yra ties gąsdinančia 325 nanometrų riba. Svarbu, kad ultravioletiniai spinduliai iki 380 nm nepraeitų pro lęšius ir į akis nepatektų.

Taigi, akinių nuo saulės pagrindinė paskirtis – akių apsauga nuo ultravioletinių spindulių, kurie turi žalingą poveikį akies tinklainei, ragenai bei lęšiukui. Nustatyta, kad apie dešimt procentų kataraktos (lęšiukas pamažu netenka skaidrumo, formuojasi drumstys, kurios trukdo gerai matyti – aut. past.) atvejų susiję su ilgalaikiu ultravioletinių spindulių poveikiu. Pastebima, kad katarakta serga vis jaunesni žmonės.

Idealios lęšių spalvos - ruda, žalia ir pilka, mat jos neiškreipia spalvų.

Rekomenduotina kokybiškus akinius nuo saulės įsigyti tik optikos salonuose, o ne turguje ar gatvėje, kur dažnam pirkėjui parduodama „puikios kokybės“ pigi klastotė, kuri nuo žalingo saulės poveikio tikrai neapsaugos. Prekybos centruose parduodami akiniai nuo saulės dažnai yra nekokybiški, neturi apsaugos. Pirkėjas, pirkdamas prekybos centre, gali pasikliauti akinių lęšiais, pažymėtais UV-400 ar CE (Conformité Européenne).

Saulės akinius būtina keisti, kada pastebite net smulkiausius įbrėžimus. Jie kenkia regai, nes per įbrėžimus patenka kenksmingi UV spinduliai.

Vaikui taip pat yra būtini kokybiški akinukai nuo saulės. Jie apsaugo akies dangalus ir tinklainę ne tik nuo žalingo ultravioletinių saulės spindulių poveikio, bet ir nuo nešvaros bei dulkių, per didelio akių raumenų krūvio. Saulės akinukai saugo ir nuo alerginės reakcijos, kurią sukelia žiedadulkės. Pažymėtina, kad vaikas neturi žiūrėti tiesiai į saulę, net ir dėvintis akinukus, turinčius apsaugą nuo ultravioletinių spindulių.

Optikos salonuose galima aptikti akinukų jau 8-9 mėnesių kūdikiui, tačiau tokio amžiaus vaikučiui sudėtinga juos uždėti. Be to, kūdikiai tik trumpam pažiūri į saulę, tai didelių pokyčių akytėms nesukels. O štai 3 metų vaikučiai jau turėtų nešioti saulės akinukus. Pavyzdį turėtų rodyti tėvai ir paaiškinti vaikučiams, kad dėvint akinukus nuo saulės akytės lieka sveikos. Tėveliai, rodydami pavyzdį, gali uždėti saulės akinukus ir lėlytėms, meškučiams ir t.t.

Kai kurių vaikučių akis alergizuoja saulė (akys bijo šviesos, parausta akių obuoliai, vaikui norisi prisimerkti ir t.t.). Tokiems vaikučiams būtini saulės akinukai. Jei vaikutis toliaregis, jo akinukų lęšiai pavasarį ir vasarą turi būti tamsinti. Jei vaiko akytės žvairos, jam taip pat reikia dėvėti akinukus, kurių lęšiai turi dioptrijas. Būtini akinukai nuo saulės, turintys dioptrijas, ypač jei važiuoja į paplūdimį ar slidinėti. Tokius akinukus galima užsakyti tik optikos salone.

Svarbu

Kad ir kokie geri bei kokybiški akiniai būtų, vaikams akinius nuo saulės reikia pirkti kiekvieną vasarą. Be to, vaikas yra judrus, jie dažnai akinukus numeta, todėl susibraižo jų lęšiai, rėmeliai pakeičia formą, deformuojasi. Todėl vaikams paprastai reikia akinukus keisti kasmet. Vaikams reikėtų pirkti tiktai kokybiškus bei sertifikuotus akinius nuo saulės.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių