Valstybės atkūrimo 100-čiui skirtose lenktynėse – 100 žirgų

 • Teksto dydis:

Vasario 3-ąją Dusetose vyksiančios tradicinės ristūnų žirgų lenktynės „Sartai 2018“, kurias organizuoja žemės ūkio ministerija kartu su Zarasų rajono savivaldybe, įtrauktos į Lietuvos valstybės atkūrimo 100-čiui skirtų renginių sąrašą.

Ta proga žiūrovus džiugins 100 eikliųjų žirgų, išaugintų Lietuvoje ir Baltijos šalyse.

Iš jų apie 70 varžysis dėl įvairių prizų ir bėgs ledo taku, o kiti, seniausios lietuviškos veislės žirgai žemaitukai, dalyvaus varžybų atidarymo parade ir kitose atrakcijose.

Ištverme garsėjančius žemaitukus pasibalnoję devyni raiteliai Dusetose šiltai buvo sutikti dar 2011 m. Mat jie buvo ką tik atlaikę nelengvą, kupiną nuotykių beveik 2 tūkst. km kelionę Vytauto Didžiojo pramintais keliais nuo Senųjų Trakų iki Ukrainos Očakivo miesto, esančio šalia Juodosios jūros.

„Pirmadienio (sausio 22-osios) duomenimis „Sartų 2018“ lenktynėse dalyvaus 69 įvairių veislių ristūnai žirgai, išauginti geriausiųjų Baltijos šalių bei užsienio žirgininkų, – varžybų spaudos centrui, viešųjų ryšių agentūrai „Visus Bonus“ sakė respublikinės lenktyninių žirgų lygos direktorius Vidmantas Isoda. – Tai maždaug tiek pat, kiek į Dusetas per paskutinįjį dešimtmetį vidutiniškai atvyksta kasmet. Ristūnus vadelios 33 sportininkai, kurių kiekvienas dalyvaus mažiausia dviejuose važiavimuose.“

Dalyvių sąrašuose – varžybų šeimininkai lietuviai ir kaimynai latviai su estais.

Daugiausia žirgų – 40 – į Dusetose vyksiančią šventę tradiciškai deleguoja respublikinė lenktyninių žirgų lyga. 13 atsiunčia latviai, po 8 – estai ir Lietuvos ristūnų sporto asociacija.

Pasak V. Isodos, tiek dalyvių leidžia tikėtis, jog ristūnų lenktynės Dusetose bus gražios, o jose nestigs atkaklios, dramatiškos kovos, o galbūt ir kiekvieną renginį puošiančių rekordų.

Dusetų hipodromo trasos rekordas priklauso uteniškiui Egidijui Gudoniui, kai jis pernai su Gardens Fairytale 1609 metrų distanciją įveikė per 2 min. 00,165 sek. ir iškovojo pagrindinį varžybų trofėjų – žemės ūkio ministerijos tradiciškai steigiamą Didįjį žiemos prizą.

Įdomu, kad E. Gudonis pernai pagerino sau pačiam nuo 2014 m. priklausiusį rekordą, kai su Rodney Augustinu jis tą pačią distanciją buvo įveikęs per 2 min. 00,775sek.

O bene labiausiai intriguoja, kad ir šiemet E. Gudonis dėl Didžiojo žiemos prizo varžysis su tuo pačiu Amerikos ristūnu Gardens Fairytale, kuris sportinių žirgų reitinguose tik per plauką nusileidžia Stanislovo Kėrio tos pačios veislės Ingo Sanna.

V. Isodos nuomone, varžytuvės dėl Didžiojo žiemos prizo bus bene atkakliausios, kur įspėti nugalėtoją tiesiog neįmanoma.

Specialistai pataria atkreipti dėmesį į irgi Lietuvoje išaugintus Amerikos ristūnus Torpedinis kateris (vadelios Kazys Trota), Monet Augustinu (Monika Vinskutė), Giant Cass (Saulius Matulevičius), Tosca de Chanterne (Žydrūnas Vasilionka) ir kitus.

Varžybų vyriausiasis teisėjas Romaldas Pikauskas pritaria kolegai, tačiau jis visų pirma patartų atkreipti dėmesį į labai pajėgų ir patyrusį duetą iš Estijos, vyrą ir žmoną Jevgenijų Ivanovą ir Jeleną Fironovą, kurių vadeliojami Amerikos ristūnai Damzel Eson ir Uptown Girl įvertinti aukščiausiais iš visų, kuriuos matysime Dusetų hipodromo ledo take, reitingais.

Tai irgi suaugę A reitingo žirgai, bėgsiantys 1609 metrų distancijoje.

V. Isoda pritartų Romaldui, tačiau patyrusiam specialistui bene daugiausia abejonių kelia kokios sportinės formos šie eiklūs žirgai pasieks Dusetas iš Švedijos, kur dabar jie dalyvauja lenktynėse.

Bene didžiausios konkurencijos estai gali susilaukti iš artimiausių kaimynų latvių.

Respublikinės lenktyninių žirgų lygos direktorių itin imponuoja Amerikos ristūnas Victory Boy T.G., kurį vadelios Sandra Solkone. Šis eržilas – tai naujausias Latvijos sportininkų pirkinys iš Norvegijos žirgų augintojų.

Dar vienas Latvijos sportininkas Maris Ežmalis Dusetose debiutuos su aukštai reitinguojamu, rusų didžiojo karvedžio Suvorovo vardu pavadintu ristūnu.

Nemenką žiūrovų susidomėjimą kelia ir jauniausieji žirgai, kuriems tokios lenktynės – dar ne visai įprastos ir kurių važnyčiotojams suvaldyti ristūnus – savotiškas iššūkis.

Atskirame bėgime varžysis jauniausieji, 2015 m. gimę žirgai, kuriuos ledo take tramdys visas būrys Lietuvos sportininkų – Dainius ir Vigimantas Perednikai, Mečislovas ir Gintaras Radzevičiai, Juozas Kvakšys, Alvydas Banėnas ir kiti.

„Žiūrovus, kurių Dusetose kasmet susirenka po 20-30 tūkstančių, vilioja ne tik tradicinės ristūnų žirgų lenktynės, bet ir nacionalinį paveldą bei etnines vertybes propaguojanti mugė, kuri vasario 3-ąją pradės šurmuliuoti anksčiausiai – nuo 10 val., – sako „Sartų 2018“ šventę rengiančios VšĮ „Promo events“ direktorius Darius Jonušis. – Iškart po lenktynių žiūrovų laukia įdomi vakaronė Dusetų kultūros rūmuose, tradicinė paroda „Žirgas dailėje“ ir kitos atrakcijos“.

Lenktynės ir mugė lankytojams – nemokamos.


Šiame straipsnyje: sartaiSartų lenktynėsžirgai

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Žirgų lenktynės: 5 įdomūs faktai
  Žirgų lenktynės: 5 įdomūs faktai

  Lietuvoje ir pasaulyje prasidėjo žirgų lenktynių sezonas, kuris bus pilnas intrigos ir nenuspėjamų pergalių. Žirgų lenktynės – tai nauja unikali pramoga Lietuvoje, todėl suklusti turėtų ne tik žirgų sporto entuziastai, bet ir visi, m...

 • Smalininkuose – atkaklios kartingo lenktynininkų kovos
  Smalininkuose – atkaklios kartingo lenktynininkų kovos

  Savaitgalį netoli Jurbarko įsikūrusioje Smalininkų kartingo trasoje varžėsi gausus būrys greičiausių mūsų šalies kartingo lenktynininkų – šeštadienį, gegužės 19-ą  dieną čia vyko 2-ojo Lietuvos kartingo čempio...

 • Kauno sporto halėje – MMA kovos
  Kauno sporto halėje – MMA kovos

  Gegužės 19 d. Kauno sporto halėje vyko „King of the Cage Baltic Tour 3“ turnyras. Vakaras neapsiėjo be intriguojančių kovų: lietuvio netikėtas nokautas, fotomodelio skausmingi kojų smūgiai ir kovą nulėmęs sprando laužimas. ...

 • A. Gudžius pasiekė įspūdingą rezultatą
  A. Gudžius pasiekė įspūdingą rezultatą

  Lietuvos sporto universiteto (LSU) atstovai laimėjo Tartu (Estija) vykusias 34-asias SELL studentų žaidynes. LSU studentai iškovojo 39 medalius, o pasaulio čempionas, LSU studentas Andrius Gudžius tapo SELL žaidynių rekordininku nusviedęs disk...

 • „Čempionų ralyje“ lietuvaičiai nusiteikė artėjančioms tarpusavio kovoms
  „Čempionų ralyje“ lietuvaičiai nusiteikė artėjančioms tarpusavio kovoms

  Savaitgalį Latvijoje vykusiame Talsio ralyje dešimtadalį visų dalyvių sudarė mūsų šalies atstovai. Lietuvaičiai čia apšilo kojas prieš artėjantį antrąjį Lietuvos ralio čempionato etapą Kelmėje, o tuo pačiu „pa...

 • A. Juškėnas: norisi didesnių iššūkių
  A. Juškėnas: norisi didesnių iššūkių

  Praėjusią savaitę Klaipėdos „Dragūno“ rankininkai apgynė Lietuvos čempionų titulą. Jau aštuntasis toks trofėjus per devynis sezonus – tikra puošmena „Dragūno“ laimėjimų sąraše, nes išlaiky...

 • Savaitgalį pajūryje – burlenčių ir jėgos aitvarų varžybos
  Savaitgalį pajūryje – burlenčių ir jėgos aitvarų varžybos

  Gegužės 25-27 dienomis, Klaipėdos rajone, Kintuose, visus burlenčių ir jėgos aitvarų sporto mėgėjus suburs kasmetinės varžybos „Baltic Cup”. Šis jau dvidešimt metų iš eilės organizuojamas renginys šiemet &sc...

 • Įdomūs faktai, ko nežinojote apie žirgų lenktynes
  Įdomūs faktai, ko nežinojote apie žirgų lenktynes

  Lietuvoje ir pasaulyje prasidėjo žirgų lenktynių sezonas, kuris bus pilnas intrigos ir nenuspėjamų pergalių. Žirgų lenktynės - tai nauja unikali pramoga Lietuvoje, todėl suklusti turėtų ne tik žirgų sporto entuziastai, bet ir visi kiti, mėgstan...

 • Tenisininkas R. Berankis pasaulio reitinge išliko 92-as
  Tenisininkas R. Berankis pasaulio reitinge išliko 92-as

  Teniso profesionalų asociacijos (ATP) reitingų lentelėje lietuvis Ričardas Berankis išliko 92-ojoje vietoje. 27-erių metų Lietuvos tenisininkas turi 668 taškus. ...

 • Tenisininkei J. Eidukonytei Švedijoje nepavyko triumfuoti dvejetų varžybose
  Tenisininkei J. Eidukonytei Švedijoje nepavyko triumfuoti dvejetų varžybose

  Švedijoje pasibaigusio tarptautinės teniso federacijos (ITF) moterų turnyro dvejetų varžybų finale šeštadienį lietuvė Joana Eidukonytė su lenke Daria Kuczer 4:6, 2:6 pralaimėjo britei Annai Popescu bei švedei Marijai Yudano...

Daugiau straipsnių