Kodėl niekas nebenori skiepytis nuo pandeminio gripo?

Ar nebus išmestas į balą milijonas litų, sumokėtų už vakciną nuo pandeminio gripo? Skiepytis  nebenori net ir medikai, kasdien susitinkantys su kosinčiais ir čiaudinčiais pacientais.

Reikėjo, bet nebereikia

Lietuva vakcinos nuo pasaulį išgąsdinusio pandeminio gripo įsigijo praėjusiųjų metų pabaigoje. Atrodo, reikėtų džiaugtis, kad jos įsigyta dabar, o ne vėlyvą pavasarį, kaip buvo žadėta. Tačiau visuomenės ji vis dar nepasiekia, juolab niekas jos nebetrokšta.

"Apie tai, kad Lietuvoje jau yra vakcinos nuo pandeminio gripo, girdėjau per televiziją. Sveikatos apsaugos ministerija gruodžio pradžioje pareikalavo pageidaujančiųjų pasiskiepyti sąrašo, bet iki šiol jokio pranešimo apie tai, kada galėsime skiepytis, negavome", - į klausimą, ar pasirengę skiepytis pirminės grandies medikai, atsakė Kalniečių poliklinikos gydytoja klinikinė imunologė Regina Gaigalienė.

Atsikratė ar pasidalijo?

Sveikatos apsaugos viceministras Artūras Skikas patvirtino, kad į Lietuvą iš Olandijos jau atgabenta 27 tūkstančiai dozių   „GlaxoSmithKline“ farmacijos kompanijos pagamintos vakcinos „Pandemrix“. Ji perpirkta už tą pačią kainą, kokią mokėjo olandai, nors jiems papildomai kainavo ir išankstinė sutartis. Lietuva jos nebuvo sudariusi, todėl vakcina buvo pažadėta gegužės mėnesį.

Galbūt olandai atsisakė vakcinos todėl, kad ji vertinama gana skeptiškai?

"Mums vakcinos reikia, todėl mes jos ir pirkome. Olandų problema, kad jie jos turėjo per daug. Taip įvyko galbūt dėl to, kad iš pradžių buvo numatytos privalomos dvi dozės, o dabar sakoma, kad pakanka vienos", - į klausimą apie vakcinos žalą atsakė viceministras A.Skikas.

Jis pabrėžė, kad gamintojai garantuoja už vakcinos saugumą. Jis toks pats, kaip ir nuo sezoninio gripo skiepų.

Dalins šią savaitę

Tai kada gi mes skiepysimės ir kam bus skiriama ši vakcina?

"Logistikos problemos jau išspręstos, šią savaitę gydymo įstaigos vakciną gaus. Jas atrinks visuomenės sveikatos centrai, savivaldybių gydytojai. Vakcina pirmiausia siūloma šeimos gydytojams, ligoninių priėmimo skyriuose dirbantiems  medikams, vaikams nuo 10 metų ir suaugusiesiems, sergantiems kvėpavimo takų ir kitomis lėtinėmis ligomis", - išvardijo viceministras A.Skikas, pabrėžęs, kad kiekvienas žmogus turi apsisprendimo teisę, skiepytis ar ne.

Kalniečių poliklinikos gydytoja R.Gaigalienė į klausimą, ar daug jos kolegų nori pasiskiepyti nuo pandeminio gripo, atsakė, kad tokių - mažuma. Iš 221 Kauno greitosios medicinos pagalbos darbuotojų - gydytojų, slaugytojų, paramedikų ir pagalbinių darbuotojų, kuriems pasiūlyta skiepytis, gruodžio pradžioje, sudarant sąrašus, sutiko tik 49. Kauno 2-osios klinikinės ligoninės administratorius dermatovenerologijai ir infektologijai Juozas Stankus atkreipė dėmesį, kad nemažai jo kolegų pandeminiu gripu jau persirgo ir įgijo imunitetą, todėl skiepų poreikis yra mažesnis. Kauno medicinos universiteto Šeimos medicinos klinikos gydytoja Olga Vasiliauskienė į klausimą, ar skiepysis, atsakė taip pat neigiamai. „Aš jau sirgau šiuo gripu“, - toks galbūt net diplomatinis buvo gydytojos argumentas. 

Kai kurie ir Kalniečių poliklinikos, ir 2-osios klinikinės ligoninės gydytojai, net ir nuolat susiduriantys su sergančiaisiais virusinėmis ligomis, skeptiškai vertina skiepus. Juolab - nuo pandeminio gripo, kurie net ir medikų teigimu nėra pakankamai ištirti, sukelia nepageidaujamą reakciją.

"Vis dėlto tai yra pagrindinė priemonė nuo pandeminio gripo", - apibendrino gydytojas J.Stankus.

Nuo sezoninio gripo

Gydytojai infektologai ragina skiepytis ir dėl to, kad gali ateiti antroji pandeminio gripo banga. Kad ji būna, patvirtina praeitis.

"Kada kils antroji A(H1N1) viruso sukelto gripo banga, sunku prognozuoti. Buvo tikėtasi, kad ateis po mėnesio, bet kol kas jos požymių nėra. Gal pasireikš po trijų mėnesių, gal - po šešių", - svarstė gydytoja R.Gaigalienė ir pridūrė, kad aktyvi gyventojų migracija gali visko pridaryti.

Pakito ir sezoninio gripo epidemijos laikas. Anksčiau ji kildavo gruodžio arba sausio mėnesį, dabar - vasario pabaigoje ar net kovą. Dėl šios priežasties, priminė gydytoja R.Gaigalienė, skiepytis nuo sezoninio gripo dar nevėlu. Tačiau ir to gyventojai vengia, dar neišnaudota vakcina, nupirkta už valstybės lėšas rizikos grupės asmenims. Tai 65-erių metų amžiaus sulaukę žmonės, sergantieji širdies, plaučių, inkstų, imuninės sistemos ligomis.

Seimo narė reikalauja

Seimo Sveikatos reikalų komiteto narė Dangutė Mikutienė kreipėsi į sveikatos apsaugos ministrą Algį Čapliką, prašydama pateikti daugiau informacijos apie ką tik įsigytas vakcinas nuo pandeminio gripo. 

„ Ministerija atsakė, kad sudarant sutartis su pandeminio gripo vakcinos gamintojais, atsakomybės prisiėmimo ir žalos sveikatai atlyginimo klausimai numatomi sutarties sąlygose. Jeigu sutartis jau pasirašyta, visuomenė gali ir turi žinoti visas sąlygas ir galimas vakcinacijos pasekmes“, - reikalauja D. Mikutienė.

Anot Seimo narės, visiems turi būti žinoma, kokia gali būti šalutinė reakcija, kai kam jau sukėlusi paralyžių. Kas atsakys už žalą sveikatai? Jei gamintojai neprisiima atsakomybės, ją turi prisiimti Sveikatos apsaugos ministerija, juolab kad vakciną pirko ne iš gamintojų. Tačiau jei ministerija tai įsipareigos, žala bus atlyginta iš valstybės biudžeto?

Į šį klausimą D.Mikutienė atsakymo neturi. Ji tik pabrėžia, kad kitų šalių, kur jau buvo atlikta vakcinacija, patirtis leidžia abejoti šios vakcinos saugumu, todėl ministerija privalo išsklaidyti šias abejones ir paviešinti sutarties su vakcinos gamintojais sąlygas. D.Mikutienės teigimu nuo pandeminio gripo atsisakė skiepytis daugiau nei du trečdaliai Italijos gydytojų.

„Žinoma, vakcina nuo gripo nėra tobula. Jos patikimumas tarp normalaus imuniteto žmonių iki 65 metų - 70-90 proc., tarp vyresnių ar sergančių lėtinėmis ligomis dar mažesnis - 50-70 proc. Tačiau skiepo tikslas - sumažinti ne tiek sergamumą, kiek komplikacijų skaičių. Vakcina pakeičia ligos formą - ji būna lengvesnė“, - yra sakęs Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Infekcinių ligų ir mikrobiologijos klinikos vadovas Arvydas Ambrozaitis.

Rumunai skiepijasi iš baimės

Rumunijos gyventojus skiepytis nuo pandeminio gripo paskatino garsaus aktoriaus mirtis. 37 metų Toni Tecuceanu mirė praėjusį antradienį nuo pandeminio gripo sukelto plaučių uždegimo komplikacijų. Šalies gyventojai stojo į eiles prie vienos ligoninės Bukarešte, norėdami pasiskiepyti. Rumunijoje iki šiol užregistruotas 6 061 užsikrėtimo naujuoju pandeminiu gripu atvejis, o 82 šia liga užsikrėtę žmonės mirė. Masinė skiepijimo kampanija šioje 22 mln. gyventojų turinčioje šalyje prasidėjo pernai, tačiau iki šiol jų paskiepyta tik mažiau nei 1 procentas. Daugelis žmonių skiepytis vengė, praneša BNS.

Švedai - Europos rekordininkai

Europos vaistų agentūros duomenimis iki sausio 6 dienos pasiskiepijo 29,4 mln. senojo žemyno gyventojų. Iš jų 218 tūkst. - nėščių moterų. Didžioji dauguma, 21,6 mln. žmonių pskiepyti

„GlaxoSmithKline“ farmacijos kompanijos vakcina „Pandemrix“. Švedijoje pasiskiepijo 70 proc. gyventojų - daugiausia iš visų Europos šalių.

Sirgo šimtai tūkstančių

Lietuvoje pandeminiu gripu jau persirgo apie 250-300 tūkst. gyventojų, dėl sukeltų komplikacijų mirė 18 sirgusiųjų. Praėjusią savaitę Kauno medicinos universiteto klinikose nuo virusinio pandemijos sukelto plaučių uždegimo mirė gimdyvė, palikusi našlaičiu prieš mėnesį pirma laiko pagimdytą kūdikį. 

Auksė Mickienė, Kauno medicinos universiteto Infekcinių ligų klinikos vadovė:

- Lietuvoje norą skiepytis vakcina nuo pandeminio gripo pareiškė 9 tūkst. gydytojų. Liks dar 18 tūkst. dozių vakcinos, kuri rekomenduojama lėtinėmis ligomis sergantiems žmonėms, iš jų pirmiausia - kvėpavimo takų ir plaučių ligomis, taip pat nėščiosioms. Jos neišbraukiamos ir rizikos grupių sąrašų. Kai matysime, koks vakcinos poreikis, ko daugiau - entuziazmo ar skepticizmo skiepytis, įsigysime vakcinos papildomai.

Nemanau, kad dabar jos liks. Galima antroji pandeminio gripo banga, o ir dabar sergamumas šiuo gripu rusena dar gana aktyviai. Užsienio šalyse pasiskiepijusių žmonių daugėja, itin atidžiai sekamas šalutinis vakcinos poveikis. Užregistruota staigios mirties, išsėtinės sklerozės paūmėjimo ir paralyžiaus atvejų, bet nustatyta, kad jie ištiko ne dėl vakcinacijos, bet po vakcinacijos, dėl kitų priežasčių. Klinikiniai vakcinos tyrimai dar atliekami, bet tos studijos, kurios jau baigtos, patvirtino, kad vakcina saugi. Į viską žiūrima labai atsargiai ir atsakingai. Lietuvos medikų skepticizmą, vertinant vakciną nuo pandeminio gripo, lemia žinių stoka.   NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių