Ar elektroninės cigaretės kenkia plaučiams?

Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento specialistai perspėja, kad elektroninės cigaretės – gerokai pavojingesnės, nei gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio.

Ne tik įprastų cigarečių rūkymas sukelia įvairias ligas. Vis dažniau pasigirsta nuomonių, jog elektroninės cigaretės ne ką mažiau pavojingos žmogaus sveikatai. Medikai tikina, kad jomis dažniausiai susigundo jaunimas.

Nėra tirta

Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento specialistai perspėja, kad elektroninės cigaretės – gerokai pavojingesnės, nei gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio.

"Visuomenėje susiformavo klaidinga nuomonė, esą elektroninės cigaretės nekelia didelio pavojaus sveikatai ir gali būti puikus cigarečių pakaitalas, bet Pasaulio sveikatos organizacija skatina visus vartotojus elgtis apdairiai ir susilaikyti nuo elektroninių cigarečių įsigijimo bei vartojimo, nes nėra iki galo ištirtos galimos jų vartojimo pasekmės", – teigia įstaigos darbuotojai.

Pirmosios elektroninės cigaretės buvo užpatentuotos vos prieš dešimtmetį – 2003 metais. Todėl trūksta mokslinių tyrimų, kurie atskleistų nuolatinio ir ilgalaikio elektroninių cigarečių vartojimo šalutinį poveikį.

Natūralu, kad visuomenė nepakankamai žino apie elektronines cigaretes ir jų poveikį, o dalis žmonių nėra apie jas net girdėję.

Patrauklus įvaizdis

Kaip teigė departamento specialistai, rūkant elektronines cigaretes yra įkvepiami ir išpučiami garai, o ne dūmai, nes šios cigaretės yra pripildomos specialaus skysčio – dažniausiai mišinio iš propilenglikolio, aromatinių medžiagų ir nikotino. Pasak jų, nikotino kiekis elektroninėse cigaretėse labai skirtingas – vienose nikotino nėra išvis, o kitose nikotino kiekis siekia net 48 mg.
"Tyrimai rodo, kad ant elektroninės cigaretės pakuotės nurodytas nikotino kiekis neretai skiriasi nuo realaus elektroninėje cigaretėje esančio nikotino kiekio. Be to, rūkant tą pačią elektroninę cigaretę, iškvepiamuose dūmuose nikotino kiekis gali smarkiai svyruoti ir kaskart būti vis kitoks", – pasakojo departamento atstovai.

Anot jų, priklausomybe nuo nikotino sergantys asmenys traukdami elektroninę cigaretę gauna šios medžiagos, tačiau nelieka nei kvapo, nei pelenų, dantys ir pirštai nepagelsta. O draudimas rūkyti įprastas tabako cigaretes uždarose patalpose šią prekę dar labiau išpopuliarino.
 

Sutrinka sveikata
Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento darbuotojai tikina, kad nors tyrimų apie ilgalaikes elektroninių cigarečių rūkymo pasekmes trūksta, bet vis daugėja duomenų apie trumpalaikes jų rūkymo pasekmes.

Naujausių tyrimų duomenimis, užtenka parūkyti elektroninę cigaretę 5 minutes, kad ji pakenktų plaučiams. Tyrimai atskleidžia, jog elektroninių cigarečių vartotojai skundžiasi net 12 organizmo sistemų sutrikimų simptomais pradėjus vartoti elektronines cigaretes ar praėjus savaitei nuo vartojimo pradžios.

"Dažniausiai jaučiami nemalonūs kvėpavimo ir nervų sistemos sutrikimų simptomai, burnos ir gerklės gleivinės pakenkimai. Elektroninių cigarečių vartotojai skundžiasi pakilusiu kraujo spaudimu, galvos skausmu ir svaigimu, nemiga, nerimu, drebuliu, nuovargiu, burnos ir gerklės gleivinės sudirginimu, krūtinės skausmais ir spaudimu, sausu kosuliu, pasunkėjusiu kvėpavimu, čiauduliu, peršalimo simptomais, raumenų ir sąnarių skausmu, sutrikusiu virškinimu, išsausėjusia oda ir dar begale kitų neigiamų simptomų", – perspėjo departamento specialistai.
Formuoja įprotį

Klaipėdos universitetinės ligoninės Pulmonologijos skyriaus vedėjas Arvydas Valavičius tikino, kad elektroninių cigarečių toleruoti nereikėtų.

Kaip teigė medikas, bet kokiu atveju tai yra cigaretė.

"Ne veltui visuomenėje kyla diskusijos, kad jų vartojimą reikėtų priskirti prie visiems įprasto tabako rūkymo. Esu įsitikinęs, jog nuo elektroninės cigaretės iki paprastos žmogų skiria vos vienas žingsnis. Ypač jaunimą. Jei žmogus pradeda žaisti su esą nekaltomis elektroninėmis cigaretėmis, tikimybė, jog netrukus tai taps rimtu įpročiu – didelė", – sakė vedėjas.
Pasak jo, psichologinė priklausomybė, laikant elektroninę cigaretę burnoje, įgyjama labai greitai.

"Be to, nėra aišku, kaip iš tiesų ilgalaikėje perspektyvoje kenkia šis žalingas įprotis. Turbūt elektronines cigaretes galėčiau pateisinti vieninteliu atveju – jei ilgus metus daug surūkantis žmogus nori atsisakyti priklausomybės. Tačiau tai tik mažesnės blogybės pasirikimas iš dviejų", – sakė A.Valavičius.

Jaunimo mada
Klaipėdos jūrininkų ligoninės gydytoja pulmonologė Margarita Vitkauskienė apie elektronines cigaretes pasisako dar griežčiau.

"Nepateisinu jų jokiais atvejais – nei ribojant rūkymą, nei metant šį žalingą įprotį. Tyrimų šioje srityje dar nėra daug, todėl elektroninių cigarečių daroma žala nėra aiški. Kas žino, ar po kažkiek metų dabar vis madingesniu tampančio įpročio pasekmės nebus skaudžios", – svarstė pulmonologė.

Pasak jos, dauguma žmonių randa psichologinį pateisinimą – esą kenkiančių cigarečių atsisakiau, o elektroninės – tik žaidimas.

"Toks požiūris tikrai klaidingas. Rūkydamas elektroninę cigaretę žmogus ir toliau formuoja bei gilina šį žalingą įprotį. Elektroninė cigaretė jokiu būdu negali būti laikoma alternatyva, atsisakant priklausomybės, – sakė M.Vitkauskienė.

Gydytoja teigė pastebėjusi, kad elektronines cigaretes dažniausiai rūko jaunimas.

"Žmogaus įvaizdis reklamose pateikiamas labai patraukliai. Esą jos nekenkia, žmogus atrodo šauniai, rūkymas leidžiamas ir uždarose patalpose, todėl tai visiškai nekalta", – kalbėjo medikė.

Pasak jos, elektroninių cigarečių rūkymas vis tiek yra rūkymas, kad ir kaip šią prekę siūlantys verslininkai norėtų įrodyti kitaip.

"Norintieji mesti žalingą įprotį pirmiausia turi suvokti, kad tam reikia valios, užsispyrimo ir noro. Jei žmogus imasi elektroninės cigaretės, matyt, jis to padaryti nenori. Pastebėjau, kad ilgą rūkymo stažą turintys vyresni asmenys šia preke nesusigundo. O jaunimas pasiteisina, jog tokias cigaretes rūko, nes nori pritapti prie kompanijos", – kalbėjo gydytoja.NAUJAUSI KOMENTARAI

Pradžia į narkomaniją

Pradžia į narkomaniją portretas
Tiesiog masonai surado būdą, kaip per e c pripratinti prie priklausomybės narkotikams. Tyrimai ir praktika parodo baisius rezultatus, bet lobistai- gamintojai juos papirkdami slepia.

Edvinas

Edvinas portretas
Aš nežinau iš kur tas jaunumas ištraukė, kad e cigaretės nekenkia. Kai pirkau savo pirmajį modą ir konsultavausi su pardavėju man paprastai pasakė "kad nekiankia negaliu taip sakyti nes tu vistiek trauksi garus į plaučius ir gausi nikitiną. Tačiau kenkia mažiau". Pats pardavėjas pasakojo savo istoriją kaip perėjo prie e cigarečių, jo įprastų cigarečių rūkymo stažas buvo 30-35metai. Pasakojo kaip rytais kosėdavo ir dusdavo nuo dervų esančių plaučiuose, bet perėjus prie e cigarečių jo plaučiai apsivalė ir kasulys su dusimu dingo, atsigavo oda ir nepritrūksta oro lipant laiptais. Mano pačio patirtis su e cigaretėmis įrodė, kad plaučiai kažkiek tikrai apsivalo nes per pirmają savaitę garinimo iškosėjau tuos anglis iš plaučių ir jaučiausi tikrai geriau, buvau aktyvesnis ir jaučiausi sveikesnis negu rūkydamas įprastas cigaretes. Visgi pasmerkti e cigarestes nereikia skubėti. Technologijos tubėja ir bus rastas būdas kaip dar mažiau kenkti sveikatai :)

ANONIMAS

ANONIMAS portretas
GARINIMAS - NE RŪKYMAS
VISI KOMENTARAI 76
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių