Sergančių kraujo vėžiu gyvybės - ministerijos rankose

Santariškių klinikose antradienį vyko Onkohematologinių ligonių bendrijos „Kraujas“ konferencija, kuri vienija visus sergančius ir sirgusius įvairiomis kraujo vėžio formomis.
Susitikime ieškota atsakymų, kas trukdo visiems sergantiems lėtine mieloleukemija (LML) gauti moderniausią gydymą imatinibu.

Konferencijoje taip pat dalyvavo Sveikatos apsaugos viceministrė Nora Ribokienė, Vilniaus Universitetinės ligoninės Santariškių klinikų Hematologijos, onkologijos ir transfuziologijos centro direktorius - docentas Laimonas Griškevičius, OHLB "Kraujas" pirmininkė Dalia Bielskytė. Santariškių klinikų Ovaliojoje salėje svečiavosi ir sergantys mieloleukemija: Daiva Mušenkova iš Kėdainių, Bronė Jakienė iš Vilniaus ir Algimantas Lazdauskas iš Šiaulių.

Modernų gydymą imatinibu gauna tik ponia D.Mišenkova, kiti – B.Jakienė ir A.Lazdauskas gydosi senuoju metodu – interferonu. Gyventi nori visi, tačiau veiksmingiausiais vaistais aprūpinami tik kai kurie.

Lėtinė mieloleukemija (LML) – viena iš lėtinių piktybinių kraujo vėžio formų, kurios metu pažeidžiami kaulų čiulpai, kraujas, padidėja blužnis ir kepenys. Pagrindinis veiksnys, dėl kurio išsivysto LML - chromosomų pokyčiai.

Lietuvoje šiuo metu yra 190 sergančių lėtine mieloleukemija (LML), tačiau tik 50 proc. pacientų turi galimybę šią ligą gydyti naujausiu metodu - imatinibu. Sveikatos apsaugos viceministrės teigimu, kitais metais planuojama padidinti vaistų, skirtų onkohematologinėms ligoms gydyti, kompensavimą.

„Valstybė planuoja skirti papildomus 5 mln. litų šiems vaistams įsigyti. Šiuo metu vyksta derybos su farmacine bendrove „Novartis“, kuri vienintelė gamina mieloleukemijai gydyti skirtus medikamentus“, – kalbėjo N.Ribokienė.

Sveikatos apsaugos viceministrė pasidžiaugė, kad po sėkmingų derybų visi sergantys šia kraujo vėžio rūšimi būtų aprūpinti moderniausiu gydymu imatinibu.

Mūsų šalyje per metus diagnozuojama apie 40 naujų mieloleukemijos atvejų. Maždaug 50 proc. sergančiųjų – darbingo amžiaus. Beveik visiems pacientams liga nustatoma pradinėje stadijoje. Universitetinės ligoninės Santariškių klinikų Hematologijos, onkologijos ir transfuziologijos centro direktorius L.Griškevičius pasakojo, jog gydymas labai priklauso nuo ligos stadijos ir paciento bendros savijautos.

Anksčiau ligoniams buvo skiriami mažai veiksmingi vaistai: hidroksikarbamidas, alfa-interferonas, kurie laikinai pristabdydavo ligą ar sumažindavo simptomus, tačiau visiškai neišgydydavo. Apie 10 proc. ligonių mirdavo per 2 metus. Diagnozavus šią ligą, vidutinis išgyvenamumas būdavo apie 4 metus. Visiškai ligą galėdavo išgydyti tik kaulų čiulpų transplantacija, tačiau šį gydymą daktarai galėdavo pasiūlyti tik jauniems, tinkamą donorą turintiems pacientams.

Docentas L.Griškevičius pasakojo, kad mieloleukemija pradžioje retai sukelia kokių simptomų, žyminčių ligos pradžią. Daugeliui liga diagnozuojama atsitiktinai atliekant įprastinį kraujo tyrimą. Kai kurie ligoniai gali jausti nuovargį, svorio kritimą ar simptomus, susijusius su blužnies padidėjimu. Pasitaiko, kad diagnozės metu randamos ir nežymiai padidėjusios kepenys. Sergančio žmogaus kraujyje aptinkamas padidėjęs baltųjų kraujo kūnelių (leukocitų) kiekis su tam tikru kiekiu nebrandžių ląstelių (blastų). Paskutinė ligos stadija - nesulaikoma eiga, jos metu pažeidžiami organai ir per kelias savaites ar mėnesius sergantys mieloleukemija miršta.

Modernus ir naujausias mieloleukemojos gydymas imatinibu – mirtiną ligą pavertė beveik visiškai išgydomą. Prieš aštuonerius metus šios ligos gydymui patvirtintas vaistas imatinibas, ankstyvojoje stadijoje kraujo vėžį sustabdo 90 proc. visų pacientų. Toks gydymas yra efektyviausias ir naudojamas visų išsivysčiusių šalių pacientams, kurie serga mieloleukemija. Imatinibą vartojantys ligoniai retai kada jaučia šalutinį poveikį, gali dirbti įprastus darbus ir jaustis visaverčiais. Vaistus reikia išgerti kasdien ir kas kelis mėnesius apsilankyti pas gydytoją. Tik vienam iš 10 pacientų vaistas neveikia ar veikia nepakankamai.

Vilniaus Universitetinės ligoninės Santariškių klinikų Hematologijos, onkologijos ir transfuziologijos centro direktorius L.Griškevičius neslėpė, kad gydymas imatinibu yra brangus. Vienam pacientui jis kainuoja 9 tūkst. litų per mėnesį. Jeigu gydymas sėkmingas, jį galima nutraukti po penkerių metų, tačiau L.Griškevičius pridūrė, jog šios ligos slopinimas neretai trunka visą gyvenimą. Docentas su nerimu šnekėjo apie ateinančius metus, nes apsirūpinimas imatinibu - baigėsi.

"Biomedicininiai tyrimai, kuriuose mes dalyvavome jau praeityje, todėl skirti gydymą imatinibu naujai susirgusiems ligoniams - nebegalime. Teks gydyti senuoju metodu - interferonu, tačiau jis nėra toks sėkmingas", - nusivylimo neslėpė L.Griškevičius.

Belieka tikėti ministerijos pažadais, kad, nepaisant mažinamo biudžeto vaistams, onkohematologiniams ligoniams skirti pusę milijono litų - atsiras. Už šiuos pinigus modernius vaistus gautų dar 20 proc. onkohematologinėmis ligomis sergančių ligonių.


Šiame straipsnyje: Kraujo vėžysvėžys

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Pasivaikščiojimams po užburiantį miestą – jauki ir šilta apranga
  Pasivaikščiojimams po užburiantį miestą – jauki ir šilta apranga

  Kas gali būti geriau už pasivaikščiojimą su puikia kompanija po jau kalėdiškai pasipuošti spėjusį miestą? Puodelis karštos arbatos rankoje, spalvingomis lemputėmis pasidabinusios gatvės ir šventiška miesto eg...

  1
 • Šių metų žiemos stilius – pūkuotas ir spalvingas
  Šių metų žiemos stilius – pūkuotas ir spalvingas

  Stilistė ir tinklaraščio TryOn.lt autorė Kristina Danilevičė pataria kaip atrodyti gražiai ir madingai šių metų žiemą. Pasak jos, šiemet dominuoja dirbtinis kailis ir netikėtai ryškios spalvos. ...

  1
 • A. Kuzmickaitė: lietuvės bijo pirkti dizainerių drabužius
  A. Kuzmickaitė: lietuvės bijo pirkti dizainerių drabužius

  Dažnai vietoj dizainerių kurtų drabužių renkamės įprastesnius, mat prisibijome, kad išskirtiniai audiniai bus sunkiai prižiūrimi, greitai „nusiskalbs“ ir nusidėvės.  Dizainerė A. Kuzmickaitė sako pastebinti, kad klientės d...

  3
 • Kaip žymios lietuvės atrodys senatvėje?
  Kaip žymios lietuvės atrodys senatvėje?

  Televizijos ir radijo laidų vedėjos Gabrielė Martirosianaitė ir Indrė Stonkuvienė ryžosi avantiūrai –„pasimatuoti“ senatvę ir pažvelgti, kaip jos atrodys sulaukusios garbaus amžiaus. Ši iniciatyva – tai socialinio proj...

  1
 • Dilema dėl žaliaskarės: dirbtina ar tikra?
  Dilema dėl žaliaskarės: dirbtina ar tikra?

  „Sakyti, kad dirbtinės eglutės yra draugiškesnės aplinkai tolygu teigti, kad nafta yra palankiausias aplinkai energijos šaltinis. Tai vadinama miesto legenda arba reklamos mitu“, – teigia Kauno technologijos universiteto Apli...

  2
 • Daugiau nei trečdaliui vyrų kosmetiką renka mylimosios
  Daugiau nei trečdaliui vyrų kosmetiką renka mylimosios

  Oda žmogų saugo nuo kenksmingo aplinkos poveikio, padeda palaikyti kūno temperatūrą, joje esančiais receptoriais jaučiame ir skausmą, ir švelnius prisilietimus. Nors graži oda – žmogaus sveikatos ir jaunystės ženklas, vyrai jos puosel...

 • Su vilnos suknele nuotaka nesušaltų net šalčiausią žiemos dieną
  Su vilnos suknele nuotaka nesušaltų net šalčiausią žiemos dieną

  Viešbučio "Neringa Vilnius" bibliotekoje ketvirtadienio vakarą tvyrojo šventinė atmosfera. Svečiai ne tik stebėjo kūrėjos Gitanos Vyšniauskienės ("Gitana Felt") autorinės kolekcijos pristatymą, bet ir kartu su...

  2
 • Kaip suprasti moteris: esminiai patarimai vyrams
  Kaip suprasti moteris: esminiai patarimai vyrams

  Vyrai dažnai nesupranta moterų ir jas suvokia kaip mitines būtybes, kurių elgesys yra nenuspėjamas. Pažinčių portalo flirtas.lt ekspertas atskleidžia 15 tiesų, kurias suvokę vyrai pradės geriau suprasti moteris. ...

 • „Victoria's Secret“ šou – 3 mln. vertės liemenėlė
  „Victoria's Secret“ šou – 3 mln. vertės liemenėlė

  Kad šaltą Paryžiaus naktį surengtų savo pirmąjį mados šou seksualius apatinius išradusiame mieste, JAV kompanijai „Victoria's Secret“ prireikė nemažai įžūlumo ir šaltakraujiškumo. ...

 • Mados istorikas A. Vasiljevas Lietuvoje pristato dar vieną parodą
  Mados istorikas A. Vasiljevas Lietuvoje pristato dar vieną parodą

  Lietuvos dailės muziejus gruodžio Taikomosios dailės ir dizaino muziejuje (Arsenalo g. 3A, Vilnius) atidarė parodą „Prijaukinta gamta. XVIII–XXI a.”, kurioje kolekcininkas Aleksandras Vasiljevas pristato per 100 niekada anksčiau Lietuvo...

  1
Daugiau straipsnių