Prisimenant 2008-uosius

Besibaigiantys 2008-ieji metai Lietuvos krepšiniui buvo permainingi. Metai prasidėjo televizijų atsisakymu transliuoti rungtynes, nes buvo draudžiama alkoholio reklama. Vasarą visų dėmesį prikaustė rinktinė ir jos dalyvavimas Pekino olimpiadoje. Rudenį, naujo sezono pradžioje, pagrindine tema tapo „Žalgirio" finansinės problemos.

Tinklalapis BasketNews.lt apžvelgia svarbiausius 2008-ųjų metų Lietuvos krepšinio įvykius.

Sausis

3 d. Vilniaus „Lietuvos rytas" užsitikrino vietą Eurolygos „Top 16" varžybose. Tai vilniečiai padarė 85:50 sumindę Le Mano „Sarthe Basket" ekipą.

10 d. Vietą tarp 16 stipriausių Eurolygos komandų užsitikrino ir Kauno „Žalgiris". Kauniečių snaiperis Marcusas Brownas per 13 minučių pelnė 22 taškus ir LKL čempionai išvykoje 83:74 palaužė Liublianos „Union Olimpija" komandą.

17 d. Linas Kleiza per vienerias NBA rungtynes pelnė 41 tašką, taip sužaisdamas rezultatyviausias visų laikų rungtynes NBA. Maža to, iki šiol nė vienas lietuvis per rungtynes NBA nebuvo pelnęs tiek taškų.

Vasaris

2 d. Estai pademonstravo, kad nemoka rengti krepšinio švenčių. Nykioje SEB BBL žvaigždžių dienoje linksma nebuvo nei žiūrovams, nei krepšininkams.

6 d. Kauno „Žalgiris" laimėjo Lietuvos krepšinio federacijos (LKF) taurę. Finale DeJuano Collinso vedamas „Žalgiris" 83:72 įveikė „Lietuvos rytą".

10 d. Žydrūnas Ilgauskas pareiškė, kad norėtų žaisti Lietuvos rinktinėje per Pekino olimpiadą. Tiesa, vėliau kelią į rinktinę jam užtvėrė nugaros skausmai.

22 d. Robertas Kuncaitis pasitraukė iš „Šiaulių" vyr. trenerio posto. Trenerio apsisprendimą lėmė banguotas žaidimas ULEB taurėje ir Lietuvos krepšinio lygoje.

Kovas

1 d. Kėdainių „Nevėžis" iškovojo SEB BBL Iššūkio taurę, finale 81:68 įveikęs Rygos VEF. Treti liko Panevėžio „Techaso" krepšininkai.

15 d. Vilniaus „Lietuvos rytas" užsitikrino SEB BBL reguliariojo sezono nugalėtojų titulą. Lemiamose rungtynėse vilniečiai 91:79 nugalėjo Kauno „Žalgirį". Ši dvikova įėjo į šalies krepšinio istoriją kaip pirmoji LKL grandų dvikova, kuri nebuvo tiesiogiai transliuojama nė per vieną televiziją. Tiesioginės transliacijos televizijos atsisakė dėl Alkoholio reklamos įstatymo, tuo metu draudusio alkoholio reklamą iki 23 val.

Balandis

1 d. Vaidotas Pridotkas po Lietuvos krepšinio lygos (LKL) rungtynių smogė Valdui Dabkui, tačiau nė vienas krepšininkas sankcijų iš lygos nesulaukė.

21 d. LKL nubaudė „Sakalų" komandą dėl sirgalių įžeidžiančių replikų DeJuanui Collinsui. 4000 litų turėjusios sumokėti sostinės komandos vadovas Vytautas Kiaušas negalėjo suprasti šio sprendimo: „Lietuva yra laisva šalis ir žiūrovai gali sakyti, ką tik nori".

24 d. Vilniaus TEO devintą kartą iš eilės laimėjo Lietuvos moterų krepšinio lygos pirmenybes. Sostinės krepšininkės finalo serijoje 3-0 įveikė Kauno „Laisvę".

26 d. Kauno „Žalgiris" po dvejų metų pertraukos laimėjo SEB BBL pirmenybes. Finalo ketverto turnyro finale Šiauliuose kauniečiai 86:84 įveikė Vilniaus „Lietuvos rytą". Naudingiausiu krepšininku išrinktas DeJuanas Collinsas, pataikęs lemiamą metimą paskutinę rungtynių sekundę.

Gegužė

2 d. Dariui Songailai užteko vos kepštelti LeBronui Jamesui, kad užsidirbtų diskvalifikaciją vienoms rungtynėms.

3 d. Ramūnas Šiškauskas išrinktas naudingiausiu Eurolygos reguliariojo sezono krepšininku.

4 d. Maskvos CSKA antrą kartą per trejus iškovojo Eurolygos čempionų titulą. Finale maskviečiai 91:77 palaužė Tel Avivo „Maccabi".

13 d. „Šiauliai" eilinį kartą iškovojo Lietuvos krepšinio lygos (LKL) bronzos medalius. Mažajame finale šiauliečiai 3-0 nepaliko vilčių „Alytaus" krepšininkams.

17 d. „Žalgiris" iškovojo ketvirtą iš eilės pergalę LKL finale ir dvyliktą kartą triumfavo šalies pirmenybėse. Kauniečiai 4-1 palaužė „Lietuvos rytą.

23 d. Kauno „Žalgirio-Sabonio mokyklos" komanda priimta į Lietuvos krepšinio lygą.

28 d. „Lietuvos ryto" krepšinio komanda paskelbė, kad naujuoju komandos treneriu tapo Antanas Sireika.

Birželis

17 d. Per „Laikinosios sostinės" krepšinio turnyro rungtynes Martynas Linkevičius sumušė mačui teisėjavusį arbitrą. Krepšininkas vėliau buvo diskvalifikuotas dvejiems metams.

17 d. Bostono „Celtics" po 22 metų pertraukos tapo NBA čempionais. Finale Bostono ekipa 4-2 nugalėjo Los Andželo „Lakers" ir septynioliktą kartą per klubo istoriją matavosi čempionams skirtus žiedus.

21 d. Lietuvos vyrų krepšinio rinktinė pradėjo pasiruošimą olimpiadai. Pirmosiose treniruotėse Palangoje nesportavo komandos lyderiai.

Liepa

27 d. Lietuvos jaunių (iki 18 metų) merginų rinktinė pirmą kartą per šalies istoriją tapo Europos čempionėmis. Naudingiausia pirmenybių žaidėja išrinkta Aurimė Rinkevičiūtė.

31 d. Paskelbta, kad Darius Songaila dėl nugaros traumos nerungtyniaus Pekino olimpinėse žaidynėse. Taip baigėsi aštuonerius metus trukusi puolėjo karjera nacionalinėje komandoje.

Rugpjūtis

1 d. Lietuvos vyrų krepšinio rinktinė, besirengdama Pekino olimpiadai, sužaidė draugiškas rungtynes su Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) rinktine. Lietuviai triuškinamai pralaimėjo 84:120.

3 d. Lietuvos jaunių (iki 18 metų) vaikinų rinktinė iškovojo Europos čempionato sidabrą, finale 50:57 nusileidę bendraamžiams iš Graikijos. Naudingiausiu pirmenybių žaidėju išrinktas Donatas Motiejūnas.

10 d. Lietuvos jaunimo (iki 20 metų) rinktinė iškovojo Europos čempionato sidabrą. Rimvydo Samulėno auklėtiniai tik finale nusileido Serbijos bendraamžiams.

20 d. Lietuvos vyrų krepšinio rinktinė Pekino olimpiados ketvirtfinalyje palaužė Kiniją ir penktą kartą iš eilės pateko į olimpinių žaidynių pusfinalį.

24 d. Lietuvos rinktinė olimpiadoje liko be medalių. Lietuviai mače dėl bronzos nusileido Argentinai ir užėmė ketvirtą vietą. Čempionais tapo JAV krepšininkai.

24 d. Lietuvos jaunučių (iki 16 metų) vaikinų rinktinė tapo Europos čempione. Finale lietuviai 75:33 sutriuškino Čekijos rinktinę. Naudingiausiu turnyro žaidėju išrinktas Jonas Valančiūnas.

26 d. Rinktinės krepšininkai sugrįžę į Lietuvą nustelbė olimpinius prizininkus tiek gerbėjų dėmesiu, tiek arogantišku elgesiu.

26 d. Ramūnas Šiškauskas paskelbė baigiantis karjerą rinktinėje.

Rugsėjis

24 d. „Žalgiris" laimėjo ikisezoninį Aleksandro Gomelskio turnyrą Maskvoje, įveikęs Maskvos CSKA ir Atėnų „Panathinaikos" klubus.

26 d. Po beveik dešimtmetį trukusių ginčų pradėta Kauno arenos statyba. Beveik 15 tūkst. žmonių talpinanti arena turėtų būti baigta per dvejus metus.

28 d. „Lietuvos rytas" laimėjo pirmąkart rengtas Prezidento taurės varžybas. Pusfinalyje vilniečiai įveikė „Žalgirį", o finale - Rygos „Barons".

Spalis

9 d. Marcusas Brownas, Willie Deane‘as ir Lorenas Woodsas su komanda neišvyko į Alytų, kur buvo žaidžiamos LKL rungtynės. Iš pradžių nekomentavę krepšininkų neatvykimo, paskui Kauno klubo vadovai turėjo pripažinti, kad amerikiečiai boikotuoja rungtynes dėl negaunamų atlyginimų.

12 d. Tuometinis „Žalgirio" treneris Rimantas Grigas pareiškia, kad Marcusas Brownas į Kauną atvyko absoliučiai nepasiruošęs sezonui. Praėjus vos savaitei Kaune nebeliko nei Grigo, nei Browno.

14 d. „Žalgirį" paliko komandos viceprezidentas Gediminas Navikauskas. Vadovas ir visa klubo valdyba pasitraukė dėl komandą užklupusios krizės. Naujuoju klubo vadovu paskirtas Paulius Motiejūnas.

19 d. Iš pareigų pasitraukus Rimantui Grigui, „Žalgirio" vyriausiuoju treneriu paskiriamas iki tol asistentu dirbęs Gintaras Krapikas.

22 d. Vilniaus „Lietuvos rytas" tapo antrąja Lietuvos komanda, žaidusia prieš NBA klubą. Vilniečiai Oklende 106:126 nusileido „Golden State Warriors" ekipai.

24 d. Atidaryta universali Panevėžio arena. Joje namų rungtynes žaidžia „Techaso" klubas.

25 d. Lietuvos krepšinio federacijos (LKF) prezidentas interviu dienraščiui „Kauno diena" juodaodžius krepšininkus išvadino „negrais" ir „juodašikniais". Vėliau legendinis treneris atsiprašė dėl savo žodžių.

Lapkritis

8 d. Ištraukti Europos čempionato burtai lėmė Lietuvos rinktinės varžovus. Kitąmet Lenkijoje lietuviai varžysis su turkais, lenkais ir bulgarais.

18 d. Ratko Varda trenkė durimis ir paliko Kauną. Serbas vos po pustrečio mėnesio klube nusprendė, kad „Žalgiryje" jam ne vieta.

24 d. Vilniuje vykusiose Europos taurės atidarymo rungtynėse „Lietuvos rytas" 95:74 nepaliko vilčių Vilerbano „Asvel" komandai.

Gruodis

7 d. Po pralaimėjimo Kauno „Žalgiriui" iš „Lietuvos ryto" vyriausiojo trenerio pareigų pasitraukė Antanas Sireika. Jį pakeitė Rimas Kurtinaitis.

18 d. „Žalgiris" iškovojo pirmą pergalę Eurolygoje. Kauniečiai tai padarė po 7 nesėkmių iš eilės.

18 d. Protestuodama prieš didinamus mokesčius, Lietuvos krepšinio lyga nusprendė atšaukti 6 savaitgalio rungtynes. Mokesčiai padidinti vis tiek.

22 d. Pirmąkart rengtose Vieningosios lygos varžybose „Žalgiris" liko penktas.

29 d. Pirmąkart LKF surengtuose geriausio krepšininko rinkimuose triumfavo Ramūnas Šiškauskas. Jis surinko 42 proc. balsų.

Šiame straipsnyje: sportasapžvalga