Spindintis NCAA studentų pasaulis iš arti (apžvalga)

Kas ta „Kovo beprotybė“? Tai vienas didžiausių JAV sporto renginių, sulaukiantis milžiniško dėmesio ir už Šiaurės Amerikos ribų. „Kovo beprotybė“ – NCAA krepšinio atkrintamosios varžybos, kuriose rungiasi 68 pajėgiausios lygos komandos.

„Kovo beprotybė“ bent jau kuriam laikui sutelkia visų JAV krepšinio sirgalių dėmesį. Pagal „Viralheat“ atliktą tyrimą, dar prieš finalinio ketverto turnyrą socialiniuose tinkluose varžybos buvo paminėtos ne vieną milijoną kartų.

Vien rungtynės tarp „Kansas Jayhawks“ ir „North Carolina Tar Heels“ universitetų ekipų buvo paminėtos per 257 tūkst. kartų. „Miami Hurricanes“ universiteto ekipa sulaukė daugiau nei 312 tūkst. atsiliepimų.

Žaidimas tokio masto varžybose yra daugelio jaunuolių svajonė. Į „Kovo beprotybę“ patekusių universitetų žaidėjai gauna progą pasijusti žvaigždėmis. Tą patyrė ir savo įspūdžiais su „Tritaškis.lt“ pasidalino „Saint Mary‘s Gaels“ atstovaujantis Eividas Petrulis.

„Patekti į „Kovo beprotybę“ yra labai sunku, ypač kai esame mažas universitetas („Saint Mary‘s“), o NCAA labiau mėgsta ten pakviesti didesnius universitetus, kad tai atneštų jiems daugiau pelno. Kai pakliūni į „Kovo beprotybę“, tave laiko lyg Nacionalinės krepšinio lygos (NBA) krepšininkais – privatus lėktuvas, policijos palyda, minios žmonių, prašančių parašų, visur sekiojančios kameros ir fotoaparatai ir t.t. Toks jausmas lyg būtum NBA komandoje“, – teigė lietuvis.

Patekimas į „Kovo beprotybę“

Tik 68 iš 347 universitetų komandų yra atrenkamos į „Kovo beprotybę“, tad dauguma ekipų savo sezoną baigia kovo viduryje.

31 komanda vietą sezono kulminacija tapsiančiame turnyre iškovoja laimėdama turnyrą tarp kitų tos pačios konferencijos ekipų. Vienintelė išimtis yra „Ivy League“ konferencija, kurioje rungtyniauja Gabrielius Maldūnas („Darmouth Big Green“). Į „Kovo beprotybę“ iš „Ivy League“ iškopia reguliariojo sezono nugalėtoja.

Likusios 37 komandos paaiškėja po „Atrankos sekmadienio“ (angl. Selection Sunday). NCAA atrankos komitetas, atsižvelgdamas į komandų rezultatus, traumuotus žaidėjus ir kitus faktorius, kurie gali turėti įtaką komandos žaidimui, išrenka komandas, vertas dalyvauti „Kovo beprotybėje“.

Lietuvių žaidimas „Kovo beprotybėje“

Dauguma lietuvių savo karjerą NCAA baigė taip ir nesužaidę nė vienų rungtynių „Kovo beprotybėje“, kadangi patekti į pajėgiausius universitetus yra itin sunku.

E.Petrulis „Kovo beprotybėje“ pats debiutavo šiais metais – jis po minutę sužaidė abejose „Saint Mary‘s Gaels“ rungtynėse. Antrosios baigėsi po itin dramatiškos kovos. Kai jau atrodė, kad viskas aišku ir liko žaisti tik viena minutė, lietuvio atstovaujamo universiteto ekipa pradėjo vytis savo varžovus, o pats E.Petrulis, nespėjęs nė apšilti kojų, įmetė tritaškį ir sugrąžino viltis iškovoti pergalę.

„Atsilikinėjome 5 taškais, likus žaisti apie 10 sekundžių, – istoriją nupasakoti bandė puolėjas. – Gaves kamuolį, bandžiau išprovokuoti varžovo pražangą ir bandyti tai paversti 1 taško deficitu, nes žinojau kad laiko liko labai mažai. Bet varžovas šiek tiek atsitraukė ir teko mesti sunkų metimą, kuris pasiekė tikslą nuo lentos. Per daug nesidžiaugiau, nes vis dar atsilikinėjom 2 taškais, likus žaisti apie 3 sekundes, ir nebeturėjome minutės pertraukėlių. Tačiau, kai pavyko išprovokuoti varžovų klaidą, atgavome viltį ir tikrai maniau, kad pavyks laimėti. Paskutinį metimą patikėjome komandos lyderiui Matthew Dellavedovai, bet pastarojo metimas tikslo nepasiekė“.

Be E.Petrulio 2012-2013 metų sezono „Kovo beprotybėje“ kovojo tik Jonas Stalyga („Akron Zips“) ir lietuvių kilmės kanadietis Nikas Stauskas („Michigan Wolverines“).

„Wichita State Shockers“ talismanas - bjauriausias NCAA! Reuters/Scanpix nuotr.

Renkami net baisiausi talismanai

„Kovo beprotybės“ populiarumas pasiekė tokį mastą, kad žiniasklaida ir sirgaliai pradėjo rinkti ne tik geriausias komandas, žaidėjus, trenerius, bet ir... baisiausius talismanus!

„USA Today“ paskelbtame penkių talismanų sąraše karaliauja „Wichita State Shockers“ talismanas. Įdomu tai, kad „Kovo beprotybės“ pradžioje labai pajėgia komanda nelaikyta „Wichita State Shockers“ įveikė ne vieną aukščiau reitinguotą varžovą ir pateko į varžybų finalinį ketvertą. Galbūt ir talismanas prisidėjo prie tokio pasiekimo? Matant jo išvaizdą, tai tikrai nebūtų staigmena!

Taip pat į tokį „topą“ pateko „Saint Louis Bellikens“, Akron „Zips“, „Western Kentucky Hilltoppers“ ir „Middle Tennessee State Blue Raiders“ komandų talismanai.

Pinigai! Pinigai! Pinigai!

Tai, kad „Kovo beprotybė“ sulaukia milžiniško dėmesio, savaime reiškia ir didelius pinigus. Daug uždirba ne tik pati lyga.

Atlanta, kurioje vyko finalinis ketvertas, per tris dienas surinko 70 mln. JAV dolerių. Vien į 75 tūkst. žmonių talpinančiame stadione vykusį finalą susirinko 74326 žiūrovai, o bilietų kaina svyravo net iki 1600 JAV dolerių.

Savaitgaliui buvo rezervuota 10 tūkst. kambarių Atlantos viešbučiuose, kurie pasinaudojo proga ir ženkliai padidino kainas.

Manote, kad 70 mln. JAV dolerių yra daug? Kur kas daugiau pinigų surenka visas „Kovo beprotybės“ renginys. 2011–2012 metais vien tik 504 milijonai dolerių buvo grąžinti pirmojo diviziono konferencijoms, kurios pinigus paskirstė įvairiausioms reikmėms.

Kiekvienais metais pinigai yra padalinti į šešias pagrindines dalis skirtas: studijų kokybės gerinimui, krepšinio fondui, studentų-sportininkų pagalbai, sporto rėmimui, konferencijų dotacijoms ir lygos teikiamai finansinei paramai.

Po 20112012 metų sezono:

 • Studijų kokybės gerinimui kiekvienas universitetas gavo po 68 tūkst. JAV dolerių (iš viso padalyta 24,6 mln.)
 • Krepšinio fondui skirti 202 mln. Jie yra išdalijami konferencijoms, priklausomai nuo to, kiek kiekvienos konferencijos komandų varžėsi „Kovo beprotybėje“. Dažniausiai konferencijos turi gautą sumą padalinti po lygiai kiekvienam savo universitetui, tačiau kartais konferencijos pinigus skiria tik „Kovo beprotybėje“ kovojusiems universitetams.
 • Studentų–sportininkų pagalbos fondas, kuris gavo 66 mln. dolerių, yra skirtas padėti studentams, kurie dėl traumų negali sportuoti. Taip pat, pateikus paraišką, fondas padeda padengti su popierizmu susijusias išlaidas.
 • Sporto rėmimo fondui buvo suteikti 67 mln. dolerių, kurių paskirtis – padėti universitetams plėtoti kitas sporto šakas.
 • Konferencijų dotacijos (8 mln.) skirtos teisėjų kursams ir kitai šviečiamajai veiklai.
 • Lyga taip pat universitetams teikia finansinę paramą, kuri priklauso nuo paskirtų stipendijų. Kuo daugiau stipendijų universitetas yra paskyręs, tuo daugiau pinigų jis gauna. Iš viso tam skirta beveik 135 mln.

Žinoma, yra ir daugiau būdų panaudoti gautus pinigus.Amerikiečiai kelia klausimą, ar NCAA studentų–sportininkų fondo pinigai turėtų būti panaudoti žaidėjų tėvų kelionei (bei jų apgyvendinimui) į „Kovo beprotybės“ rungtynes?

Kevinas Ware‘as

Tokie renginiai ne tik pasižymi dideliu azartu, bet ir stiprina sirgalių solidarumą. Puikus to pavyzdys yra „Louisville Cardinals“ žaidėjas Kevinas Ware‘as.

Krepšininkas, rungtynėse su „Duke Blue Devils“, itin žiauriai susilaužė koją, kas nepaliko abejingų. Stiprybės K.Ware‘ui linkėjo tiek paprasti komandos sirgaliai, tiek ypač žinomi žmonės. Jam susilaužius koją, amerikietis sulaukė Kobe Bryanto, Kevino Duranto ir Charleso Barkley skambučių. Jam taip pat paskambino ir pirmoji JAV ponia Michelle Obama.

Ši jaunojo amerikiečio trauma tik dar labiau motyvavo „Louisville Cardinals“ siekti pergalės. Traumą patyręs K.Ware‘as paragino savo komandos draugus negalvoti apie jo nelaimę, o tiesiog dėl jo iškovoti pergalę. „Louisville Cardinals“ krepšininkai jo žodžių paklausė ir įspūdingai spurtavę, iškovojo pergalę, o vėliau tapo NCAA čempionais.

Po to, kai nugalėję „Duke Blue Devils“, K.Ware'o komandos draugai aplankė nelaimėlį ligoninėje ir atvežė iškovotą Vidurio vakarų trofėjų, K.Ware‘as socialiniame tinkle „Instagram“ įkėlė nuotrauką bei parašė: „Jie – ne mano komandos draugai, žmogau. Jie – mano broliai, kuriuos mylėsiu iki mirties“.

Įdomūs faktai

 • Trys žaidėjai yra laimėję NCAA tiek kaip žaidėjai, tiek kaip treneriai: Bobas Knightas, Deanas Smithas ir Joe Beasmanas Hallas.
 • Aštuonis kartus NCAA triumfavo katalikų universitetai.
 • Per visą NCAA istoriją tik septynios komandos pajėgė laimėti varžybas nė kartą per sezoną nepatyrusios pralaimėjimo.
 • Didžiausia persvara pasiekta pergalė „Kovo beprotybėje“ – 64 taškai. Tai įvyko 1963 metais, kai „Loyola Ramblers“ 111:47 nušlavė „Tennessee Tech Golden Eagles“.
 • XX a. vykusiose „Kovo beprotybės“ varžybose daugiausiai taškų pelnė Glenas Rice‘as – jis per 6 rungtynes surinko 184 taškus.
 • Siekiant apsaugoti žaidėjų privatumą, prieš vienas „Kovo beprotybės“ rungtynes Indianapolyje iš arenos buvo išvestas plačiai žinomas žmogus, „Creative Artists Agency“ agentūros konsultantas Williamas Wesley. „World Wide Wes“ pravarde žinomas amerikietis iš arenos buvo išprašytas dėl galimų sąsajų su „Nike“ kompanija. Kadangi „World Wide Wes“ nuolatos turėdavo priėjimą net į žaidėjų rūbines, lyga pasirūpino, kad krepšininkams netrukdytų pašaliniai asmenys.

Kiti turnyrai

„Kovo beprotybė“ nėra vienintelis toks turnyras. Į „Kovo beprotybę“ nepatekusios komandos dažniausiai sezono dar nebaigia ir dalyvauja kituose turnyruose, pavyzdžiui, „College Insider Tournament“ (CIT), „College Basketball Invitational“ (CBI), „National Invitational Tournament“ (NIT).

Nors ne tiek, kiek NCAA, bet ir jie sulaukia dėmesio bei kai kurios rungtynės būna transliuojamos. Pačioms komandoms tai išeina į gerą dėl to, kad sezonas, kuris ir taip yra trumpas, nesibaigia taip greitai.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių