Lietuvos vyrų ir moterų vidutinė gyvenimo trukmė labiausiai skiriasi ES

Lietuvos vyrų ir moterų vidutinės tikėtinos gyvenimo trukmės skirtumas yra didžiausias visoje Europos Sąjungoje (ES) ir siekia 11,3 metų.

Lietuvoje moterys gyvena 11,3 metų ilgiau nei vyrai. Tai didžiausias skirtumas ES. 2008 metais moterų vidutinė tikėtina gyvenimo trukmė buvo 77,6, vyrų - 66,3 metų. Tuo metu ES moterys vidutiniškai gyvena 82, vyrai - 75,8 metų (2006 metų duomenimis).

Mažiausias moterų ir vyrų vidutinės tikėtinos gyvenimo trukmės skirtumas buvo Švedijoje (4,1 metų), Jungtinėje Karalystėje ir Kipre (po 4,4 metų).

Skiriasi ir moterų ir vyrų amžiaus struktūra: 2009 metų pradžioje Lietuvoje 100 jaunų (iki 30 metų amžiaus) vyrų teko 96 moterys. Ypač skyrėsi pagyvenusių (60 metų ir vyresnio amžiaus) moterų ir vyrų skaičius, 100 vyrų teko 180 moterų.

Išankstiniais Statistikos departamento duomenimis, 2010 metų pradžioje Lietuvoje gyveno 1781 tūkst. moterų ir 1548 tūkst. vyrų - moterų buvo 233 tūkst. daugiau nei vyrų. Moterys sudarė 54 proc. visų gyventojų. Per pastaruosius dešimt metų moterų sumažėjo 4,1, vyrų - 5,1 procento.

Pernai metų pradžioje ES narėse gyveno 255,5 mln. moterų, arba 12 mln. daugiau negu vyrų. Moterys sudarė 52 proc. visų gyventojų, 100 vyrų teko 105 moterys. Iš ES valstybių daugiausia moterų 100 vyrų teko Estijoje ir Latvijoje - po 117, Lietuvoje - 115, Švedijoje gyventojų sudėtis pagal lytį beveik vienoda.

Aukštojo mokslo siekia daugiau moterų negu vyrų. 2009-2010 mokslo metų pradžioje universitetuose ir kolegijose moterys sudarė 59 proc. visų studentų. Didžiausią studijuojančiųjų dalį (75 proc.) moterys sudaro Kauno medicinos universitete ir Lietuvos veterinarijos akademijoje. Populiariausios studijų sritys tarp moterų tebėra socialinės paslaugos - 90 proc. jas studijuoti pasirinkusiųjų sudarė moterys, sveikatos priežiūrą - 80, žurnalistiką - 79, pedagogiką ir humanitarinius mokslus - 76, socialinius mokslus - 72 procentus.

Tačiau moterys renkasi ir vadinamąsias „vyriškas“ specialybes. Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijoje tarp 378 kariūnų - 25 moterys (7 proc. visų studentų), studijuojančios orlaivių pilotavimą, skrydžių valdymą, tarptautinius santykius ir personalo vadybą. Mykolo Romerio universitete studijuoja 88 būsimos policijos pareigūnės (43 proc. studentų).

2009 metais aukštąjį išsilavinimą įgijo 22 tūkst. moterų, arba 65 proc. visų absolventų. Moterys sudarė 68 proc. baigusiųjų antrąją studijų pakopą ir įgijusiųjų magistro kvalifikacinius laipsnius. Praėjusiais metais daktaro mokslo laipsnį įgijo 338 asmenys, iš jų 208 moterys (62 procentai).

Užpernai moterų, turinčių mokslo laipsnį ar pedagoginį vardą, buvo 2,7 tūkst. (44 proc.), vyrų - 3,4 tūkst. (56 proc.). Moterys sudarė 19 proc. turinčiųjų habilituoto daktaro laipsnį, 15 proc. - profesoriaus vardą.

Moterų užimtumas didesnis negu vyrų. Išankstiniais Statistikos departamento gyventojų užimtumo tyrimo duomenimis, 2009 metais moterų užimtumo lygis (15-64 metų amžiaus užimtų asmenų ir to paties amžiaus visų gyventojų santykis) buvo 60,7, vyrų - 59,5 procento, 2008 metais - atitinkamai 61,8 ir 67,1 procento.

Gyventojų užimtumo tyrimo duomenimis, trečiąjį 2009 metų ketvirtį moterys sudarė 39,2 procento visų teisės aktų leidėjų, vyresniųjų valstybės pareigūnų, įmonių, įstaigų, organizacijų ir kitų vadovų. Tai vienas aukščiausių rodiklių ES.

Moterų nedarbo lygis didėja lėčiau nei vyrų. Išankstiniais gyventojų užimtumo tyrimo duomenimis, 2009 metais darbo neturėjo 85,3 tūkst. moterų ir 139,8 tūkst. vyrų. Vyrų nedarbo lygis pernai buvo 17 procentų ir per metus išaugo 2,8 karto, o moterų - 10,4 procento ir per metus išaugo 1,9 karto.

Daugėja moterų verslininkių. 2009 metais Statistikos departamento smulkaus ir vidutinio verslo tyrimo rezultatai parodė, kad moterys sudarė 28,7 procento visų verslu užsiimančių asmenų, tai 0,7 procentinio punkto daugiau negu 2008 metais.

Pagrindinėmis moterų verslo sritimis išlieka žmonių sveikatos priežiūra (60,9 proc. visų šia veikla užsiimančių verslininkų) ir socialinio darbo bei apgyvendinimo ir maitinimo paslaugos (58,3 proc.). Paskutiniaisiais metais pastebimas moterų verslininkių dalies didėjimas tokiuose, anksčiau „vyriškais“ laikytuose, versluose, kaip statyba ir transportas. Šiose verslo srityse moterų dalis pernai atitinkamai padidėjo 2,8 ir 11,8 procentinio punkto ir sudarė 15,1 ir 24,7 procento.

Mažėja atotrūkis tarp moterų ir vyrų darbo užmokesčio. 2008 m. moterų vidutinis valandinis bruto darbo užmokestis pramonės, statybos ir paslaugų įmonėse buvo penktadaliu (20,5 proc.) mažesnis negu vyrų (2007 metais - 24,4 proc.). Moterų vidutinis valandinis bruto darbo užmokestis sudarė 11,46, vyrų - 14,41 lito.

Europos Sąjungoje didesnis negu Lietuvoje moterų ir vyrų darbo užmokesčio atotrūkis pramonės, statybos ir paslaugų įmonėse buvo Čekijoje ir Jungtinėje Karalystėje.

Moterys eina svarbiausias valstybės valdžios pareigas. Pernai Lietuvoje išrinkta pirmoji prezidentė, Seimo pirmininkė - taip pat moteris.

Penkioliktoje Vyriausybėje yra dvi moterys ministrės, pernai į Europos Parlamentą išrinktos 3 moterys ir 9 vyrai. 2008 metais į Seimą išrinktos 26 moterys ir 115 vyrų. Seimo Audito komiteto pirmininkės pareigas eina moteris. Dviejų iš dešimties Seimo komisijų pirmininkės yra moterys.


Šiame straipsnyje: gyvenimo trukmė

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Pasivaikščiojimams po užburiantį miestą – jauki ir šilta apranga
  Pasivaikščiojimams po užburiantį miestą – jauki ir šilta apranga

  Kas gali būti geriau už pasivaikščiojimą su puikia kompanija po jau kalėdiškai pasipuošti spėjusį miestą? Puodelis karštos arbatos rankoje, spalvingomis lemputėmis pasidabinusios gatvės ir šventiška miesto eg...

  1
 • Šių metų žiemos stilius – pūkuotas ir spalvingas
  Šių metų žiemos stilius – pūkuotas ir spalvingas

  Stilistė ir tinklaraščio TryOn.lt autorė Kristina Danilevičė pataria kaip atrodyti gražiai ir madingai šių metų žiemą. Pasak jos, šiemet dominuoja dirbtinis kailis ir netikėtai ryškios spalvos. ...

  1
 • A. Kuzmickaitė: lietuvės bijo pirkti dizainerių drabužius
  A. Kuzmickaitė: lietuvės bijo pirkti dizainerių drabužius

  Dažnai vietoj dizainerių kurtų drabužių renkamės įprastesnius, mat prisibijome, kad išskirtiniai audiniai bus sunkiai prižiūrimi, greitai „nusiskalbs“ ir nusidėvės.  Dizainerė A. Kuzmickaitė sako pastebinti, kad klientės d...

  2
 • Kaip žymios lietuvės atrodys senatvėje?
  Kaip žymios lietuvės atrodys senatvėje?

  Televizijos ir radijo laidų vedėjos Gabrielė Martirosianaitė ir Indrė Stonkuvienė ryžosi avantiūrai –„pasimatuoti“ senatvę ir pažvelgti, kaip jos atrodys sulaukusios garbaus amžiaus. Ši iniciatyva – tai socialinio proj...

  1
 • Dilema dėl žaliaskarės: dirbtina ar tikra?
  Dilema dėl žaliaskarės: dirbtina ar tikra?

  „Sakyti, kad dirbtinės eglutės yra draugiškesnės aplinkai tolygu teigti, kad nafta yra palankiausias aplinkai energijos šaltinis. Tai vadinama miesto legenda arba reklamos mitu“, – teigia Kauno technologijos universiteto Apli...

  2
 • Daugiau nei trečdaliui vyrų kosmetiką renka mylimosios
  Daugiau nei trečdaliui vyrų kosmetiką renka mylimosios

  Oda žmogų saugo nuo kenksmingo aplinkos poveikio, padeda palaikyti kūno temperatūrą, joje esančiais receptoriais jaučiame ir skausmą, ir švelnius prisilietimus. Nors graži oda – žmogaus sveikatos ir jaunystės ženklas, vyrai jos puosel...

 • Su vilnos suknele nuotaka nesušaltų net šalčiausią žiemos dieną
  Su vilnos suknele nuotaka nesušaltų net šalčiausią žiemos dieną

  Viešbučio "Neringa Vilnius" bibliotekoje ketvirtadienio vakarą tvyrojo šventinė atmosfera. Svečiai ne tik stebėjo kūrėjos Gitanos Vyšniauskienės ("Gitana Felt") autorinės kolekcijos pristatymą, bet ir kartu su...

  2
 • Kaip suprasti moteris: esminiai patarimai vyrams
  Kaip suprasti moteris: esminiai patarimai vyrams

  Vyrai dažnai nesupranta moterų ir jas suvokia kaip mitines būtybes, kurių elgesys yra nenuspėjamas. Pažinčių portalo flirtas.lt ekspertas atskleidžia 15 tiesų, kurias suvokę vyrai pradės geriau suprasti moteris. ...

 • „Victoria's Secret“ šou – 3 mln. vertės liemenėlė
  „Victoria's Secret“ šou – 3 mln. vertės liemenėlė

  Kad šaltą Paryžiaus naktį surengtų savo pirmąjį mados šou seksualius apatinius išradusiame mieste, JAV kompanijai „Victoria's Secret“ prireikė nemažai įžūlumo ir šaltakraujiškumo. ...

 • Mados istorikas A. Vasiljevas Lietuvoje pristato dar vieną parodą
  Mados istorikas A. Vasiljevas Lietuvoje pristato dar vieną parodą

  Lietuvos dailės muziejus gruodžio Taikomosios dailės ir dizaino muziejuje (Arsenalo g. 3A, Vilnius) atidarė parodą „Prijaukinta gamta. XVIII–XXI a.”, kurioje kolekcininkas Aleksandras Vasiljevas pristato per 100 niekada anksčiau Lietuvo...

  1
Daugiau straipsnių