Kodėl kai kurie žmonės yra linkę prisivalgyti vakarais

Kai atliekame neprasmingą darbą, dažnai esame linkę valgyti, nes atliekama veikla mūsų netenkina, LRT RADIJUI sako psichologė psichoterapeutė Aušra Griškonytė. Ji atkreipia dėmesį – kai žmogus užsiima savo mėgstama, prasminga veikla, neretai jis gali pamiršti užkandžius ar tai, kad apskritai reikia pavalgyti.

– Žmogus savo psichologines problemas tam tikra prasme sprendžia valgydamas. Kas tai per reiškinys?

– Drįsčiau pasakyti, kad gyvename oralinės kultūros laikais, kai viskas sukasi apie burną: daug kalbame, daug geriame, daug valgome, daug rūkome ar pan. Burna dominuoja mūsų gyvenime. Turbūt, kai kalbame apie valgymo problemas, tai ne išimtis.

– Tyrimas, kurio rezultatus skelbia amerikiečių portalas „Time“ nurodo, kad besaikį valgymą gali sukelti miego trūkumas. Ar iš tiesų taip gali būti?

– Be abejonės. Mažiau miegant žmogaus organizme pakinta hormonų pusiausvyra. Tada mes bandome tą pusiausvyrą susigrąžinti įvairiausiomis pagalbinėmis priemonėmis. Prieinamiausia priemonė turbūt yra maistas.

Kita vertus, mes bandome kompensuoti ne tik miego trūkumą. Pavyzdžiui, jei žmogus nuolat gyvena besijaudindamas, jo organizme didžiulis streso hormonų kokteilis, jis bando save nuraminti vartodamas tam tikrus maisto produktus. Kitaip tariant, valgydami maistą darome darbus, kuriuos turbūt turėtume padaryti kitais būdais, t. y. padidintu sąmoningumu.

– Aš asmeniškai, jei patiriu stresą, dažniausiai neturiu nei laiko, nei noro valgyti. Po to prisikemšu visai prieš miegą. Ką daryti? Ar tai galima vadinti atvirkštine reakcija – patiri stresą, bet visiškai nenori valgyti?

– Tuo metu, kai patiriate stresą, valgyti nenorite, tačiau po to streso grįžtate namo į saugią aplinką, kurioje jūs atsipalaiduojate, bet jūsų organizmas dar nėra atsipalaidavęs. Žmogaus organizmas yra tokia inertiška mašina. Jame dar vyksta audros, nors jūs jau esate tokiame psichologiniame lygmenyje, kai vis labiau rimstate ir tas vidines audras raminate maistu.

– LRT RADIJO klausytoja pastebi, kad, kai jai nepavyksta užmigti, ji ima valgyti. Nors klausytoja tvirtina, kad stengiasi valgyti sveikus produktus, pavyzdžiui, išgerti kefyro ar tiesiog suvalgyti agurką, kaip reikėtų vertinti tokį elgesį?

– Manau, kad gyvename ne tik oralinės kultūros laikais, bet esame apvynioti voratinkliu, kurį pavadinčiau mitybos neuroze. Tiek daug kalbame apie maistą, nuolat girdime, ką valgyti, o ko nevalgyti, kaip valgyti, kur valgyti ir t. t. Iš tikrųjų pagrindinis patarėjas yra pats žmogus. Tiesiog svarbu klausytis, ko ir kada mums reikia. Jeigu ponia keliasi ir sugraužia tą agurką, tai turbūt taip ir reikia. Nieko blogo nuo to neatsitiks.

[...]

Neturime savo gyvenimo apsunkinti nuolatiniu galvojimu apie maistą. Pasigaminame įkyrumo. Įkyrumas yra tuomet, kai žmogus nuolat plauna rankas, nes mano, kad dar kokia nors bakterija ant nenuplautos vietos liko, kai 105-ą kartą patikrina, ar užrakino duris. Lygiai tas pats yra nuolat galvoti – kiek magnio suvalgau, kiek kalcio suvalgau, kas su kuo dera, koks maistas su kokiu nedera. Juk žmogaus kūnas viską pasako. Jei dera, suvalgęs kažkokį produktą, jaučiuosi gerai, žvalus, energingas. Tai reiškia, kad produktas tiko. Jei suvalgiau kažką netinkamo, mano organizmas irgi siunčia signalus. Tik tiek mums turėtų rūpėti maistas.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Čiubaka

Čiubaka portretas
arba valgai per perekūrus (perekūras-pietūs-perekūras) arba vien per pietus

manau

manau portretas
dirbantys žmonės negali valgyt kas ,3-4 val pilnavertį maistą. Pabandykit darbdaviui pasakyt, kad 3 kart per darbo val norit pietaut....

Algis

Algis portretas
Spedros dozavimas individualus ir priklauso nuo daugelio faktoriu. Gali svyruoti vos nuo 50 iki 200mg. Dazniausiai vartoti tinkamiausia yra vidutine 100mg vaisto doze. Geriama pries pat mylintis ir taip daznai, kaip reikia. Tik ne daugiau karto per para.
VISI KOMENTARAI 5

Galerijos

Daugiau straipsnių