Kaip padėti mokyklą pradėjusiam lankyti vaikui?

„Maži vaikai – mažos bėdos, dideli vaikai – didelės bėdos“ – byloja liaudies išmintis. Kai vaikai tampa moksleiviais, tėvams atsiranda ne viena galvos skausmo priežastis, pradedant blogais pažymiais ir baigiant konfliktais su bendraklasiais ar mokytojais. Psichologai pataria, kaip išspręsti šias problemas ir netraumuoti vaiko.

Tas baisus žodis – diržas

Dar nemažai tėvų, pasak psichologų, mano, kad jeigu vaikas mokosi blogai ar iš viso nenori mokytis, vienintelis „vaistas“ jam - diržas. Tačiau tai klaidinga nuomonė: bet kokios fizinės baudos tikrai netaps motyvacija mokytis. Jos tik traumuos vaiko asmenybę. Kai baudžiate vaiką diržu, jo tikrai nemotyvuojate geriau mokytis – priešingai, vaikas jaučiasi blogas ir nemylimas. Dažnai tokie vaikai tampa agresyvūs bendraamžių, gyvūnų atžvilgiu.

Norėdami vaiką sudominti mokymusi verčiau padėkite jam mokytis. Pasak vaikų psichologų, jeigu tėvai parodys vaikui, kad mokytis yra šaunu, kad galima padaryti tai, kas galbūt iš pirmo karto nepavyko, nebars, negrasins diržu ar kitomis bausmėmis, vaiko požiūris į mokslą tikrai pasikeis. Vaikai turi mokytis su malonumu. Tėvų užduotis – padėti vaikui pajusti malonumą dėl naujos veiklos ir naujų patyrimų.

„Durnius“, ožys ir kiti „žodelyčiai“

Ne paslaptis, kad nuo to, kaip bendraujama šeimoje, priklauso, kaip jūsų vaikas kalbės su bendramoksliais. Ir net jeigu jūsų šeimoje keiksmažodžiai ar kiti necenzūriniai žodžiai nevartojami, vaikas jų gali „prisigaudyti“ ir mokykloje, nes nerealu jo nuo to apsaugoti. Juk be mokyklos, dar yra ir kiemas.

Jeigu išgirdote iš vaiko necenzūrinių žodžių, neužsipulkite jo. Paaiškinkite atžalai, kad yra geri ir blogi žodžiai. Yra žmonių, kurie vartoja tuos negerus žodžius, tačiau jūsų šeimoje tai nepriimta. Nereikia vaikui aiškinti, kad jis tampa blogas juos vartodamas ir nedaryti iš to tragedijos. Kuo skaudžiau reaguosite, tuo vaikas geriau įsimins tuos žodžius.

Juokinga pavardė

Kurio iš mūsų neerzino mokykloje? Suaugę tai prisimena su šypsena. Tačiau vaikystėje juoktis visai nesinorėjo. Jeigu iš jūsų vaiko klasiokai tyčiojasi dėl pavardės, pasak psichinės vaikų sveikatos specialistų, be palaikymo ir pokalbių neapsieisite. Pasakykite vaikui, kad esmė yra ne pavardė, o tai koks yra žmogus. Raskite pavyzdžių, kai asmuo, tegul ir turintis juokingą ar „negražią“ pavardę, gyvenime pasiekė karjeros aukštumų. Keisti pavardė nereikia, juk tai jūsų šeimos identitetas. Paaiškinkite vaikui, kad jūs nekreipiate dėmesio į savo pavardę, gal net ja didžiuojatės, nes ji labai reta. Pasikalbėkite apie tai su mokytoja. Galbūt ji sugalvos pakalbėti su mokiniais, kokių keistų pavardžių yra pasaulyje.

Žinoma, vaikai labai skirtingi vieni yra lyderiai, kiti paklūstantieji pastariesiems. Vargu ar lyderis turės kokią nors pravardę, o jeigu turės, ja tikrai didžiuosis. Net jei ta pravardė „Ožys“, ji turės visai kitokią potekstę - pavyzdžiui, kalnų ožys, vedantis paskui save kitus. Todėl verta atkreipti dėmesį į asmenines vaiko savybes.

Konfliktai su mokytojais

Žinoma, konfliktai gali būti skirtingi, tačiau juose visada dalyvauja dviese – mokinys ir mokytojas. Pirmiausia derėtų pasikalbėti su vaiku. Paklauskite vaiko, kaip elgiasi mokytojas ir kodėl jis taip elgiasi. Gali būti, kad jūsų atžala daro ką nors ne taip. Pasak psichologų, būna vaikų, kurie labai skausmingai reaguoja, kai mokytojas jį kviečia pavarde. Vaikas tai priima kaip įžeidimą – ir tai viena istorija. Visiškai kita, jeigu mokytojas iš tiesų užgaulioja vaiką, jį pravardžiuodamas. Bet kokiu atveju pirmiausia reikia išsiaiškinti. Po to reikėtų pasikalbėti ir su pedagogu. Būna vaikų, kuriems pirmoje klasėje labai sunku išsėdėti per pamokas. Dažniausiai tai darželių nelankę pirmokai. Jiems sunku prisitaikyti prie mokyklos režimo, dėl to jie trukdo ne tik savo klasiokams, bet ir mokytojai, elgiasi iššaukiamai. Mokytojai turi savų metodų, kaip juos tramdyti: kartais išvaro iš klasės arba parašo blogą pažymį.

Tėvai turėtų suprasti, kad visose mokyklose mokytojai reikalauja, kad vaikai laikytųsi taisyklių ir disciplinos. Viso to, tėvai vaiką turėtų išmokyti dar iki mokyklos.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių