Batų priežiūra: kokybės negalima kepti ant radiatoriaus

Kruopščiai nuvalyti ir išdžiovinti batai ne tik padidins galimybę nesusirgti, sukurti tvarkingo asmens įvaizdį, bet ir sutaupyti. Lietuviai vis dar užmiršta elementarias batų priežiūros taisykles.

Gerai prižiūrimi batai gali tarnauti ilgiau nei penkerius metus, tačiau kelias minutes trunkanti procedūra turi savas taisykles. Pirmas žingsnis grožio ir sveikatos link - tinkamai pasirinkti batus. Per pusnis klampoti patariama rinktis natūralios odos apavą: batų gamybos ekspertai tikina, jog „veidiniu sluoksniu“ vadinama avalynė ne tik higieniškiausia, tačiau ir lengviausiai prižiūrima.

Avalynės gamybos įmonės „Lituanica“ gamybos direktorės pavaduotoja Danutė Kalinienė siūlo paprastą, tačiau būtiną kokybiškų batų priežiūros receptą: naujai įsigytą apavą nepamiršti išpurkšti impregnantu, o nešiotus batus - valyti iškart vos tik grįžus namo, patartina vakarais, jog per naktį batai galėtų tinkamai išdžiūti, o priežiūrai skirtos priemonės įsigerti į avalynės paviršių.

„Jeigu lieka sniego jį reikia nupurtyti, batus nuvalyti sausu ar vos drėgnu švariu minkšto audinio skudurėliu, - pašnekovė rekomenduoja flanelės, medvilnės ar drobės medžiagos gabaliukus, o batų paduose įstrigusį purvą krapštyti mediniu pagaliuku. - Švariai nuvalytus batus patartina prikimšti popieriaus ar laikraščio: tokiu būdu apavas išlaiko nepakitusią formą, o popierius greičiau sugeria drėgmę“.

D.Kalinienė įspėja, jog batus reikia džiovinti ne aukštesnėje nei 40 laipsnių karščio temperatūroje ir jokiu būdu nedėti avalynės ant radiatoriaus ar kitų šildymo priemonių. Išdžiuvusią avalynę reikia valyti batų tepalu, galima nublizginti vilnonės medžiagos gabaliuku ar kaprono kojine. Mėgstantys liaudies receptus batus gali įtrinti ricina ar kitais aliejais, tačiau pašnekovė tokius būdus prižiūrėti batams rekomenduoja tik retsykiais, kai po ranka nėra specialių avalynei skirtų priežiūros priemonių.

Vyresnio amžiaus žmonės įspėja: batuose su kailiu jokiu būdu nenešiokite kelių porų kojinių, mat tokiu būdu nuo susikaupusio prakaito susigadina kailis. „Dėvint kelias poras kojinių jos sulaiko šilumą ir neleidžia tarp kailio pūkelio cirkuliuoti orui, kuris ir šildo kojas. Jeigu batų viduje yra natūralus kailis patartina mautis vos vieną porą kojinių, tačiau jos turi būti kokybiškos - medvilnės ar vilnos“, -  D.Kalinienė mėgstantiems šilumą siūlo geriau dėvėti vieną porą kojinių ir pėdas apvynioti popieriumi negu mautis kelias poras kojinių.

Kauno medicinos universiteto Odos ir venerinių ligų klinikos vadovė Skaidra Valiukevičienė pataria:

Reikėtų stengtis visomis įmanomomis priemonėmis, kad kojos nesušaltų ir nesudrėgtų. Tam padeda tinkama avalynė pritaikyta sezoniniams orams ir kokybiškos natūralių audinių kojinės - medvilnės ar vilnos. Vilnonės kojinės gali būti per daug šiurkščios jautrią odą turintiems žmonėms. Jei nuolatos kojos šąlą, tada sausėja oda, ji tampa melsvo atspalvio, o pastoviai avint drėgną avalynę rizikuojama užsikrėsti pėdų ar nagų grybeliu.

Avalynę patartina rinktis su natūraliu kailiu arba sintetinėmis detalėmis, tačiau nepraleidžiančiomis drėgmės medžiagomis. Patartina rinktis ne kiekybę, o kokybę: geros kokybės batuose patariama mūvėti natūralaus pluošto kojines. Mūvint kelias poras kojinių, kojos drėgsta, o tai gali skatinti prakaitavimą. Patartina naudotis ir antrinio poveikio priemonėmis: šiltomis vonelėmis (ypač gerai veikia parafino vonelės) ir masažais, naudojant eterinius aliejus ar eukalipto turinčias priemones.


Šiame straipsnyje: bataibatų priežiūra

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių