Seksualumui reikalinga sveika agresija

  • Teksto dydis:

„Agresija, kaip kontakto su realybe būdas, neturėtų būti siejama su prievarta, - teigia geštalto terapijos atstovė, seksoterapeutė Brigitta Martel. – Ji leidžia išsaugoti seksualumą ir priimti kitą žmogų, nepaverčiant jo objektu.“

Geštalto terapeutė, Paryžiaus seksualumo ir geštalto instituto prezidentė Brigitte Martel:

- Mano, psichoterapeutės, patirtis sako, kad dauguma seksualinių sunkumų poroje susiję su iškreiptu sveikos agresijos suvokimu. Ji gali būti slopinama, nukreipiama netinkamai ar hipertrofuojama. Be to, labai svarbu atskirti sveiką agresiją, be kurios neįmanomas kontaktas, nuo prievartos, kurios, deja, pasitaiko ne vienos poros santykiuose.

Kuo sveika agresija skiriasi nuo prievartos?

1. Galios, negalios ar visgalystės jausmas.

Negalios ir visagalystės jausmai susiję su prievarta, o galios – su sveika agresija. Prievartą, susijusią su visagalio jausmu, galima apibūdinti taip: „jeigu ko nors noriu, tą ir darau, nepaisydamas, ar kitas sutinka.“ Negalios situacijoje prievartautojas siekia pakenkti ar net panaudoti fizinę jėgą, nes negali gauti to, ko nori, dėl to, jog yra ignoruojamas arba jam nėra ko prarasti. Šiuo atveju pagrindinė motyvacija – išreikšti pyktį.

O jeigu mes jaučiame galią, esame pajėgūs ką nors nuveikti, todėl priimame kitą žmogų ne tam, kad jam pakenktume, o tam, kad tampume jam svarbūs.

2. Elgesys, laikantis įstatymų ir visuomenėje priimtų normų.

Prievarta visada yra už įstatymo bei taisyklių, kurios reguliuoja žmonių tarpusavio santykius visuomenėje, ribų. Sveika agresija gerbia šias ribas ir gali reikštis nepažeisdama įstatymų. Beje, kiekvieno mūsų ribų suvokimas yra savitas, paveldėtas iš šeimos. Todėl kartais jis nėra toks pat kaip gyvenimo partnerio: vieniems pakeltas balso tonas jau yra agresijos apraiška, kitam – tai normalus bendravimo būdas šeimoje.

3. Kas yra kontaktas?

Sveika agresija pasireiškia tuomet, kai mes suvokiame žmogų, su kuriuo norime būti, kaip atskirą individą, turintį savų interesų, planų, troškimų.

Prievarta, priešingai, nevertina kito žmogaus, jis tampa tik objektu, tad į jo norus nėra ko atsižvelgti.

Be to, agresija yra viena visaverčio kontakto sąlygų, prievarta jį griauna.

Kodėl agresija būtina?

Geštalto terapijos pradininkas Fritzas Perlzas teigė, kad agresija itin svarbi asmenybei formuojantis. Sveika agresija būtina, kad gyventume, tačiau dar labiau ji reikalinga, jei norime mėgautis seksu. Beje, problemų kelia ne sveika agresija, o iškreiptas agresyvaus prado naudojimas. Žinoma, ir švelnumas bei artumas yra seksualumo dalis, tačiau be reikiamo agresijos lygio seksualumas gęsta. Tačiau jei agresija per stipriai išreikšta, galime patekti į seksualinės prievartos pinkles.

Ir agresijai, ir seksualinei elgsenai kontroliuoti organizmas naudoja tuos pačius hormonų kelius. Vyriškasis hormonas testosteronas, kurį geštalto terapeutas Seržas Hingeris pavadino „užkariavimo hormonu“ yra svarbiausias reguliuojant tiek vyrų, tiek ir moterų agresyvią elgseną. O dopaminas ir serotoninas arba sustiprina, arba susilpnina mūsų seksualiosios agresijos troškimus. Būtent todėl leisdami pasireikšti agresyvioms emocijoms, mes išlaisviname seksualinę energiją.

Šie pastebėjimai sutampa su mano ilgametės praktikos išvadomis. Beveik visos seksualinės problemos, jeigu jos nesusijusios su fiziologija ar kai kurių vaistų sukeliamu šalutiniu poveikiu, gali kilti dėl nemokėjimo valdyti agresijos.

Geštalto terapija

Humanistinės psichoterapijos kryptis, kurios pagrindą sudaro holistinis požiūris į žmogų.  Žmogus susideda iš penkių pagrindinių tarpusavyje susijusių ir sąveikaujančių dimensijų – fizinės, emocinės, intelektualinės, socialinės ir dvasinės.  Pokyčiai vienoje dimensijoje, sukelia pokyčius kitoje. Geštalto terapijoje pagrindinis dėmesys yra skiriamas tam, kaip šios žmogaus dimensijos sąveikauja tarpusavyje, kaip žmogus palaiko kontaktą ar vengia jo bendraudamas su kitais žmonėmis ar aplinka.

Geštalto terapijoje kreipiamas didelis dėmesys sąmoningam dabarties „čia ir dabar“ momento išgyvenimui ir suvokimui. Fiziniai pojūčiai ir jausmai yra labai svarbūs šiame įsisąmoninimo procese, jie drąsiai reiškiami ir tyrinėjami, kas iš esmės prieštarauja mūsų visuomenėje nusistovėjusiam požiūriui apie būtiną šių procesų kontrolę.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Erekcijai

Erekcijai portretas
Spedros veikimo pakanka visai nakciai, 6-7val. Tam, kad pranyktu erekcijos disfunkcijos pozymiai, vartojama po 50-200mg. Pasiskaityti apie avanafili (veikl.medz.) galima ir internete: w ww. goo. gl/j5JG2H ir w ww .goo. gl/NKPhbP

Tomas

Tomas portretas
Visu pirma reikia isvis „galeti“. Man tai jau buvo tape rimtu issukiu, kas tikrai neprideda pasitikejimo savimi... Gerai, kad laiku emiau gerti Spedra, kuri padejo atsigauti. Pagerina potencija vos per 15-30 min, kas padejo suvokti, kad vistik gali buti ir geriau. Vartoju tik pagal poreiki, nes nebutina laikytis spec grafiko- suveikia iskart.

malonumas

malonumas portretas
Be to, priligy visiskai nekeicia nuotaikos, seksualiniam gyvenimui neteikia atsalimo net kai pristabdo ejakuliacija. Nuo to potencija nenukencia. Efektyviausia po isgerimo pirmos trys veikimo val, kurios prasideda mazdaug po val. w ww .goo. gl/qy5bn0
VISI KOMENTARAI 4

Galerijos

Daugiau straipsnių